Cinsel Sağlık

Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilen Soru ve Cevaplar

Gelişen teknoloji ile birlikte artık çiftler rahatlıkla kısırlık probleminin önüne geçilebilmekte ve bebek sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisi sürecinde, bu uygulamayı yaptırmayı düşünenlerin aklında birçok soru yer alıyor. Tüm merak edilen ve bilinmeyen yönleri ile, tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenleri derledik.

Yumurta Nasıl Toplanır?

Tüp bebek tedavisinde annenin yumurtaları ile erkeğin spermleri laboratuvar ortamında birleştirilerek embriyo oluşumu sağlanır. Bunun için de anneden yumurta ve babadan sperm hücresi toplanması gerekmektedir. Anneden yumurta toplanabilmesi için vajinadan bu işlem için özel bir iğne yardımıyla yumurtanın içerisindeki sıvı boşaltılır. Bu sıvının içerisindeki yumurtalar laboratuvar ortamında görülebilmektedir. Yumurta toplama işlemi bu şekilde gerçekleşir. Asla anne için ağrılı bir işlem değildir dolayısıyla anesteziye gerek duyulmamaktadır.

Embriyolar Rahim İçerisine Nasıl Yerleştirilir?

Yumurta toplamak kadar basit bir işlem olan embriyo yerleşimi, rahim ağzına doktor tarafından plastik bir kateter yerleştirilerek anne rahmine aktarılması ile gerçekleşir. Bu işlemden önce yumurtaya uygulanan bazı takviyeler ile çok daha fazla embriyo elde edilmiş olur. Embriyonun çoğaltılmasının sebebi, ilerisi için dondurularak saklanabilmesi imkanı olmasıdır.

Embriyo Transfer Edildikten Sonra Ne Yapılmalı?

Embriyo ana rahmine yerleştirildikten sonra anne adayı muhakkak en az 45 dakika işlemden sonra dinlenmelidir. İşlem sonrasında günlük hayatına devam edebilir, ancak cinsel ilişki, spor aktiviteleri, ağır vücut hareketleri yapmaktan kaçınmalıdır.

Kişinin Cinsel Yaşamı Embriyo Transferi Sonrası Etkilenir mi?

Anne muhakkak spor faaliyetlerinden ve cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalıdır. Özellikle bir hafta içerisindeki süreçte uzak durulması tavsiye edilmektedir. Sebebi ise işlem sonrası yumurtalıkların olduğundan biraz daha büyük olmasıdır. Tedbir amaçlı cinsel ilişkiye ve ağır aktivitelere ara verilmelidir.

Dondurulmuş Embriyo ile Nasıl Bir Gebelik Elde Edilir?

Eğer uygun koşullarda saklandı ise, laboratuvar ortamlarının teknolojik ortamı yeterli ise pozitif bir gebelik sonucuna ulaşılır.

Sperm Sayısının Az Olması ya da Hiç Olmaması Durumunda Ne Olur?

Bu durumda mikroenjeksiyon tedavisi seçilmektedir. Sperm sayısı çok az olsa bile başarılı bir şekilde yumurtanın döllenmesi mümkündür. Eğer baba adayında hiç sperm bulunmuyorsa, testislere uygulanan cerrahi müdahale sayesinde sperm taraması yapılabilir. Tüp bebek tedavisinde en önemli konulardan biri kesinlikle iyi bir tüp bebek merkezinde işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Maliyetli bir işlem olması sebebi ile de başarılı sonuçlar alınması çok önemlidir. Pozitif sonuç elde edebilmek için de tedaviyi uygulayacak merkezin teknik yeterlilikleri olması gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisine Destek Amaçlı Bir Diyet Programı Var mı?

Belli bir diyet yöntemi olmamakla beraber uzmanlar bitkisel yağların, baklagillerin ve balık yağlarının ağırlıklı olduğu diyet listelerini tavsiye etmektedir.

Tüp Bebek Sonrası Düşük İhtimali Var mı?

Doğal yollarla hamile kalan anne adaylarının, tüp bebek ile hamile kalan annelere oranla daha az düşük riski taşıdığı gözlemlenmiştir. Ancak bunun sebebi kesinlikle anne adayının tüp bebek yapmasına değil, gebe kalamama sebebi ile ilişkili olduğu görülmüştür.

Blastosist Nedir?

Tüp bebek tedavisi başarılı sonuç vermemiş çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Blastosist yöntemi, klasik tüp bebek tedavilerinde oluşmayan embriyonun tekrardan bir araya getirilerek embriyo oluşumunun . gününe denk gelen haline verilen isimdir. Yine aynı şekilde anne rahmine transfer edilir.

Tüp Bebek Uygulaması Sürecinde Cinsel Birliktelik Zararlı Olur mu?

Yumurta toplamadan önce 5 günlük bir cinsel perhiz uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu sayede sperm sayısı ve hareketliliği istenilen ölçüye gelebilmektedir. Embriyo transferi sonrasında cinsel perhiz için doktor tavsiyesinin kararı önemlidir.

Tüp Bebek Denemesi Kaç Kez Yapılabilir?

Herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Fakat deneme sayısı arttıkça, beklenti düşmektektedir. Bu nedenle ortalama 10 deneme ile gebelik şansı elde edilebilir. Tek denemede olumlu sonuç alınabildiği gibi, yüksek sayıda denemede sonuç alınamaması da söz konusu olabilmektedir. Önemli olan embriyo kalitesidir.

Transfer Sonrasında Takipler Nasıl Yapılır?

Transfer sonrasında ultrason ile takip yapılabilmektedir. Aynı zamanda çeşitli kan ve hormon testleri uzman hekimler tarafından istene bilmektedir. Hormonal takip rahim kalınlığının tespiti açısından çok önemlidir. Tedavinin son aşaması çatlama iğnesi yapıldıktan sonra muhakkak kan testi yapılmalı ve kanda estradiol ve progesteron seviyelerine bakılmalıdır.

Sperm Kalitesini Artırmak İçin Ne Yapılmalı?

Çocuk sahibi olamamakta en önemli faktörlerden biri de erkeğin sperm sayısının düşük olması, sperm hücrelerinin sağlıklı olmaması ya da hareketliliğinin az olması gibi sebepler yatmaktadır. Bazı besinlerin baba adayının tüketmesi önerilmektedir. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir;

 

  • Balık tüketmek. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, somon, sardalya ve hamsi gibi omega 3 oranı yüksek balıkların sperm kalitesini artırdığı ispatlanmıştır.
  • Deniz mahsülleri tüketmek. Yine midye, istiridye gibi deniz mahsullerinin içerisinde yüksek oranda D,C ve B12 c vitamini olduğu için spermin kalitesini artırma özellikleri vardır.
  • Domates tüketmek. Mevsiminde taze domates tüketmek spermin kalitesini yüzde 70 gibi bir oranla artırdığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
  • Yumurta tüketmek. a vitamini, E vitamini ve kolin miktarı yüksek olan yumurtanın günde muhakkak 2 adet tüketilmesi uzman hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Yumurtayı özellikle haşlama olarak tüketmek bu vitaminlerin kaybolmamasına olanak sağlıyor.
  • Sarımsak tüketmek. Özellikle akdeniz diyetlerinin vazgeçilmezi olan sarımsağın alisin ve selenyum içermesi sebebiyle spermin kalitesini artırdığı belirtilmektedir.
  • C vitamini. İçerisinde C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketmek doğal amino asit alınmasına sebep olur ve spermin üretilmesinde doğal amino asitlerin büyük etkisi vardır.
  • Keçiboynuzu tüketmek. Halk arasında en yaygın üreme sistemi dostu olan keçiboynuzu çinko içerdiği için sperm ve yumurta etkileşimini arttırmaktadır.

Aynı zamanda sigara ve alkol tüketimi sperm kalitesini kesinlikle düşürmektedir. Hormon sayısını arttırmak için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Özellikle işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Düzenli olarak sigara ve alkol tüketen aynı zamanda çok fazla kırmızı et tüketen kişilerde sperm ve yumurta kalitesinin düştüğü gözlemlenmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Var mıdır?

Bu süreçte fazla yumurtlama olması durumunda hiper stimülasyon sendromu oluşabilir. Bu sendromun en belirgin belirtisi nefes darlığı çekilmesidir. Karında şişlik de oluşabilir. Akciğerde pıhtılanma, karında sıvı toplanması, yumurtanın dönmesi gibi riskleri mevcuttur.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir