Erkek Sağlık

Bacak Ağrısı Sebepleri

Bacak Ağrısı

 

Bacak ağrıları günümüzde insanların başındaki en büyük ağrı problemlerinden bir tanesi halinde. Bacak ağrılarının çeşitli sebepleri olabileceği gibi bu rahatsızlıkların küçümsenmemesi gerekmektedir.

 

Ağrıların başlıca sebeplerini saymak gerekirse;

 • Büyüme,
  • Nemli ortamlar,
  • Aşırı yorgunluk,
  • Eklemler,
  • Damar hastalıkları,
  • Sinir sıkışmaları,
  • Belimizdeki fıtıklaşmalar,

 

Olarak sıralanabilir.  Bacaklardaki atardamarlarda veya toplardamarlarda bir rahatsızlığın meydana gelmesi bacak ağrılarının oluşmalarına neden olabilmektedir.  Damarlarda meydana gelen en önemli damar sorunu ise, toplardamarların iltihaplanması ve kanın içeride pıhtılaşması ile birlikte bacakların ağrıması oluşabilir. Bu tarz rahatsızlıklarda cildin altında yanma hissi uyanmaktadır. Ancak, sadece bacakta olduğundan önemsenmeyecek bu rahatsızlıklar, akciğere gitmesi durumunda pıhtılaşma fazlaca tehlikeli duruma gelebilmektedir.

Bununla birlikte, yürüyüş nedeni ile, damar sertliği nedeni ile bacalardaki damarların daralması sorunu görülebilir ve bu sorunun ortaya çıkması ile birlikte damarlarda ağrılar görülebilmektedir.  Bu sorunun temelince hücrelere oksijen gitmemesi neden olabilmektedir.

Bacak ağrılarının başlıca nedenlerinden birisi de spor yaparken bacak kaslarının aşırı zorlanmasıdır. Sert koşu zeminlerine uygun olmayan spor ayakkabıları kasların zorlanmasına neden olur ve bacaklarda ağrılar oluşturabilir.

 

Diz eklemlerinden ve diz kireçlenmelerinden dolayı oluşan ağrılar:

Dizlerdeki Kireçlenmelerde oluşan bu ağrılar genellikle dizlerin altındaki ve üzerindeki iltihaplanmalar görülmektedir. Bu vakalarda, ağrılar genel olarak dizin altında veya üstünde görülür ve özellikle merdiven çıkarken, yürürken, namaz kılarken dizleri zorlayan hareketler sonucunda oluşur  ve soğuk havalarda bu ağrıları tetikler.


Omurga kemiğine bağlı olan ağrılar:

Bacak ağrılarının en fazla görülenlerinden bir tanesi de omurga kemiğinden kaynaklanan ağrılar olabilmektedir. Bel omurları arasındaki damarların sıkışması sonucunda bacaklarda bazı iltihaplanmalar görülebilmektedir.  Siyatik ağrısı denilen ağrı çeşitli bu ağrıların en fazla görülenlerindendir. Uzunca oturan veya çömelen kişilerde bacakların arasında sinirler sıkışır ve ağrılara sebebiyet verirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir