Erkek Sağlık

Prostat ve Prostatit Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

PROSTAT VE PROSTATİT HAKKINDA TÜM BİLİNMESİ GEREKENLER

Erkeklerde bulunan mesanenin idrar kesesinin altında idrar borusunu çepe çevre saran kestane büyüklüğünde bir salgı bezidir.Yaş ilerledikçe prostat büyür.Hormonların etkisiyle büyür.Özellikle belli bir yaştan sonra 45-50 yaş sonrası idrar yollarında tıkanıklığa yol açarak hastalarda bir takım sıkıntılar yaratan bir organdır.

PROSTATIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu hastalığın belirtileri genellikle hastalarda sık idrara çıkma,gece idrara kalkma,idrar akımında zayıflama,kesik kesik idrar yapma,idrar yaptıktan sonra sanki bitmemiş hale içerde idrarkalmış gibi bir takım sıkıntılar şikayetler rahatsız edici semptomlar yaratabilir hastalarda.

PROSTAT TEDAVİSİ

Prostat tedavisinde prostatın hastalarda yaptığı semptomlara rahatsızlıklara hastaya verdiği şikayete göre değişir.Öncelikle hastalardaki bir takım yapılan tahlillerle,tetkiklerle,ultrasonlarla öncelikle prostatın hastadaki yaratmış olduğu sıkıntıları ortaya koyup ona göre bir tedavi planlamaktadır.Bazı hastalarda çok hafif bitkisel tedaviler uygulanabildiği gibi biraz daha ağır olan hastalarda bir takım ilaçlar  AlphaBlockers dediğimiz özellikle prostatın prostatiküretredaki ve mesane boynundaki kasları genişletecek ilaçlar kullanılır.Amadaha ciddi sıkıntısı olan hastalarda veya prostatın yaptığı tıkanıklığa bağlı olarak idrarı tam boşaltamayan hastalarda,idrar kesesinde taşı olan hastalarda veya kanaması olan hastalarda veya ilaç tedavisine rağmen yanıt alınamayan hastalarda cerrahi tedavi düşünülebilir.

PROSTAT AMELİYATI

Plazma kinetik tur cihazı ile ameliyat yapılmaktadır.Plazma kinetiğin avantajı dokuyu  keserken aynı anda kanama kontrolü yapar.Bu da ameliyat sonrası ve ameliyat esnasında hastalarda kan kaybını ve kana riskini azaltır.Böylece hastalara kan nakli yapma ihtiyacını ortadan kaldırır.Belli bir büyüklüğe kadar prostatın büyüklüğü 100 gr altındaki prostatlar da plazma kinetikle tur prostat ameliyatını çok rahatlıkla yapılabilir.Ama daha büyük prostatlarda açık ameliyat yapılması gerekebilir.Açık ameliyatın en büyük sıkıntısı iyileşme süreci tur’a göre biraz daha uzun kalır.Hastanede kalma süresi biraz daha uzun sürebilir.

PROSTAT AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

En büyük sıkıntı prostat çok kanlı canlı bir doku olduğu için kanamadır.Ama plazma kinetik yöntemiyle bu kanama riski kısmide olsa bertaraf edilebilir.Bunun dışında prostat ameliyatlarından sonra belli bir süre kapalı ameliyatlarda 2 gün süre açık ameliyatta 6 gün kadar hasta sondalık alması gerekir.Sonda alındıktan sonra bir kısım hasta az bir miktarda idrarda yanma,kanama,sızlama gibi sıkıntılar olabilir.Çok nadir hastalarda idrar kaçırma özellikle açık ameliyat sonrası olabilecek risklerden birisidir.Ama çok kayda değer oranlarda değildir.En büyük sıkıntı özellikle hastaların bilmesi gereken şudur; ister açık ameliyat olsun ister kapalı ameliyat olsun prostat ameliyatı sonrası hastaların %70’inde sperm ilişki sonrası dışarıya çıkmaz.Yani RetrogradEjakülasyon dediğimiz sperm dışarıya çıkması gerekirken mesane boynundan içeriye kaçar daha sonra bunu hasta idrarla beraber dışarıya atar.Sağlık açısından herhangi bir sakıncası sıkıntısı olan bir durum değildir.Ama hasta bu ameliyattan sonra çocuk sahibi olamaz.

PROSTATİT NEDİR?

Prostatın akut veya kronik bir çeşit iltihaplanmasıdır.Özellikle kendini daha genç yaştaki erkeklerde gösterir. Bu hastalarda da yaşlılardaki gibi idrarda sıkıntılar oluşabilir.Bunun en büyük akut prostatit ve kronik prostatit diye 2 ye ayrılır. Akut prostatit ani gelişen birden oluşan ve klinik olarak gümbür gümbür hastayı ciddi derecede rahatsız eden yüksek ateş,üşüme,titreme,idrar yapma zorluklarıyla görülen bir hastalıktır. Akut prostatit ciddi bir medikal antibiyotik tedavisi gerektirir ve hastaların genel durumunda bozukluk varsa veya kandaki bir takım değerlerin normalin üstündeyse hastaneye yatırılıp tedavi etmek gerekebilir.Kronik prostatit böyle değildir.Daha uzun süren bir hastalıktır.Daha genç hastalarda gözükür. Bunlar çoğu nonbakteriyel dediğimiz bakterisiz enfeksiyonlardır.Bunlar antibiyotik tedavisine çok yanıt vermezler.Kronik prostatit özellikle soğukta kalmış,soğukta yaşamış hastalarda ve soğuk havalarda kendine ciddi rahatsızlıklar gösteren bir hastalıktır.Antibiyotik tedavileriyle hastalar rahatlamaya çalışır.

PROSTATİT BELİRTİLERİ NEDİR?

Şikayetlerin başında ağrı gelir.Ağrı özellikle tek bir noktada bulunabileceği gibi özellikle perine dediğimiz genital bölgede testislerden daha aşağıya anorektal bölgeye ve daha yukarda peniste ve penisin belli bölgelerine kadar uzanabilen çeşitli şiddetlerde ve çeşitli özelliklerde ağrılar olarak kendini gösterir.Bu ağrılar çok hafif şiddette de olabileçeği gibi kıvrandıran yada ani elektrik çarpmaları gibi batmalar şeklinde kendini gösterebilir.Kronik porstatit iltihaplarındaki genel bir belirtide akıntıdır.

PROSTATİT TEDAVİSİ NEDİR?NASIL YAPILIR?

Akut prostatitte tedavi uygun antibiyotik seçilip hastanın rahat idrar yapması sağlanılır.Kronik prostatitte ise tablo biraz daha silik daha inatçı bir tablo vardır. Kan prostat bariyeri dediğimiz bir engel var bu antibiyotiklere engel olduğu için uzun süreli antibiyotik ve anti prostatit ilaçların kullanılmasıyla prostatit tedavisi yapılabilir.

PROSTAT KANSERİ NEDİR?

Prostat kanseri 45 yaşından sonra erkeklerde en sık görülen kanserlerden birisidir. Kanserin tedavi edilebilirliği çok yüksek ancak tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen bir hastalıktır.İlerleme hızı oldukça yavaş bir kanserdir.Hastalarda çoğu zaman bir sıkıntı bir şikayet yaratmadığı için geç tespit edilebilen erken tespit edilebilmesi biraz daha sıkıntılı bir hastalıktır.Prostat biyopsisi yapılan hastaların her 4 hastanın 1 inde prostat kanseri tespit edilir.

PROSTAT KANSERİ NEDENLERİ?

Ailesel etkenlerdir.Özellikle babasında,amcasında,dayısında birinci derece akrabalarında prostat kanseri olan erkeklerin riski olmayanlara göre 3 kat daha fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir