Genel Sağlık

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrekler, her biri yumruk büyüklüğünde organlardır. Omurgamızın her iki tarafında karnın alt kısmında bulunurlar. En önemli görevleri vücudumuzda bulunan kanı temizlemek ve idrar yolu ile atıkları vücudumuzdan çıkarmaktır.

Böbrek kanseri; böbrek hücrelerinin büyüme kontrolünün bir tümör oluşturması ile meydana gelen kanser türüdür. Yani bir tümör oluşturacak kadar büyük hale gelen kontrolsüz bir hücre büyümesidir. Bu kanser genellikle böbrekte bulunan küçük tüplerin astarlarında görülür. Böbrek kanseri diğer organlara yayılmadan önce keşfedilebilir bir kanser türüdür. Çünkü belirtilen bölgelerde oluşacak tümörlerin boyutları oldukça büyüktür.

Böbrek kanseri belirtileri idrarda kan veya karın bölgesinde bir ağrı, halsizlik veya yorgunluk hali ile başlar. Ancak bazı hastalarda bu belirtilere rastlamak pek mümkün olmayabilir. Kanser tanısı koyulabilmesi için hastanın birtakım testler yapılması gereklidir. Bu testler tıbbi görüntüleme cihazları, biyopsiler ve diğer teşhis yöntemlerini içeren başka yöntemler olabilmektedir.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

İdrarda Kan: İdrar yaparken kan gelmesi böbrek kanserine yakalanmış olan bir çok hastada görülebilmektedir. Bu durumun temel nedeni vücutta bulunan toksinlerin yani atıkların doğru veya istenilen şekilde vücuttan atılamamasıdır.

Karın Bölgesinde Şişiklik: Böbrek kanserine yakalanan hastaların bazılarında karın bölgesinin yanında ya da alt kısmında şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu durumda böbrek kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

Karın Ağrısı: Böbrek hastalarının temel şikayetleri arasında en çok rastlananı karın ağrısıdır. Bu durum her böbrek kanseri hastasında sıklıkla görülmektedir. Bu uzun ve şiddetli karın ağrılarının nedeni vücutta bulunmuş olan atıklardır.

Kilo Kaybı: Ani kilo kayıpları böbrek hastalarında genellikle sık görülmektedir. Bunun yanında bazı hastalarda aşırı iştahsızlıkta bulunabilir. Ani ve anlaşılamayan kilo kaybı da böbrek kanseri belirtileri arasındadır.

Sırt Ağrısı: Bu kansere yakalanan hastaların bir çoğunda sırt ağrısı saptanmıştır. Aşırı yorgun ve halsizlik ile birlikte sırt, bel, omuz gibi bölgelerde ağrılar olabilmektedir.

Yüksek Ateş: Vücudun atamadığı zararlı atıklar metabolizmayı ve sindirimi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum vücut ısısının artmasını ve yüksek ateş gibi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Yüksek ateş her böbrek hastasında görülmese de belirtiler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir