Genel Sağlık

Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane, karnın alt bölgesinde yer alan içi boş bir organdır. Böbrekler tarafından üretilecek olan idrarları toplar ve depolar. Mesane idrar kesesini etkileyen bir hormondur. Mesane kanseri genellikle mesanenin hücre içi astarında oluşur. Yapılan bir araştırma sonucunda mesane kanserine yakalanan hastaların %95’inde kanserin mesanede bulunan hüçre içi astarında oluştuğu tespit edilmiştir.

Mesane kanseri erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir. Erkeklerde en sık rastlanan dört kanserden biridir. Her yıl çok sayıda erkek ve kadın bu kansere yakalanmaktadır. Bu kanser bazı kadınlarda çok geç aşamalarda belirtiler yolu ile kendini göstermektedir. Mesane kanseri her yaş aralığında görülebilir bir kanser türüdür. Ancak 50 yaş ve üzerindeki kişilerde daha sık görülmektedir.

Mesane kanseri belirtileri kişiden kişiye göre bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Bu kanser bazı kişilerde ileri bir aşamaya gelmeden de herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

İdrarda Kan ve Pıhtı: Mesane kanserinin en sık görülen belirtisi idrarla birlikte gelen kandır. Bu durum birçok mesane kanseri hastasının doktorlarına başvurduğunda ilk olarak belirttikleri şikayet olarak bilinmektedir.

İdrar Yaparken Ağrı: İdrar sırasında kanla birlikte ağrının olması mesane kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durum hem idrarda kan olması ile hem de idrarda kan olmadanda gerçekleşebilmektedir.

İdrar Yaparken Yanma: İdrar yaparken yanma durumu en sık rastlanan mesane kanseri belirtileri arasındadır.

Sık İdrara Çıkma: Anormal olarak çok sık idrara çıkmaya başladıysanız bu durum vücudunuzdaki bazı değişikliklerin bir sonucu olabilir. Sık sık idrara çıkma durumu mesane kanserinde görülen yaygın belirtiler arasındadır.

Gece Boyu İdrara Çıkma Hissi: Mesane kanseri hastaları boyunca sık sık idrara çıkma hissine kapılırlar. Bu durum genellikle gece saatlerinde meydana gelmektedir.

İdrar YapamamaBazı hastalarda kanserin ileri aşamalarında idrar yapma isteği bulunmasına rağmen idrar gelmez. Bu durum mesane kanserininde önemli belirtilerinden biridir.

Bel Ağrısı: Mesane kanseri hastalarında diğer belirtiler ile birlikte bel ağrısıda görülmektedir. Uzmanlar diğer belirtiler sonrası hastalara bel ağrısı olup olmadığını sorarlar. Bu soru tanı koyma ve test aşamalarına geçmek için sorulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir