Göz Sağlığı

Göz Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Görmeyi bozan, kısıtlayan ve gözde meydana gelen tüm rahatsızlıklar göz hastalıkları olarak adlandırılmaktadır. Çevresel etkenlerle ve genetik faktörlerle meydana gelmektedirler.  Gözde herhangi bir kısmında oluşan bütün sorunlar göz hastalıklarına dahildir.

Göz Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir?

Görmeyi zorlaştıran mekanlarda uzun süre vakit geçirmek gözü zorladığı için uzun vadede hastalıklara sebep olmaktadır. Göze yabancı bir cismin temas etmesi, sıçraması ya da kaçması göz hastalıklarına sebebiyet vermektedir. Sinüzit gibi üst solunum yolları hastalıklarının yan etkileri de gözde hassasiyete sebep olacağından göz hastalıklarına neden olabilmektedir. Gözyaşı kanallarının tıkanıklığı ve göz kuruluğu, diyabet ve kalp hastalıkları ve tabiki genetik öykü göz hastalıklarına sebep olmaktadır.

Göz Hastalıkları Çeşitleri

Genetik ve çevresel olarak oluşabilen göz hastalıklarının çeşitleri şu şekildedir: Şaşılık, renk körlüğü, miyop, hipermetrop, astigmat, konjonktivit, alerjik konjonktivit, göz tansiyonu (glokom), katarakt.

Renk körlüğü gözün renkleri ayırt edememe sorunudur. Hipermetrop ise yakını görememe sorunu iken, miyop uzağı netleyememe sorunudur. Astigmat hem uzağı hem de yakını netleyememe hastalığıdır. Konjonktivit gözdeki ince zarda meydana gelen bir kusurken, alerjik konjonktivit mevsime bağlı oluşan gözde sulanma, kaşınma ve kızarıklığa sebep olan göz hastalığıdır.

Göz Hastalıkları Nasıl Belirlenir?

Doktorlar tarafından gözde meydana gelen kusurlar belirli yöntem ve testlerle belirlenmektedir. Belirtiler sonucunda teste sokulan hasta, tanıya göre tedaviye alınır. Hastalığa uygun göz kusurunun ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Göz Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz hastalıklarının tedavisinde tedavi yöntemlerinin tercihi oldukça önemlidir. Görme alanında yaşanan daralmalar günlük yaşamın kalitesini yüksek düzeyde etkileyeceğinden ilk tanı, erken tanı ve doğru tedavi yöntemi problemin kesin çözümü açısından önemlidir. Detaylı göz muayenesi ile doğuştan gelen göz hastalıklarını ya da çevresel faktörlerden oluşan göz hastalıklarına alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiş olup, hekimler tarafından gözlük kullanımı, damlalar, ilaç tedavileri ya da cerrahi müdahaleler ile tedavi yöntemleri uygulanır. Doğru teşhis edilmemiş, doğru tedavi yöntemi uygulanmamış problemlerde göz kaybına kadar varabilecek sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Göz Hastalıkları ile İlgili Yanlış Bilinen Bilgiler

Bilinenin aksine loş ışıkta okumak gözleri yorar fakat göz hasarına sebep olmaz. Parlak ışığın gözleri rahatsız etmesi normaldir fakat gözde tahribata neden olmaz. Ancak parlak ışıkta muhakkak güneş gözlüğü takılması tavsiye edilir. Kontakt lensler, gözlükler göz bozukluklarını kullanıldığı müddetçe tahsis eder ancak kırılma kusurlarını tedavi etmez. Baş ağrılarının asıl sebebi göz yorgunluğundan kaynaklanmaz. Migren gibi bazı baş ağrısına sebep olan hastalıkları ışık gibi dış etkenler tetikleyebilir ancak göz yorulması ile migren tetiklenmesi gerçekleşmez. Açık açılı glokomlu gözler dışarıdan tamamen normal görünmekle beraber açık açılı glokomlu göz ancak göz tansiyonu ölçümü ve diğer testler ile tespit edilebilir. Bebeklerin gözlerinin sık sık yaşlanmasının sebebi konjenital glokomdur. Gözyaşı kanallarının tıkalı olması da devamlı göz sulanmasına sebebiyet vermektedir. Göze kaçan kimyasal maddeler hiç bekletilmeden saf su ile yıkanmalıdır.

Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

İlk olarak muhakkak her yıl bir defa olmak üzere göz muayenesi olunması gerekmektedir. Böylelikle göz sağlığının takibi yapılmış olur ve erken tanı fırsatı yakalanmış olur. Sağlıklı beslenme göz sağlığı açısından en önemli unsurlardan biridir. Sebze, meyve ve özellikle balık tüketimi göz sağlığı açısından ve retinanın sağlığı açısından çok önemlidir. Net ve keskin görebilmek açısından bol bol tüketilmelidir. Dünya üzerinde 310 milyonun üzerinde görme engelli, 45 milyondan fazla insanda da görme kabiliyetini yitirmiş insan bulunmaktadır.

 

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. Pingback: Göz Ağrısı Nedir? Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? | Sağlık Durum | Güncel Sağlık Haberleri | Coronavirüs Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir