Erkek Sağlık

Böbrek Ağrısı

Böbrek ağrıları, günümüzde atasözlerine bile adı konu olmuş olan bir ağrıdır. Atasözü, kadınlarda doğum erkeklerde böbrek ağrısı der. Böbrek ağrılarının nedenleri çok çeşitlidir. Bunlar arasında böbrek taşı, böbreklerdeki idrar tıkanıklığı, böbrek uru, böbreklerdeki borularda taş, kan pıhtısı, böbrek apseleri olabilir. Bu ağrıların sonucunda kusma veya terlemelerin görülmesi de son derece normaldir.

Böbrek taşı ağrıları

İdrarda bulunan oksalatların meydana getirdiği börek taşları, kum taneleri kadar olabilir ancak genelde kum tanesi kadar olması taşların boyutlarını kesin kılmaz. Böbrek taşları pinpon topu büyüklüğüne kadar varabilmektedir. Ufak taşlar, böbreklerden idrarla kolayca atılabilir ancak, büyük taşların mesaneye giderken büyük ağrılara sebep olması ile kişi dayanılmaz ağrılar çekebilir. Ağrıların genel olarak görüldüğü kısımlar, göğüsün ön kısmında, kaburgaların altında şiddetli ve dayanılması zor ağrılara sebep olabilmektedir. Bu ağrıların sonucunda idrarda kanlar görülür, terleme ve kusmalar olabilir.

İdrar Torbası İltihapları

Halk arasında, idrar torbası veya mesane denilen organın bakteriler ve virüsler tarafından iltihaplandırılması sonucunda ortaya çıkar ve bu hastalığa sistit denir. Hastanın karın bölgelerinin altında ve bacak aralarında şiddetli ağrılar oluşur ve sık sık idrara çıkma hissi oluşur. İdrar yapıldıktan sonra penisin ucunda da ağrılar görülür bunun yanında kanlı idrar da görülebilmektedir.

İdrar tutukluğu

Mesane dolu olduğu halde bu gibi durumlarda idrar yapılamaz ve bu hastalığa idrar tutukluğu denilmektedir. Karın bölgesinin alt kısımları gerginleşir ve bastırdıkça bazı ağrılar hissedilmektedir. Bu hastalığa; böbreklerde taş, prostat büyümesi, idrar yollarının doğuştan kusurlu bir halde olması, fazla miktarda alkol alımı ve mesane felci yol açabilmektedir. Hastalığa yakalanan kişiler telaşa kapılmamalı ve yakınlarının yardımı ile sıcak su torbasını karnına yerleştirmelidir. Bunun yanında sıcak su ile banyo yapılırken hastanın idrarı çıkartılmaya çalışılır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir