Cilt Bakımı

Karma Cilt Maskeleri

Karma ciltler, diğer cilt tiplerinin özelliklerini de içerisinde barındırır. Bu yüzden karma ciltler için uygulanacak maske tipleri konusunda epey seçici davranılmalıdır. Tek bir cilt tipine göre düşünüp de ona göre maske uygulaması yapmak yanlış bir uygulama çeşidi olabilir. Çünkü karma cilt tipinde, cildin daha kolay yağlanan bölgeleri de vardır ya da karma cilt tiplerinde cildin nem dengesinin sağlanamadığı alanlar da vardır. Bu yüzden yapılması gereken şey, en çabuk yağlanan bölgeleri ve en çabuk nem dengesini yitiren yerleri keşfederek, bunlara göre bir uygulama çeşidi seçmektir.

Cildinizin bu bölgelerine yapacağınız uygulamalar için ayrı ayrı, maske tarifleri uygulayabileceğiniz gibi, hem nem dengesini hem de yağ dengesini ayarlayabilecek özellikleri bir arada barındıran karma cilt maskeleri tariflerini de uygulayabilirsiniz.

Şimdi, en sık görülen ve çoğu kişinin cilt yapısını oluşturan bu karma cilt tipleri için uygulayabileceğimiz bazı karma cilt maskeleri tariflerini inceleyelim.

Karma Cilt Tiplerine Özel Maske Tarifleri

Öncelikle karma ciltlere özel son derece başarılı bir tarifle başlayalım:

  • 2 yemek kaşığı kil
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Bu malzemelerini derin bir kap içerisinde homojen bir hal alana kadar karıştırdıktan sonra, yüzünüze sürün, kuruduktan sonra hemen yüzünüzü ılık su eşliğinde durulayın. Zeytinyağı ile cildinizin kuru bölgeleri nemlendirilirken, kil ile yağlı bölgelerin yağ oranının dengelendiğini göreceksiniz.

İkinci maske tarifimiz ise şu şekilde:

  • 2 tatlı kaşığı yaş maya
  • Kıvamını almasını sağlayacak kadar süt

Malzemelerimizi, özelikle yaş mayamız belirli bir kıvama gelene kadar karıştıralım. Cildimize uygulayalım ve 10 dakika sonra ılık su ile durulayalım.

Bir başka maske tarifimizin malzemeleri:

  • 1 çay kaşığı kadar mısır unu
  • 1 çay kaşığı kadar bal
  • ! Çay kaşığı ölçülerinde yoğurt

Yukarıda ölçüleri verilen malzemelerimizi güzelce karıştırdıktan sonra cildimize hafifçe sürerek yayalım. Yaklaşık 15 – 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayalım. Mısır ununun verdiği dengeleyici özellik sayesinde cildinizin nem ve yağ oranı dengelenecektir. Maskeyi haftada 1 sefer uygulayabilirsiniz. Düzenli uygulandığı takdirde güzel sonuçlar alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir