Sağlık Yazıları

Bel fıtığı Nedir, Bel fıtığı olup olmadığını nasıl anlarsın ?

BEL FITIĞI NEDİR?

Omurgamız yukarıdan aşağıya doğru her birine omur adı verilen kemiklerden oluşmaktadır. Bu kemikler bir birleri üzerinde hareket etmektedir ve bu hareketi sağlayan arada eklemler bulunur. Bel bölgesindeki omur kemikleri arasındaki eklemin bulunduğu yerden çıkarak hemen arkasındaki bacaklara giden sinir köklerinin zarlarına ve sinir köklerinin kendilerine baskı yapması durumuna bel fıtığı denir.

BEL FITIĞI OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSIN?

Her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Erken aşamalarda 1. Ve 2.derece fıtıklar da içindeki omuriliğin içindeki sıvıyı kaybedince hastalarda kronik bel ağrıları olur. Bazen 3 gün bazen 5 gün süren tekrarlayan ağrılar olur ama bir gün ciddi bir ağırlık taşıdığı zaman kala kalabilir. En büyük yanlışlardan birisidir. Bu noktada omur iliğin kaymasıyla oradaki sıvıyı kaybetmiş sertleşmiş olan kıkırdak geriye doğru taşar ve sinire basınç yapar, o anda kıkırdak hangi sinire baskı yaparsa bel ağrısı yada bacak ağrısı ortaya çıkar. Ağrının bacağa gitmesi çok önemli bir sinyaldir. Sinirin bastığı hangi sinire baskı ona göre değişir.Üst mesafe bir sinire bastıysa 2-3 veya 3-4 fıtığı varsa ağrı genellikle belden kalçadan sağ bacağa  ve dize doğru gelir.Daha sık karşılaşılan 4-5 ve 5-1 fıtıklarında ağrı bacağın arkasından topuğa doğru yada baş parmağa doğrugider. Ağrıdan dolayı yürüyüşler değişir.

 

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ?

*Kol ev bacaklarda uyuşma

*Yürürken zorlanma acı hissetme

*Oturup veya kalkmada güçlük çekme

Bel fıtığı başlamış olan bir hasta genellikle bel ağrısı yakınmasıyla müracaatetmektedir. En sık görülen belirti Bel ağrısıdır. Bunun yanı sıra hastalık ilerledikçe ağrı belden kalçaya ve bacağa doğru yayılma gösterir. Bir süre sonra hastalığın daha ileri aşamalarında bel ağrısı tamamen ortadan kalkabilir ve hasta kalça ve bacağında şiddetli ağrıyla müracaat edebilir. Genellikle ağrı tamamen bacağa oturmaya başladığında hastalığın ileri bir aşamada olduğu ve belki de cerrahi bir müdahalegerekebileceği akla gelmektedir.

 

BEL FITIĞI AMELİYATI NE ZAMAN VE KİMLER İÇİN GEREKLİDİR?

Bel fıtığı olan hastaların aslında %90 ı belki %95 i cerrahi bir müdahale gerektirmeden tedavi edilebilmektedir. Temel tedavi seçenekleri yatak istirahati,ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulamalarıdır.Yani hastaların %95 i neredeyse medikal tedaviyle bu sayede tedavi edilebilir.Sadece %5 kadar bir hasta cerrahi bir tedaviye ihtiyaç göstermektedir.Eğer hastalık 2 omur kemiği arasındaki eklem sinir köküne oluşturduğu baskı ileri derecedeyse sinir köklerine zarar verecek düzeydeyse o zaman Cerrahi tedavi gerekir.

BEL FITIĞI AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?

Her ameliyatta olduğu gibi bel fıtığı ameliyatınında kendine göre riskleri vardır.Ancak hastanın ameliyat olmadığı taktirde almış olduğu riskler eğer cerrahi risklerden daha fazlaysa hiç vakit kaybetmeden bel fıtığı ameliyatı olması gerekebilir.Günümüzde Bel fıtığı ameliyatları Lomber disk adı verilen bi yöntemle yapılmaktadır.Bu yöntemde çok küçük bir cilt insizyonu ve işlem tamamen mikroskobun altında gerçekleştirilerek operasyon yapılmaktadır.Hastalar hemen ertesi günü ayağa kalka bilmekte ve taburcu olabilmektedir.Bir kaç günlük yatak istirahati ile günlük hayatlarına tekrar dönebilmektedir.

BEL FITIĞI AMELİYATI NE KADAR SÜRER VE NASIL YAPILIR?

Bel fıtığı ameliyatları tek seviye 30-40 dk. sürmektedir.Günümüzde çok gelişmiş ve modern tüm dünyada kullanılan teknikler mevcuttur.Bu tekniklerin en önde gelenin (LOMBER MİKRO) cerrahi denen yöntemdir.Bu yöntemde ufak bir cilt insizyonu takiben cerrahi mikroskop kullanılarak operasyon gerçekleştirilir.İşlem tamamen mikroskop altında yapılır.Küçük bir yerden açıldığı ve cilt insizyonu çok kısa olduğu için hastalar çok kısa sürede iyileşebilmektedir ve hastanede kalış süreleri çok kısa olur.

BEL FITIĞI AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Bel fıtığı ameliyatı geçirmiş bir hastada erken ve geç dönem diye 2 ye ayırırız.Erken dönemde ameliyatın hemen ertesi günü hasta taburcu edildikten sonra 1 hafta kadar yatak istirahati yapmasını ve evin içindeki aktivitelerle sınırlı kalmasını tercih edilir.Bu 1 haftalık evde dinlenme döneminden sonra hastanın yürüyüşler yapması ve basit fiziksel aktiviteler izni verilir.2-3 haftalık dönemi aktif fiziksel ve ağır fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekir.3-4 haftalık dönemde çalışan bireyler işlerine devam edebilmektedir.

BEL FITIĞI AMELİYATI SONRASI AĞRILAR NE ZAMAN GEÇER?

Bel fıtığı hastasının ağrısı bacakta olduğu için Ameliyatın hemen sonrasında düzelmektedir.Ameliyatın kendisine bağlı bir miktar bel ağrısı olabilir.İlerleyen zamanlarda hasta kendini toparlamaktadır, ağrılar ağır ağır geçmeye başlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir