Göz Sağlığı

Miyop Nedir? Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop Nedir? Miyop Belirtileri Nelerdir?

Yakındaki nesneleri net görememe rahatsızlığı Miyop olarak adlandırılır. Göz küresinin ışınların yanlış kırılmasına sebebiyet verdiği için görüntüler retina içinde değil önünde oluşur.   Uzağı görme kusuru olan Miyop objelerin bulanık görünmesine sebep olur. Çocuklarda 6 ile 13 yaş arasında ortaya çıkar, ergenlik döneminde hızlanır.

Miyop genellikle okul çağı çocuklarda gözükür.  Büyüme devam ettiği sürece de numara ilerlemektedir. Ayrıca çevresel faktörler de ya da sağlık sorunları da Miyop riskini tetiklemektedir. Bazı kişilerde gece miyopu adı verilen durumla karşılaşabilir. Düşük ışık gözlerin odaklanmasını zorlaştırır ve odaklanmamışın ışığın göze girmesine sonuç olarak da bulanık görme yaşanmasına sebep olur. Uzağı bulanık görme durumu odaklanma mekanizmasının fazla kullanılmasından kaynaklanır. Aşırı derece yazı yazan, kitap okuyan ya da bilgisayar ekranına bakan kişilerde miyopun oluşması ve ilerleme riski fazladır. Sürekli yaşanan görsel stres zamanla miyopun kalıcı olmasına neden olmaktadır. Özellikle diyabetli hastalarda miyop görülme olasılığı fazladır.

Nedenleri Nelerdir?

Tipik olarak uzaktaki nesnelerin net olarak okunamaması ve görüşün zorlaşması ile beraber objelerin daha iyi görülebilmesi için gözlerin kısılması en sık rastlanan belirtilerdendir. Miyop genellikle ergenlik dönemlerinde başlar ve büyüyene kadar kötüleşir. Çocuklarda baş ağrısı ve gözleri ovalama belirtileri gözlemlenebilir.

Miyop Nasıl Teşhis edilir?

Hekim gözlerin ışığa odaklanma şeklini ölçmek ve görüşün azalmasını önlemek için çeşitli prosedürler uygular. Prosedürlerden biri hastanın mesafe grafiğindeki harfleri okuması istenir. Bu test 20/40 gibi kesir olarak yazılan görme keskinliğini ölçer. Kesrin payındaki sayı sabittir ve testin yapıldığı standart mesafeyi gösterir (20 fit). Paydadaki sayı ise okunan en küçük harf boyutunu gösterir. 20/40 görme keskinliğine sahip bir kişi, “normal” bir gözle 40 metreden açıkça görülebilen bir harfi tanımlamak için 20 fitlik mesafe içinde girmelidir. 1 fit 30,48 santimetreye karşılık gelir. Normal mesafedeki görme keskinliği, birçok insan 20/15 (daha iyi) görüşe sahip olmasına rağmen 20/20’dir.Aynı zamanda doktor gözün önüne bir sıra mervek yerleştirir ve retinoskop adı verilen alet ile ışığa odaklanma dozunu ölçer. Bu testlerden sonra doktor hastanın Miyop olup olmadığını belirler.

Miyop Tedavisi

Net görüşü sağlayabilmek adına birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlardan biri gözlüktür. Çoğu insan tarafından tercih edilen gözlük seçeneği miyop derecesine bağlı olarak sürekli takılmayabilir. Genel olarak tek görüşlü camlar tercih edilir. Bunun yanında yaşın üzerindeki bireyler için ve çocuklar için ilave gözlük reçete edilebilir.

Diğer bir tedavi yöntemi ise kontakt lenslerdir. Net bir görüş ve görüş alanı açısından avantajlı bir yöntemdir. Doğrudan göze takıldığı için  hijyene özen gösterilmelidir.

CRT yöntemi ise kornea kırma tedavisi olarak bilinir. Cerrahi olmayan bir uygulamadır ve korneanın eğriliğini kontakt lens ile tedavi eder. Bu sayede göze giren ışığın odaklanma şeklini değiştirir.

Lazer tedavisi ise Miyopu çok ilerlemiş veya korneaları çok ince olan kişiler için ideal bir yöntemdir.Hekim optik lensleri gözün içine yerleştirir.

Ayrıca strese bağlı olarak miyop olan insanlara görme terapisi de yapılabilmektedir. Bu yöntem bulanık görme mesafesinin göz odaklanmasını kontrol eden kas spazmlarının neden olduğu hastalar için çok önemlidir. Göz egzersizleri zayıf odaklanma yeteneğini geliştirebilir. Net mesafe görüşü yeniden kazanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir