Diyet

Ramazan Ayında Neden Kilo Alınır

Ramazan Ayında Neden Kilo Alınır? Nasıl Beslenmeliyiz? Ramazan ayında oruç tutmanın kilo verdirdiğine inanılır. Hatta pek çok kişi Ramazan aylarını kilo vermek için vesile olarak görür. Ancak bu büyük bir yanılgıdır, çünkü Ramazan aylarında kilo verme bir yana, dikkat edilmediğinde kilo bile alınmaktadır.

Peki, bütün gün aç kalındığı halde Ramazan ayında neden kilo alınır?

Aslında işin püf noktası da burada gizli. Sonuç itibarıyla bütün gün aç kalındığında kan şekeri düşer ve daha çok yeme ihtiyacı söz konusu olur. Bu sebeple iftarda da fazla yemek yenir. Yemek çeşidi de fazla olunca kişi psikolojik olarak daha çok yemeğe yönelir.

Hızlı yemek yemekten kaçının! Bu durumda yapılması gereken yavaş yemeğe çalışmaktır. Çünkü yemek yemeğe başlandıktan yaklaşık 15 dakika sonra beyne tokluk hissi gitmeye başlar. Hızlı yenen yemek nedeniyle doyulsa bile tokluk hissi uyanmayacak ve daha çok yemek yenecektir. Yemek sonrası tatlılara dikkat! “Ramazan ayında neden kilo alınır?” sorusunun diğer cevabı tatlılardır. Ramazan sofralarını birbirinden lezzetli tatlılar süsler.

Ancak, bu tatlılar göründüğü kadar masum değildir ve kalori yüklüdür. Bu nedenle tatlı ihtiyacınızı hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar ve meyve ile karşılamalısınız. Meyve de hemen yemek arkasından değil, yemekten 2 saat sonra yenmelidir. Bu sayede meyvenin kilo yapıcı etkisinden kurtulursunuz. Aynı zamanda meyvenin vitaminlerinden de daha çok yararlanırsınız. Özellikle yazın Ramazan ayında sıvı ihtiyacı da hat safhaya ulaşır.

Bu nedenle gün içinde kaybettiğiniz sıvıyı iftarla sahur arasında mutlaka tüketmeli ve yerine koymalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir