Genel Sağlık

ZONA AĞRISI(GECE YANIĞI) NEDİR? NEDEN OLUŞUR? BULAŞICIMIDIR?

ZONA AĞRISI(GECE YANIĞI) NEDİR? NEDEN OLUŞUR? BULAŞICIMIDIR? DİKKAT

Postherpetik nevralji veya zona ağrısı uçuk virüsleri tarafından yaratılan bir tablodur. Uçuk virüsleri çocukluğumuzda alınır ve omurilikteki sinir çıkışları boyunca uykuya dalar.Bu hayat boyunca böyle kalabilir.Nadiren bağışıklık sistemini zayıfladığı durumlarda o sinirin omurilikten çıktığı ve vücutta seyrettiği alan boyunca hastalık oluşturabilir.Önce bu sinirin gittiği alan boyunca genelde gövdede olur.Yarın kuşak tarzındadır.O kuşak boyunca bir ağrı hissi,yanma,karıncalanma,acıma hissine neden olur.Günler içinde buralarda içi su dolu lezyonlar,ciltte yaralar kızarıklıklar oluşur.Bu ikisi birlikte yaklaşık 3 hafta içinde düzelir.Ancak ciltteki lezyonlar ortalama bir ayı geçip hala ağrı devam ediyorsa o zaman zona ağrısı veya postherpetik nevralji gelişmiştir.Yaşlar birlikte postherpetik nevralji gelişimide artar. Sağlıklı bireylerin %20 sinde gözlenilir.Bağışıklığı baskılanmış kişilerde ise bu oran %50 ye kadar çıkabilir.Hastalık 50 yaş üzerinde daha şiddetlidir.Ama suçiçeği geçiren her bireyinde gözlenebilir.Stresle ve radyasyonla,tramvayla,ateşle bağışıklığın bağımlanmasıyla yada kendiliğinden yeniden aktive olabilir.

ZONA AĞRISI(GECE YANIĞI) BULAŞICI MIDIR?

Zonalı kişilerle temas edenlerle suçiçeği enfeksiyonu gelişebilir.Su çiçeği olan veya zona olan bireylerde ise zona gelişmez.Çünkü aktivasyon süreci gereklidir. Kısaca kliniğiyle değinecek olursak.Zona hastalığı yoğun ağrıyla başlar. Hastaların %90’ında kaşıntı,karıncalanma ve hassasiyet gelişir.Lezyonlar genellikle gövdede seyreder.Kırmızı zemin üzerinde grube ve vezikül dediğimiz içi sıvı dolu kabarcıklar oluşur.Bunların üzeri açılmış olabilir ve bazen kabuklanmış olabilir.Lezyonlar orta hattı geçmez.Zona hastalığı bazen döküntüsüzde olabilir.Sadece ağrıylada seyredebilir.Zona hastalığı genellikle seker bırakmaz.Ama yaşla ve bağışıklığın baskılanmasıyla birlikte bazı komplikasyonlar gelişebilir.Bunlardan ilki postherpatik nevralji dediğimiz sinirsen ağrıdır.

ZONA HASTALIĞININ TANISI NASIL KONUR?

Genellikle klinik olarak konulur.Bazen zank testi dediğimiz testte uygulanabilir.Mikroskobik incelemede çok çekirdek hücrelerin gözükmesi önemlidir. Ayrıyeten biyopsiyede başvurulabilir.Tedavisini ise vezikülün başlamasından ilk 72 saat içerisinde başlanan erken tedavi çok önemlidir.Bazı kesimlerce bu süreden sonra tedavi etkisiz olduğu söylensede ilk 7 gün içinde başlanan tedavide yine etkilidir.Bu sinirsel ağrıda kullanılan ilaçlar ise analjezik dediğimiz ağrı kesiciler narkotikler sinir blokajı,emla,lilokain ve yeşil reçeteyle verilen nöropatik ağrıda kullanılan ilaçlar ve bazı trisiklikantidepresanlardır.Aşısı ise zostavax isimli aşısı vardır.Bu aşıda 60 yaş üzerinde zona geçirmeyen hastalarda onaylanmıştır.

ZONA HASTALIĞI VÜCUTTA NERELERDE ÇALIŞIR?

Zona hastalığı aslında vücudun bir çok yerinde görülebilir.Yüzde,saçlı deride,gövdede,kol ve bacaklarda yerleşebilir.Saçlı derinin içinde alın bölgesinde yanak yada ensede,göğüste,karın bölgesinde yada kol bacak bölgesinde dağılımına göre sağ ve sol tarafa tercih edebilen bir hastalıktır.Gövde bölgesinde veya yüzde yerleştiğinde tuttuğu bölgeyi yarım kemer şeklinde saran bir hastalıktır.Kol ve bacakta yerleştiğinde ise yine deri sinirlerine uyan alanda Çizgisel şeklinde yerleşen bir hastalıktır ve tuttuğu bölgede zemini kızarık üzerinde su toplama şeklinde belirti veren bir cilt hastalığıdır.

 

ZONA HASTALIĞININ STRESLE İLİŞKİSİ NEDİR?

Zona hastalığının çıkmasındaki en önemli sebeplerden bir tanesi de bağışıklık sistemimizdeki zayıflamalardır ki bu zayıflamalara yol açan sebepler uykusuzluk,yorgunluk,stres,sıkıntı yada bir takım bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar yada ilaçlar olabilir.Streste direk olarak bağışıklık sistemi hücrelerindeki fonksiyon bozuklukları yol açarak bağışıklığımızı azaltmakta ve hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

 

ZONA HAŞTALIĞINA BİTKİSEL ÇÖZÜM İYİ GELİR Mİ?

Melisa otu ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Klinik araştırmalar, melisa otunun virüse karşı zona virüsüne karşı etkili olduğu belgelenmiştir.Çay ağacı yağı aynı şekilde virüse karşı etkili olduğu belgelenmiştir.Melisa ve oğul otuyla kişi bunun destarasyonla damıtılarak kullandığı zaman bağışıklık sistemi güçlendikçe sinir kökünü virüsü dışarıya atar.Semiz otu zonaya karşı bire birdir.Zonayamı yakalandınız pişirmeden çiğ semiz otunun müthiş bir etkisi vardır. Bir kase dolusu öğleden evvel 1 kase dolusu öğleden sonra taze semiz otu tüketin.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir