Göz Sağlığı

Astigmat Nedir? Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Yaygın bir göz kusuru olan Astigmat, kornea ve göz merceği kavisinin normalden farklı olması sebebiyle bulanık görmeye yol açan bir göz hastalığıdır. Işığın göze geldiğinde normal kavisinde ilerleyemediği ve retinanın normal şekilde odaklanamadığı ve net olamayan bir görüntünün oluştuğu göz rahatsızlığına Astigmat deniliyor. Yetişkinlerde çoğunlukla görünürken çocuklarda da çok sık rastlanır. Irsi olarak aktarılmakla beraber, göz yaralanmasından yada göz ameliyatından sonra da gelişebilir.

Astigmat Nedir?

Kornea adı verilen düzensiz kavislenmesi sonucu oluşan bir göz rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık sonucunda retina görüntüye net bir şekilde odaklanamaz ve bulantılı bir görüntü oluşur. Normal bir retina ya da lens top şekilde orantılı bir yüzeye sahiptir. Astigmatta bu orantı yumurta gibi olduğu için  görüntüde sorun yaşanır.

Astigmat Neden Olur?

Kornea gözün ön kısmındaki şeffaf tabakadır. Gözünde problem bulunmayan bir kişinin korneası pürüzsüz ve top şeklindedir. Yuvarlak bir eğriye sahiptir.  Bu pürüzsüz retina göze keskin bir görüntü oluşturmasına yardımcı olur. Kornea eşit çaplara sahip değilse bulanık bir görüntü elde edilmesine sebep olur. Aslında kornea eğriliğine Astigmat denir. Astigmat doğuştan yani ırsi sebeplerle meydana gelebilir.  Zayof ışık, televizyon gibi faktörler astigmatın ilerlemesine yol açmaz. Özellikle yeni doğmuş bebeklerde astigmat çok sık görülür.

Belirtileri Nelerdir?

Genellikle tüm mesafelerde bulanık veya bozuk görmek, baş ağrısı, gözlerde kayma, göz yorgunluğu, geceleri sürüş zorluğu,  ciddi vakalarda çift görme gibi belirtiler astigmat göstergesi olabilir. Astigmat testi yapılmalıdır.

Astigmat Tipleri

Çoğunlukla görme testiyle tespit edilemeyen bir hastalıktır. Çocuklarda eğer tanı konmamışsa genellikle dikkat bozukluğu olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple düzenli göz testleri çok önemlidir. Astigmat teşhisi için birçok test yapılabilmektedir. Görme keskinliği testi rutin bir görme testidir. Kişi belli bir mesafeden tablodaki harfleri okumalıdır. Teste göre normal bir göz 20/20 görme eksikliğine sahiptir. Keratometri/Topografi testi kornea eğilimini ölçmede kullanılan bir testtir. Kontakt lens kullanımına yatkınlığı ölçme açısından önemlidir. Phoropter ise gözün ışığa odaklanmasını ölçen bir testtir. Kişinin tepkilerine göre lensler belirlenir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözlük, kontakt lens ya da lazer ameliyat tedavisi ile astigmat ortadan kaldırılabilir. Gözlük, öncelikli olarak başvurulan yöntemdir. Silindirik bir len içeren gözlük tercih edilir. Genel olarak hekimler net bir görüş sağlamak amacıyla tek görüşlü lens önerirler. Ancak yaş üstü hastalar için çift odaklı ya da kademeli lensler tavsiye  edilir. Kontakt lensler daha net görüş ve geniş bir görüş sağlama açısından daha iyi olabilirler. Ancak direkt olarak göze temas etmeleri sebebiyle temizlik açısından gözü hastalıklara açık hale getirebilirler. Özel yumuşak lensler astigmat tedavisinde daha işe yarar durumdadır.Ortokeratoloji yöntemi ise  astigmat tedavisinde sert kontakt lens tedavisi kullanma şeklidir. Astigmat hastası genellikle geceleri takmak şartıyla sert kontakt lens kullanarak net görüş elde edebilir.  Lazer ameliyat ise korneanın  PRK  yöntemi ile yeniden şekillendirilmesi ile düzeltilmesidir. Korneadan doku uzaklaştırılması yöntemiyle göz kusurunun tedavisi sağlanır. Yakın ya da uzak nesnelerde görme bozukluğu yaşanıyorsa hekimlere başvurulması ve sebeplerinin araştırılması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir