Genel Sağlık

Boyun Fıtığı Nedir Belirtileri Nelerdir Ameliyatı Nasıldır ?

BOYUN FITIĞI NEDİR?

Boynumuzdaki omur kemikleri arasındaki eklemin hemen arkasındaki omuriliğe ve kollara giden sinir köklerine baskı oluşturmasıyla oluşan hastalığa denir.Boynumuzda 7 tane omurga kemiği var görevi boynu taşımak.Her kemiğin arasındada disk materyal vardır.Bu materyal 2 yapıdan oluşur.Dışta daha sert bir doku ortada daha yumuşak bir doku fıtık yumuşak olan materyalin dışarıya doğru sinirlere doğru yer değiştirmesidir.Fıtık olduğunda omur iliğe baskı olur. Boyun fıtığı her 2 kemiğin arasındaki disk materyalinin ileriye doğru yada sinirlere doğru yer değiştirmesidir. Boyunda ağrı yapar.Tek sebebi boyun ağrısı değildir.Örneğin; boyun kaslarının yetersiz çalışmasıdır.Burada kasların spazma uğraması sonucu boynumuzu oynatamamamız söz konusudur.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

*Boyunda ciddi ağrılar

*boyunda,el ve kollarda uyuşukluk

*Dirsek ve omuz ağrısı

*Boyun ve baş ağrıları

*boyun ve sırt ağrısı

*elimize aldığımız cisimleri tutamama veya düşürme

*yürürken güçlük çekme ve dengesizlik

Genellikle boyunda ağrı şikayetiyle başlar fakat bir süre sonra ağrı hastalığın ilerlemesiyle ve kollara giden sinir köklerine baskı oluşturmasıyla omuzda ve kolda hatta elde parmak uçlarında hissedilmeye başlar hasta ağrıdan sonra uyuşukluk,kuvvetsizlik yani bazı hareketlerde güç kayıplığı kolunu kaldırıp indirmeyle ilgili zorluklar hissedebilir.Bazen boyun fıtığı kollara giden sinir kökü baskısı oluşturmaz omur iliğin direk kendisi üzerine direk baskı oluşturur.Böyle durumlarda hastanın bütün vücudunu ilgilendiren bir güçsüzlük,kuvvetsizlik baş hareketleriyle vücudunda elektriklenme gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

BOYUN FITIĞI NASIL GEÇER?

Boyun fıtığı hastası hastanın hangi aşamasında olduğuna bağlı olarak farklı tedavi seçenekleriyle tedavi edilebilir.Genellikle hastaların çok büyük bir bölümü cerrahi tedavi gerektirmez.Bunlar ağrı kesici ilaçlar bazı boyun egzersizleri ve fizik tedavi uygulamalarıyla tedavi edilebilir.Ancak çok küçük kısım bir hasta bu tip tedavilere yanıt vermez.Bunlar genellikle büyük bir boyun fıtığı hastalığına sahip hastalardır. Omurilik ve sinir kökleri baskı altında kalmıştır ve bu hastalarda cerrahi bir müdahale yapılması gerekmektedir.

BOYUN FITIĞINDA NE ZAMAN CERRAHİ ÖNERİLİR?

Radyolojik görüntü olan fıtığın kendisinin büyüklüğü veya küçüklüğü hiç önemli değildir.Önemli olan foramen adını verdiğimiz sinirin kökün geçtiği yerde ciddi bir bası var mı yok mu? Radyolojik olarak bunu görmeliyiz.Beraberinde böyle bir boyun fıtığı görüntüsünün bulunduğu yere göre mutlaka ama mutlaka halk arasında kürek kemiği denilen bizim skapula adını verdiğimiz kemiğin alt tarafında sanki içi bir şeyle oyuyormuş gibi ve o ağrı göğsüne doğru vurur ve beraberinde kolda toplanır ve ele kadar yayılır uyuşmayla birlikte seyreder.Hastada kuvvet kaybı,duyu kaybı eşlik ediyorsa ve hasta ilaç tedavisinden fayda görmemişse,fizik tedaviden fayda görmemişse cerrahi şarttır.

BOYUN FITIĞI AMELİYATI RİSKLERİ NELERDİR?

Her ameliyatın olduğu gibi boyun fıtığı ameliyatında kendine göre riskleri vardır.Fakat hastanın ameliyat edilmediği takdirde aldığı riskler cerrahi müdahalenin risklerinden daha fazlaysa o zaman kaçınılmaz bir şekilde boyun fıtığı ameliyatı şarttır. Günümüzde kullanılan tekniklerle boyun fıtığı ameliyatına bağlı oluşabilecek riskler çok çok azalmıştır. Günümüzde kullandığımız modern boyun fıtığı teknikleriyle neredeyse hiçbir sorun olmadan ameliyattan sonraki gün veya 2.gün taburcu edilebilmektedir.

BOYUN FITIĞI AMELİYATI NE KADAR SÜRER VE NASIL YAPILIR?

Boyun fıtığı ameliyatları tek seviye genellikle 30—35 dk.sürmektedir. Ameliyat boynun ön tarafından sağda önden yapılan 2-3 cm’lik bir cilt insizyonuylagerçekleştirilir. İşlem tamamen mikroskop altında (Micro Cer AnteriorServikalDiskektomi) tekniğiyle yapılmaktadır.Ameliyat sonrası genellikle fıtığın temizlendiği bölgeye küçük bir platin yerleştirilir. Bu hem iki kemik arasındaki mesafenin korunmasını sağlar, hemde o seviyede tekrar yeni bir fıtık oluşmasını engeller. Platin yerleşen kısım iki kemik arasındaki dengenin düzgün olmasını sağlar.

BOYUN FITIĞI AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Boyun fıtığı olmuş bir hasta hemen ameliyatın ertesi günü taburcu olmaktadır.Herhangi bir boyun korsesi verilmez.Normal boyun hareketlerini rahatlıkla ameliyat sonrası erken dönemde yapabilir.Ama yinede ilk 3-4 gün yada 1 hafta fazla dışarıya çıkmaması araç yolculukları yapmaması tavsiye edilmektedir.Genelliklede 1 ay sonra bir fizik tedavi programına alınmaktadır. Daha sonra günlük hayatına dönebilmektedir.

BOYUN FITIĞI AMELİYATINDAN SONRA YATIŞ POZİSYONLARI NASIL OLMALIDIR?

Özel bir yatış pozisyonu gerekmez.Hastanın sırtüstü yan istediği gibi yatması serbesttir.Bu noktada hastanın yattığı yastık ve yatak çok çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir