Genel Sağlık

Bağırsak kurdu ve tenya bitkisel tedavi

Bağırsak kurtları, insanların vücudunda asalak olarak yaşarlar ve besinlerini kendileri üretemezler. İnsanların bağırsaklarındaki kalıntıları yiyerek beslenen bu yaratıklar bazen insanlar büyük sancılar verebilmektedir. Bağırsaklarda yaşayan solucanların bazıları ise, yuvarlak kurt, kıl kutru, kamçı kurdu, kancalı kurt ve şerit kurtlarıdır. Bunların dışında bir solucan türü daha vardır ki bu insanların vücudunda 22 metreye kadar uzayabilmektedir: Tenyaların düşürülmesi diğer solucan türlerine göre daha fazla sancı yaratabilmektedir.

Bu tarz solucanları düşürebilmek için çeşitli ilaçların tedavileri kullanılmaktadır. Ancak, ilaçların kullanımlarının yanında, ilaç kullanmak istemeyenler için de bazı bitkisel yöntemler kullanılabilmektedir.

Bağırsaklarda bulunan şerit ve kurların dökülmesi için, ekşi nar adı verilen bitkinin kökleri bir kazanda kaynatılır ve hastaya aç karnına yedirilir.

Bağırsaklardaki şerit ve kıl kurtlarının düşürülmesi için 1. Güne 1 diş sarımsak, 2. Güne 2 diş sarımsak, 3. Güne 3 diş sarımsak, 4. Güne 4 diş sarsmak, 5. Güne 5 diş sarımsak ve 25. Güne kadar her gün beş diş sarımsak çiğnemeden yutulmalıdır.

Kıl kurdu olan hastalar, bir hafta süre ile bir avuç kabak çekirdeklerini aç karnına içmelidir ve bunun yanında bir bardak sütle de destek vermesidir.  Narlar, kabız yapma özellikleri ile insanlara destek olurlar aç karnına yenildiğinde narların etkileri daha fazla olur ve bağırsaklardaki bu tarz solucanların düşmesini sağlar. Bunun yanında sarımsaklar antibiyotik özelliklere sahiptir ve bu özellikleri ile, kurtları düşürürler. Bunun yanında diğer solucanlardan daha büyük olan tenyaların düşmesi için en etkili yöntemler arasında yer alabilmektedir.  Kurtların ve solucanların düşmesinin yanında, bağırsak bozukluklarında da aç karnına sarımsakların yenmesi fayda sağlayacaktır.

Bu tarz rahatsızlıklar olduğunda, bir doktora başvurularak önce ilaçlarla tedavisinin sağlanmasında önemlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir