Erkek Sağlık

Düzenli Uykunun Faydaları

Düzenli Uykunun Faydaları

İnsanoğlunun sağlığı için uyku sistemi olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Hem vücuda dinleme süreyi tanıyan bu uyku zarfında faydaları da gözle görülmeye değer. Tüm bunların yanında akıllara “Düzenli uykunun sağlığa faydası nedir?” gibi soruları getirtir. Uykusunu düzene sokamayanlar ise: “Sağlıklı bir uyku için ne yapılmalıdır?” demektedir. Bizler de bu makalede sizler için düzenli uykunun yanında sağlıklı uyku ve bununla ilgili faydaları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap olduk.

Yeryüzünde ve doğa içerisinde bulunan tüm canlıların dinlenme süreçlerine uyku denilmektedir. İnsanın işlevlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmek amaçlı ihtiyacını hissettiği bir durumdur uyku. Sanılanın aksine yanlış olan bir durumu da burada düzeltmek isteriz. İnsan uyku vaktinde şuursuz bir biçimde değildir. Beyin ve aynı şekilde vücuda bağlı olarak çalışan fonksiyonların hepsi aktif bir şekilde işlevlerini yürütmektedir. Sadece kısa bir zaman zarfında beyin dinleme eylemini gerçekleştirir. Vücut da bu durumdan istifade ederek kendisini yenilemektedir. Uyku süresi içerisinde olası bir durumda beyin iyi dinlenmezse birey üstünde bazı olumsuz davranışlar meydana gelebilmektedir. Bunları şöyle sırlayabiliriz; asabi davranışlar, kısa süreli unutkanlık, stres ve bir duruma konsantre olamama gibi sorunları beraberinde getirebilir. Bu sebepten de olsa gerek insanoğlunun yaşamı boyunca uykunun yeri her daim özel ve farklı bir konumda olmuştur. Ayrıca uykunun sağladığı yararlara baktığımızda şüphesiz ki en müthiş olanlarından biri; bir önceki gün alınan besin ve de bilginin işlenmesine olanak sağlamaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere bir çok yetisi sayesinde başka işlevlere de olanak sağlamaktadır. EEG adı verilen yöntemin aracılığıyla yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda uyku anında ne gibi faaliyetler yapıldığına bakılmıştır. Beyin dalgalarını dikkatli bir şekilde takip eden uzmanlar uyku anında ne gibi değişimlerin meydana geldiğini ortaya koymuşlardır. Hafızanın güçlü olması ve psikolojinin yeniden yapılanması adına uykunun önemi bu araştırmalarda da ortaya çıkmıştır. Söz gelimi toparlarsak insanoğlu için olmazsa olmaz olan uykunun inanmayacağınız faydaları bulunmaktadır.

Düzenli Uykunun Sağlığa Faydaları Nedir?

 • Uyku merkezi sistemin düzgün bir şekilde yenilenmesine olanak tanır.
 • Sindirime de olan etkisi ile fazla kilo almayı engellerken; yağın da toplanmasını engellemektedir.
 • Kaliteli bir yaşam sunar. Stres ve yorgunluk gibi gündelik hayatı baya olumsuz etki yaratan durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Beyin dinlenip rahat olduğu için, bir olay veyahut duruma konsantre olma oranını kaldırmaktadır.
 • Kas ve kemik yapısına da güç vermektedir.
 • Sağlıklı bir dolaşımın meydana gelmesi adına düzenli bir uykunun olmasının çok önemli olduğu yapılan araştırmalar sonucu saptanmıştır.
 • Ayrıca cildin kendisini yenilemesine de yardımcı olur. Bu da daha parlak bir cilt görünümü kazandırmaktadır.

Düzenli uyku ile ilgili İngiltere merkezli olan bir araştırma kumrunun yaptığı araştırmayı da sizlerle paylaşmak isteriz. Yapılan araştırmalar sonucu düzenli uyku sistemini uygulayanların; bazı kanser hastalıklarına yakalanma riskini önlediğini gözle görülür biçimde fark edildi. En çok da bu durumun meme kanserine yakalanan kadınlara oranla incelendiğinde net bir fark görülmüştür.

Düzenli Ve Sağlıklı Uyku İçin Neler Yapılmalıdır?

Tüm bunları göz önüne aldığımızda “Düzenli uyku için, sağlıklı uyku için neler yapılmalıdır?” Soruları akıllara gelmektedir.

 • Uykudan önce kahve, çay ve kola gibi içecekler önerilmez. Bunun yerine uykudan önce süt veyahut evde sıktığınız meyve suyunu içmeniz çok faydalı olacaktır.
 • Zaman geçtikçe; hem vücudu hem de beyni dinlendirmek amacı ile uykudan önce biraz kitap okuma ve duş alma gibi etkinliklere alışmanız düzenli ve sağlıklı uyku için çok önemlidir.
 • Beyinde bulunan uyku hormonları vardır. Yapılan araştırmalarda akşam duygusal konuların ağırlıklı olduğu konuşmalar yapmanız uyku hormonlarını olumsuz etkilemektedir.
 • Gün içerisinde öğle saat 12 ile 13 arasında yarım saat gibi kuşluk bir uyku edinebilirsiniz. Fazla kaçırmadığınız sürece yapılan bilimsel çalışmalar bu uykunun dinç kalmak adına da bir çok faydasının olduğunu gösteriyor.
 • Vücut ısınıza olumsuz edecek bir sıcak yatakta uyumayın. Çünkü sıcak bir yatak ortamı uykuya dalmanız ile ilgili problem çıkarabilmektedir.
 • Odanızın tam bir şekilde karanlık olması da rahat bir uyku çekmenizi sağlar.
 • Yatma ve uyanma saatinizi sıklıkla değiştirmeyin bu dengesiz bir durumun ortaya çıkmasına sebep verir.
 • Akşam yemeğini tükettikten sonra biraz yürüyüş de uyku için sizlere faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir