Genel Sağlık

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri erken aşamalarında belirtilere neden olmayabilir. Kanser belirli bir aşamaya gelmeden tespiti çok zordur. Akciğer kanserinin tanısındaki belirtilerin bronşit, pnömoni ve amfizem gibi diğer akciğer problemlerinin belirtilerine oldukça benzer. Bu nedenle bu belirtilerin sizde bulunması kanser olduğunuz anlamına gelmez. Akciğer kanseri ile ilişkili belirtiler, vücudunuzda tümörün geliştiği kısma bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Kronik Öksürük: Soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonları sonucu oluşan öksürükler bir veya iki hafta içerisinde kaybolur. Kuru, derinden ve kan gelen kalıcı bir öksürüğünüz varsa bu durum ciddi akciğer sorunlarına işaret etmektedir. Sigara içen kişilerde bu durumlar hastalığın son aşamalarında sıklıkla görülür. Bitmeyen yani kronik hale gelmiş öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir.

Solunum Sıkıntıları: Nefes darlığı gibi solunum problemleriniz olası bir akciğer kanseri belirtilerindendir. Akciğer kanseri solunum yollarını tıkar veya daraltır. Bu durum solunum sıkıntılarına neden olmaktadır.

Göğüs Bölgesinde Ağrı: Akciğer göğüs, omuz ve sırt bölgelerinde şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Keskin bir biçimde belirli aralıklarda ağrılara mağruz kalabilirsiniz. Bu aşamada ağrıların bölgelerini iyi saptamakta yarar vardır. Bu tarz durumlar akciğer kanserinin belirtisi olabilmektedir. Ağrı bulunan bölgelerinizi doktoronuza bildirin.

Hırıltı: Astım ya da alerjik problemler sonucu ortaya çıkan hırıltı akciğer kanseriylede ilişkili bir durumdur. Kanser solunum yollarını tıkar veya iltihaba neden olabilmektedir. Bu durum nefes alıp verdiğinizde hırıltı ve ıslık sesine benzer seslerin çıkmasına neden olur.

Ses Kısıklığı: Sesinizin seviyesinde önemli bir değişiklik varsa veya sesinizde boğukluk varsa bu durum akciğer kanserinin bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar iki haftadan fazla devam ettiğinde ciddi bir durum olarak kabul edilmektedir. Akciğer kanserinin kimi zaman sesi kontrol eden sinirleri etkilediği uzmanlar tarafından bilinmektedir.

Kilo Kaybı: Eğer kilo vermeye çalışmıyorsanız kilonuzdaki ani değişim bir ipucu olabilir. Akciğer kanserinde hastalar 10 kilodan fazla miktarda kilo kaybına uğrayabilirler.

Kemik Ağrıları: Kemik ağrıları çoğunlukla kas ağrıları ile karıştırılmaktadır. Bu durumu ayıran en önemli etken kemik ağrılarının geceleri daha da şiddetli olmasıdır. Kemiklerde yayılan akciğer kanseri, sırt ve vücudun diğer bölgelerinde şiddetli ağrılara neden olur. Dinlendiğinizde dahi bu ağrılar daha da şiddetli hale gelebilir.

Baş Ağrısı: Diğer akciğer kanseri belirtilerini taşıyorsanız ve baş ağrınızda varsa bu durum kanserin beyne kadar yayıldığını gösteren en önemli belirtilerden biridir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir