Erkek Sağlık

Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Her insanın yaşadığı bazı bünyelerde sürekli tekrarlanan süresi uzadıkça sıkıntı oluşturan bir rahatsızlık olan kabızlık hakkında bilmeniz gerekenleri makalemizde belirttik. Okuyunca kabızlık hakkında bilmeniz gereken herşeye ulaşacaksınız.

Kabızlık belirtileri arasında; zayıf bağırsak hareketi, bağırsak hareketlerinde zorlanma, sert veya küçük dışkı, bağırsakları tamamen boşaltamama, karın şişliği ve ağrısı, kusma sayılabilir. Kabızlık nedenleri arasında ise kalsiyum veya alüminyum içeren antiasit ilaçlar, normal diyet veya faaliyetlerinizdeki değişiklikler, bağırsak kanseri, fazla süt ürünü tüketmek, yeme bozuklukları, huzursuz bağırsak sendromu, Parkinson hastalığı veya multipl skleroz (MS) gibi nörolojik durumlar, hareketsizlik, yetersiz su veya lif tüketimi, aşırı müshil kullanımı, gebelik, sindirim sistemindeki sinir ve kas sorunları, bazı kişilerin hemoroid yüzünden bağırsak hareketi isteğine karşı direnmesi, bazı ilaçlar (özellikle sakinleştirici ilaçlar ve demir hapları), stres, tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) sayılabilir.

KABIZKEN NE YAPILMALI?

“Kabızken eğer başka bir neden ile sıvı kısıtlaması yapılması gerekmiyorsa günde 10 bardak veya 2 lt su içmelisiniz. Özellikle sabahları sıcak içecekler tüketebilirsiniz. Göbek ağrısı ya da kramp ile birlikte ani ve şiddetli ağrınız varsa doktora gitmelisiniz. Ayrıca iki haftadan uzun kabızlık ve dışkıda kan varsa, diyet yapmamanıza rağmen kilo kaybediyorsanız, şiddetli ağrınız varsa da doktora başvurmalısınız. Bu durumda kabızlığınızın nedenini bulmak için bazı testler uygulanır. Hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testleri, ilaçlı bağırsak filmi ve kolonoskopi uygulanır.”

KABIZLIK ÖNLENEBİLİR Mİ?

“Sağlıklı beslenme ile kabızlık çoğunlukla kontrol altına alınabilir. Bol lif içeren dengeli bir diyet uygulayın. Lif açısından zengin meyve, sebze, baklagiller ve tahıl tüketilmelidir. 2 lt su ve diğer sıvıları içebilirsiniz. Kafein kullanmaktan kaçının. Sütü azaltın, çünkü süt ürünleri kabızlığa neden olabilir. Düzenli egzersiz yapın. Günde en az 30 dakika aktif bir şeyler yapın. Dışkınızı tutmayın.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir