Genel Sağlık

Mide Kanseri Belirtileri

Mide yediğimiz yiyeceklerinden sindirim sürecinin başladığı organdır. Yiyecek ve asitlerin karıştırıldıkları ve bağırsaklarda parçalanmadan önce depolandığı yerdir. Mide astarı midenin üst kısmında bulunur. Bu astarda mukoza bulunmaktadır. Mide sularını ve yiyecekleri parçalamak için bulunurlar. Mide kanserinin en sık oluştuğu yer de mide astarıdır.

Mide kanseri belirtileri ilk aşamada pek görülmemektedir. Bu nedenle birçok mide kanseri hastasına tanı kanserin ileri bir aşamasında koyulmuştur. Bununla birlikte mide kanserinin erken aşamalarında kanserin belirlenmesi tedavi açısından önemlidir.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Göğüste Ağrı ve Yanma Hissi: Mide ekşimesi ile başlayan ve boğazınızın arkasında acı bir tat ile devam eden asidik bir yanma hissi meydana gelir. Bu durum en sık rastlanan mide kanseri belirtileri arasındadır.

Mide Bulantısı ve Kusma: Sık sık mide bulantısı ve bunun sonucunda kusma mide kanserinin bir başka belirtisidir.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı: Bu kansere yakalananların birçoğunda yeme isteğinin ciddi bir şekilde azaldığı görülmüştür. Ayrıca yemek yerken normalden daha az yemiş olsanız dahi kendinizi tok ve doymuş hissedebilirsiniz. İştahsızlık sonucu vücut kansere yenik düşer bir duruma gelebilir. Bu nedenle iştahsızlık ve tokluk hissine rağmen beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmenizde fayda vardır.

Karın Ağrısı: Karın alt bölgesinde şiddetli bir ağrı ve rahatsızlık hissi varsa bu durumda mide kanseri belirtileri arasındadır. Mide kanseri tanısı koyulmuş hastaların bir çoğunda bu durum görülmüştür.

Dışkıda Kan: Dışkıda kan olması her zaman birşeylerin olumsuz gittiği anlamına gelmektedir. Bu hangi durumdan kaynaklanırsa kaynaklansın kesinlikle doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Mide kanseri sindirim sistemine bağlı olan bir çok organıda etkilemektedir. Bunun sonucunda ülser, iltihap ve diğer sindirim sistemi hastalıklarınıda tetikler.

Midede Şişkinlik: Mide kanserinin ileri aşamalarında midede şişkinlik görülebilmektedir. Bunun nedeni tümörün mide asitlerinin ve sıvılarının tam olarak temizlenmesine engel olmasıdır. Bu durum midede bulunan bir bölgede sıvı birikimine neden olmaktadır. Mide kanseri belirtileri arasında bu durumda yaygın bir şekilde görülmektedir.

Hazımsızlık: Mide kanseri hastaları yemek yedikten sonra hazımsızlıktan şikayet etmektedirler. Bu durum hastalığın ilk aşamalarında dahi kendini gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir