Göz Sağlığı

Kontakt Lens Nedir, Kontakt Lens Çeşitleri

Kontakt Lens Nedir?

Korneanın önüne yerleştirilen ve kırılma kusurlarını iyileştirmek adına gözlüğe alternatif olan merceklere kontakt lens denir. Optik amaçlı kullanılırken kozmetik ve tedavi amaçlı da kullanıma sunulmuştur. Kontakt lensler gözdeki kusurları gidermeye yönelik kullanılır.

Kontakt Lens Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Kontakt lens kullanımına başlamadan önce tam bir göz muayenesinden geçilmesi şarttır. Kontakt lensin göze uygunluğu doktorun reçetelendirmesi sonucu oluşur. Lens takmaya başladıktan sonra gözün alışma süresi lensin çeşidine göre değişmektedir. Gözün adaptasyon süreci yumuşak lenslerde 3 ile 4 gün sert lenslerde 2 ile 4 hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Adaptasyon süresi boyunca bir takım göz kaşınması, sulanması, ışık hassasiyeti ve sulanma gibi yan etkiler olması normaldir. Bu belirtiler geçici belirtiler olmakla beraber kısa süre içerisinde geçmediği taktirde doktora gitmekte fayda vardır.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle iki kategoriye ayrılan kontakt lensler yumuşak ve gaz geçirgen sert lensler olarak adlandırılırlar. Gaz geçirgen lensler çok nadir kullanılırken en çok tercih edilen lens türü yumuşak lenslerdir.

Yumuşak (hidrojel) Lensler

Yeni geliştirilen yumuşak lensler presbiyop (yakın okuma zorluğu) hipermetrop, miyop, astigmat gibi görme bozuklukları tedavisinde kullanılmaktadır. İnce ve bükülebilir olan yumuşak lensler hidrofilik su tutabilen maddeden üretilmiştir. Farklı tipleri mevcuttur örneğin, günlük kullanılan 1 gün ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 3 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 yıl ömürlü lensler, 1 hafta kullanılan 1 hafta ömürlü lensler, 1 ay kullanılan 1 ay ömürlü lensler, bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibi.

Yumuşak lensler dışında, en çok tercih edilen lens çeşitleri arasında sert kontakt lensler ve ağırlıklı olarak kozmetik amaçla kullanılan renkli lensler gelmektedir.

Sert Kontakt Lensler

Yumuşal lenslerde olduğu gibi her göz rahatsızlığına tedavi amaçlı verilebilirler. Ancak en  çok yüksek astigmat hastalarına reçete edilir. Düzensiz kornea yapısına sahip olan kişilerde tercih edilir. Göze oksijen girebilir. Ve bu özellikleri sayesinde korneanın epitel metabolizmasını daha az bozarlar.

Renkli Lensler

Göz rengini değiştirmek isteyen kişilerin çok fazla tercih ettiği lens türüdür. Görme bozukluklarına tedavi amaçlı verilen türleri de mevcuttur.

Bu lens çeşitlerinin yanında bifokal lensler ise hem yakın hem de uzak görme bozukluğu olan hastalar için en çok tercih edilen lens çeşididir.

Kontakt Lens Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Kontakt lens reçete edilmeden önce tam bir göz muayenesi gereklidir. Göze en uygun kontakt lense hasta ve doktor arasındaki görüşmeden sonra karar verilir. Yapılan bu değerlendirmeler ile gözün kontakt lens kullanımına uygun olup olmadığı belirlenir. Ayrıca nasıl bir kontakt lens kullanabileceğine karar verilir.

Kontakt lens takma süresi her gün biraz daha artırılarak adaptasyon sağlanır. Bu adaptasyon süresi yumuşak lensler için 3–4 gün, sert lensler için 2–4 hafta olabilir. Adaptasyon süresinde sulanma, göz kırpıştırma, ışık hassasiyeti, kızarıklık gibi şikayetler olabilir. Bu belirtiler genellikle geçicidir, aksi halde doktora haber verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir