Göz Sağlığı

Göz İçi Lens Tedavisi ve Akıllı Lensler

Özellikle katarakt gibi göz hastalıklarının tedavisinde önemli rol oynayan göz içi lens tedavisi, doğal lenslerin yerine teknoloji ile üretilen protez lenslerin göze yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen bir tedavi türüdür. Bu tedavi yönteminde kullanılan lens günlük lenslerle karıştırılmamalıdır. Bahsedilen lens gözün içerisinde bulunan şeffaf ve berrak yapıdır. Nesnelerin görülmesini sağlamak ve retinaya ışığı kırarak aktarmak gibi önemli görevleri vardır.

Göz İçi Lens Çeşitleri

Sadece uzak mesafenin görülmesini sağlayan merceklere (lens) monofokal (tek odaklı), uzağın ve yakının görülmesini sağlayan merceklere bifokal (iki odaklı), uzak, orta ve yakın mesafenin görülmesini sağlayan merceklere trifokal (üç odaklı) mercekler denilmektedir. Hastanın hayat koşullarına ve gözün durumuna göre bifokal (iki odaklı) ya da trifokal (üç odaklı) mercek (lens) tercih edilir ve bu sayede hastanın gözlüğe ihtiyacı kalmaz.Hastanın gözünde astigmatizma var ise de torik lens (astigmatlı lens) tercih edilebilir.

Göz İçi Lenslerin Avantajları

Korneadan uzak olduğu için sürtünme problemleri yaratmaz, kornea hücreleri korunur ve dolayısıyla saydam kalır. Gözde parlamaz ve fark edilmez. Gözde doğal lensin durduğu en doğru noktada olduğu için (nodal nokta) kalite açısından en iyisidir.Gerektiğinde gözden çıkarılabilir.Her türlü göz kusuru (myopi, hipermetropi, astigmat, prespiopi – yakını görme kusuru) tedavi imkanı sağlar. Göz dokularına herhangi ek müdahale yapmak gerekmez, gözdeki doğal yapıyı bozmaz.

Akıllı Lens Nedir?

Eski yöntemlerde monofokal denilen tek odaklı lenslerden kullanılmaktaydı. Bu da hastanın tedaviden sonra gözlük takmasını zorunlu hale getiriyordu. Günümüzde çok odaklı lensler kullanılmaya başlandı. Görüş bozukluğunu her açıdan düzeltmeye ve görüşü mümkün olduğu kadar doğal hale getirmeye çalışan bir tedavi yöntemidir. Çok odaklı lensler iki ya da üç odaklı olmak üzere iki çeşitlidir. Bu lensler ile tedavisi gerçekleştirilen hastaların işlem sonrasında gözlük takma zorunluluğu yoktur. Günümüzde en gelişmiş lens tipleridir. Yakını da uzağı da rahatlıkla görebilir duruma gelen hastaların hayat kalitesi oldukça olumlu yönde etkilenmektedir.

Akıllı Lensler Nasıl Çalışır?

Göze çeşitli mesaferlerden giren ışığı kırarak retinayı tek odak noktasına odaklayarak çalışma prensibine sahiptir. Bu sayede çeşitli mesafelerdeki objelere eş zamanlı odaklanma sağlanmış olur. Bu sayede gözlük, lens gibi ek ihtiyaçları ortadan kaldırır.

Akıllı Lens Kullanımında Yan Etkiler

Işık fenomeni, birden fazla ışığa odaklanan lensin sebep olduğu yüksek derece görme bozuklukları ve disfotopsi denilen ışık olayıdır. Genellikle az ışık koşullarında parlama ya da ışığın etrafında haleler görme şeklinde gerçekleşir. Genellikle kişi bu duruma alışır.

Kontrast duyarlılığında azalma,görüntü kalitesinde bozulmadır. Sebebi odaklanırken ışığın retinada ayrılmasıdır.

Hangi Durumlarda Göz İçi Lens Yöntemi Tercih Edilmeli?

Hasta gözlük ve kontakt lens kullanmak istemiyor veya kullanamıyorsa, lazer operasyonu  için kornea yapısı uygun değilse, hastanın göz numaraları çok yüksekse, göz içi lenslerle başarılı, hızlı  bir şekilde göz derecesi düzeltilebilir. Özellikle 20-50 yaş arası grupta tavsiye edilen göz içi lenserle, çok geniş yelpazede göz derecelerine (-30 ile +15 D arası ) düzeltmeler, damla anestezi altında çok kısa sürede gerçekleştirilebilir. Günümüzde, Amerika ve Avrupa ülkelerinin çoğunda en az 5-10 yıldan bu yana başarıyla yapılabilen göz içi lens uygulaması, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayını almıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir