Genel Sağlık

Astım Hastalığı Belirtileri

Astım, solunum yollarımızın daralması ve şişmesi sonucu oluşan bir durumdur. Ayrıca ekstra mukusta üretmektedir. Bu durumların tamamı nefes almayı zorlaştırır ve öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi problemleri ortaya çıkarır.

Astım bazı insanlar için önemsiz ve küçük bir rahatsızlıktır. Ancak bu durumu yaşayan hastalar için hayatı ve yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Krizlere yol açmakta ve yaşam aktivitelerini kısıtlayan ciddi bir hastalıktır. Astım tedavi edilemez bir hastalıktır. Ancak doğru yöntemlerle kontrol altına alınabilir.

Astım hastalığı belirtileri ilk aşamalarda kendini göstermeyebilir. Hastalık bir anda ortaya çıkabilir ya da bu hastalığa sahip bir şekilde doğmuş olabilirsiniz. Belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Herhangi bir zamanda astım atağı geçirebilir yada belirtilerini yaşayabilirsiniz. Astım ataklarını kontrol altına almanın en önemli yolu egzersizdir. Doktorunuz tarafından verilecek olan egzersiz programına sıkı şekilde uymanız hayatınızı kolaylaştırır.

Astım ergenlik dönemindeki hastalarda büyük bir iyileşme gösterebilir. Bazı durumlarda ise tamamen kaybolur ve yıllar sonra tekrar kendini gösterebilir. Bu durum istisna olmakla birlikte bazı hastalarda ise yaşam boyunca tekrar kendini göstermez.

Astım Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Nefes Darlığı: En sık rastlanan belirtidir. İstisnasız olarak tüm astım hastalarında görülür. Solunum yollarının daralması bu durumu tetiklemektedir.

Göğüs Sıkışması ve Ağrı: Astım hastaları göğüs bölgesinde keskin bir ağrı yada sıkışma yaşayabilirler.

Hırıltı: Nefes darlığı ile başlayan süreçte nefes alıp verirken hırıltı meydana gelebilir. Bu durumda en sık rastlanan astım hastalığı belirtileri arasındadır.

ÖksürükHastalarda en sık rastlanan astım hastalığı belirtisidir. Solunum yollarının daralmasının bir sonucu olarak hasta sık sık öksürür.

Kimyasallara Hassasiyet: Kimyasal duman, gaz veya toz gibi maddelerden etkilenme durumu astım hastalarının sık rastladığı bir belirtidir. Bu kimyasallara çalışma ortamlarında maruz kalan birçok astım hastası vardır.

Polen Hassasiyeti: Uzmanların bir çoğu polenlerin astım krizlerini tetiklediğini öne sürmektedir. Hastaların genel şikayetlerine bakıldığında ise bu durumun doğruluğu mümkündür.

Aşırı Terleme: Aşırı terleme durumu astım hastalarında sıklıkla görülür. Özellikle kriz geçiren hastaların çok aşırı şekillerde terlediği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir