Cilt Bakımı

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet sendromu olarak da adlandırılan behçet hastalığı, vücudumuzda bulunan kan damarları iltihabına neden olan bir hastalıktır.

Bu hastalık ilk aşamalarında çok sayıda belirti ve semptomlara yol açabilir. Bilinen ve en yaygın belirtileri arasında oral ülserler bulunur. Bu ülserler ağızda çok sayıda yaraya neden olur. Ayrıca göz iltihabı, deri hastalıkları ve genital bölge yaralarınada neden olabilir.

Behçet hastalığı tedavi edilmezse ilerleyen aşamalarda kalıcı körlük gibi ciddi durumlara neden olabilir. Bu yüzden hastalığın erken aşamalarında belirtiler yolu ile tanısı ve tedavisi önemlidir. Ülkemizdede oldukça fazla behçet hastalığı geçiren hasta vardır.

Behçet hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu değişiklikler hastalığın ilk ve gelişme aşamalarınıda etkilemektedir.

Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Ağız Komplikasyonları: Ağız içi yada etrafında kanser yaralarına benzer ağrılı veya ağrısız olan yaralar oluşur. Bu durum behçet hastalığı belirtileri arasındaki en yaygın belirtidir. Ağrılı yaralar ileriki aşamalarda ağrılı ülserlere dönüşür ve kabarık, yuvarlak bir şişkin tabakaya neden olabilmektedir. Yaralar tedavi süreçlerine göre bir, iki veya üç hafta içerisinde iyileşirler. Ancak bazı durumlarda bu yaralar tedavi aşamalarından sonra tekrar edebilir.

Cilt Komplikasyonları: Behçet sendromu yani bir diğer adıyla behçet hastalığı cildimizin farklı bölgelerinde yaralara meydan olur. Bu yaralar özellikle bacağımızın alt kısımlarında kırmızı renkli ve kabarık şekillerde oluşmaktadır.

Üreme Komplikasyonları: Skrotum ve vulva bölgelerinde kırmızı ve açık yaralar oluşabilir. Bu yaralar genellikle ağrılıdırlar ve kalıcı izler bırakabilirler.

Göz Komplikasyonları: Behçet hastalığı gözlerde iltihaplanmalara neden olur. Bu durum her iki gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görmeye neden olur. Bu durum en yaygın behçet hastalığı belirtileri arasındadır.

Eklem Komplikasyonları: Eklemlerde şişme ve ağrı durumu behçet hastalarında sıklıkla görülen bir durumdur. Bu durum dizleri, dirsekleri ve bilekleri ciddi seviyelerde etkiler. Bu belirtiler bir, iki veya üç hafta içerisinde kendiliğinden kaybolabilir. Ancak bazı durumlarda belirtilen bu süreleride aşabilir.

Kan Damarı Komplikasyonları: Damarlarda oluşan iltihaplanma, kollarda ve bacaklarda kızarıklık, ağrı ve şişkinliklere neden olur. Bu durumların temel nedeni kan damarlarının tıkanması sonucu meydana gelir.

Sindirim Sistemi Komplikasyonları: Karın ağrısı, ishal vb. şikayetler behçet hastalarında oldukça sık görülür. Bunun nedeni vücutta oluşan iltihabın sindirim sistemini etkilemesidir.

Beyin Komplikasyonları: Beyin ve sinir sisteminde oluşacak iltihaplanmalar baş ağrısı, yüksek ateş, yönetim bozukluğu ve denge zayıflığı ile felç durumlarına neden olabilir. Behçet hastalığı belirtileri arasında bu ciddi durumlarda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir