Genel Sağlık

Gribal enfeksiyonlardan beslenme ile kurtulmak

Malum ülkemizde kış ayları mevsimleri yaklaşıyor henüz kışa girmeden grip hastalığı için sağlık depolamak istemez misiniz? İşte girip hastalığından beslenme ile kurtulmanın yolu.

Öncelikle bilinenin aksine sadece vitaminler bu enfeksiyonlardan sizleri korumaz vitaminleri gıda yardımı ile almalısınız. Unutulmamalıdır ki vitamin ilaçlarında bir besindeki kadar sağlıklı vitamin bulunmamaktadır. Örneğin bir portakal C vitamininin yanında folat, magnezyum gibi besinleri de yanında getirmektedir.

 

Fazla C vitamini almak vücuda fayda sağlamaz!

 

C Vitamininin vücudun bağışıklılığı güçlendirdiği fakat gereğinden fazla almanın bir faydasının olmadığı bilinmelidir.  Dolayısı ile gereksiz yere fazla C Vitamini almaktansa diğer besinlerden diğer vitaminlerin alınmasının doğru olduğunu unutmayın. Ve tek tipte beslenmenin her zaman için besin yetersizliğine yol açacağı unutulmamalıdır.

 

Kış aylarında tüketimi fazlalaşan portakal,mandalina,nar,greyfurt gibi besinlerin suyunun sıkılması yerine postalı tüketilmesi diğer besin maddelerinin de alınmasına yardımcı olacaktır.

 

 

Kurubaklagilleri sofranızdan eksik etmeyin!

 

C Vitaminini tüketirken diğer besin maddelerinin de alınması ve dengeli bir şekilde beslenilmesi gerektiğinisakın unutmayın. Kış aylarında C vitaminlerinin yanındakuru baklagiller sofralardan eksik edilmemeligünde 1yumurta tüketilmelidir. Bu guruplardan alınan B Vitamini, magnezyum, çinkogibi besinlerin de bağışıklıksisteminigüçlendirdiği unutulmamalıdır.

 

Bu vitaminlerin ve besinlerin yanı sıra D Vitamini de bağışıklığı güçlendirir ve önemli rol oynar. Kışa girerken aktif şekilde D vitamini almak ve vücutta depolamak girip hastalığından korur.

 

 

Kahvaltı yapmak bağışıklık sistemini destekler!

Alınan besin değerlerinin ve vitaminlerin yanı sıra öğün sırası sağlıklı olarak öğünleri almak ara öğünlerle atıştırmak ve en önemlisi güçlü bir kahvaltı vücuttaki  bağışıklık sistemini güçlendirir. Su tüketiminin gün içerisinde sıkça olması, C vitaminli besinlerin gün içerisinde 3 öğün olarak alınması da vücuttaki solunum sistemlerini temizleyerek bu tarz hastalıkların barınmasını önlemektedir.

 

Bunların dışında uyku saatlerine önem vermek sık sık elleri,yıkamak ve temizlik de bu tarz hastalıklardan sizleri korur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir