Genel Sağlık

Serotonin Nedir, Nasıl Ölçülür?

Halk arasında ‘’mutluluk hormonu’’ olarak da bilinen bir etken maddedir.Bize yetecek seviyede salgılanması hayat kalitemizi olumlu yönde etkiler.Normal bir insan gün boyu serotonin salgılar.Tıp literatüründe 5-hidroksitriptamin (5HT) olarak tanımlanır.

Hayatımızdaki Etkileri Nelerdir ?

Yetişkin bir insan, vücudunun belirli bölgelerinde serotin üretir.Serotin, bir insanın gün boyu psikolojik durumunu, istek ve arzu seviyesini, yeni birşeyler öğrenme isteğini, hafızasını, yeme içmeye karşı hassasiyetini yani iştahını, sosyalleşme arzusunu, yeni çevreler edinme dürtüsünü yani kısacası; insanın gün boyu gerçekleşen ruh halini doğrudan etkileyebilir.

Serotonin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir ?

-isteksiz, enerjisiz ruh hali

-Kısmı baş ağrıları

-Asilik, stres hali,çabuk sinirlenmek

-Yeme içme de ani değişimler

-Uykuya dalamama problemleri

-Hamur işi ve tatlı yiyecekleri fazla tüketme

Serotonini Yükseltmek İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Güneş ışınlarından faydalanın, D vitamini depolayın.Özellikle güneş ışınlarını ,saat 12:00 ve 16:00’da yani en verimli olduğu saatlerde alın.Bu saatlerde belirli aralıklarla güneş kremi kullanmayın.Unutmayın D vitamini kansere yakalanmamak için de büyük önem arz eder.Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, artık bunu bilmeyen yok! O yüzden sabah kahvaltınızı en geç 09:30’a kadar yapmış olun.Mümkün olduğunca yulaf, yumurta, yeşillik, badem ve ceviz tüketin.İradenizin el verdiği düzeyde beyaz ekmek tüketimini azaltın, onun yerine tam tahıllı ekmek lif bulunan yiyecek ve meyveleri tercih edin.

Hayatınıza Egzersizleri Konuk Edin

Hayatınıza egzersizi misafir edin.Haftada 3-4 gün mümkünse orta tempoada 25-30 dakikalık hızlı yürüyüşler yapın.Evinize 2 durak uzakta inmek, markete bir üst sokaktan dönüp gitmek, yaşam kalitenize kısa sürede çok önemli etkiler yapacaktır.

B-6 Vitamini İle Değerlerinizi Arttırın

B-6 vitamini kullanımına özen gösterin.Ispanak, sarımsak, balık, kırmızı et, tavuk, patates, bezelye,  havuç, yumurta, baklagiller, pirinç, muz B-6 vitamini açısından çok yararlı besinlerdir.B-6 vitamini serotonin değerinizin yükselmesine doğrudan katkı veren bir vitamindir.

Pozitif düşünün… Birçok sorunun reçetesiz ilacı; içinizdeki ve hayattaki en kıymetli madeniniz olan ruh halinizi sürekli güzel ve sizi mutlu edecek olaylarla motive etmektir.Hayata sürekli olumlu bakabilmek, özellikle yaşanılan kötü olaylardan sonra dahi toparlanıp kaldığınız yerden devam edebilmek size birçok ilacın veremediği faydayı verir.

Serotonin Testi Nasıl Yapılır ?

Uzman hekim tarafından kanaat getirildikten sonra, serotonin değerinin tespit edilmesinde çoğunlukla kan testinden yararlanılır. 

Serotonin normal değerleri 50.00 – 250.00 ng/mL’dir.Eğer hastada serotonin değeri eksik görülürse, Paxil, Zoloft, Lexapro gibi antidepresanlar verilebilir.Bu tür ilaçların; aşırı uyuma, sürekli uykulu olma durumu, kabız, mide bulantısı gibi tan etkileri görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir