Kadın Sağlık

Meme Kanserinden Korunma

Meme Kanserinde Beslenmenin Etkisi

Kanserin, özellikle de meme kanserinin bir çok risk faktörü vardır.  Risk faktörleri insanın yaşına, sigara ve alkol kullanımına ve beslenme alışkanlıklarına kadar etkilerden oluşmaktadır. Uzmanlar meme kanserinde dengesiz beslenmenin önemli bir faktör olduğu hakkında bilgi veriyor.

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Obozite, birçok kanserin tetikleyicisi olmakla birlikte meme kanserinde de önemli bir etkendir. Fazla kiloların özellikle karın ve kalçada biriken yağların menopoz un ardından meme kanserini artırdığını bu konuda ki çalışmalar göz önüne sermektedir.  Sadece 1 kilo zayıflayarak sadece meme kanserinden değil diyabet, hipertansiyon gibi birçok hastalıktan da kendinizi koruyabilirsiniz.

Doğru Yağı ve Doğru Miktarı Kullanın

Havyarlardan alınan ve trans yağları bünyesinde barındıran yağların kullanımını azaltın.Bunların yerine bitkisel yağlar kullanırsanız kanser riski daha da azalmış olacaktır. Fakat bu yağları da alırken sınırı aşmadan alın bu yağlarda da diğer yağlarda ki gibi kalori miktarı yüksektir bu da oboziteye sebep olmaktadır.  Bol bol balık tüketmeye çalışın balık hücreleri yeniler ve kanserden korur.

 Muhteşem Üçlü Brokoli – Karnabahar – Lahana 

Brokoli, karnabahar ve lahana gibi besinlerde mevcut olan maddeler meme kanseri konusunda anti kanser özelliği bulunmaktadır. Tümör gelişimine yardımcı olan tüm yan etkileri baskılar ve riski azaltır.

Posa Oranı Yüksek Besinleri Artırın 

Yüksek oranda posa yani lif üreten sebze ve meyvelerden yemeniz de kanser riskini azaltmaktadır. Burada bir parantez açmak gerekirse en iyi posalı besinler tam tahıllı ürünlerdir.

Pişirme ve Saklama Yöntemlerini Gözden Geçirin

Besinlerin kızartılması ve kömür ateşinde pişirilmesi kanserojen maddeleri tetikler ve kanser riskini oldukça artırır. Depoda tutulan ürünler peynir, salça, tahıl,fındık gibi besinlerde küf oluşmamasına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir