Coronavirüs

Uzmanlar Uyardı: “Ekmeği Fırında Bekletin”

Uzmanlar Uyardı: “Ekmeği Fırında Bekletin”

Korona virüs salgını sebebiyle gün geçmiyor ki yeni önlemler gelmesin. Uzmanlar tedbir ve önlem konusunda dışarıdan getirilen poşet ve gıdaların önemine her geçen gün daha da vurgu yapıyor.

Covid-19 olarak bilinen ve Çin’in Wuhan kentinde bir hayvan pazarında ortaya çıkan virüs başta ülkemiz Türkiye olmak üzere dünyayı çepeçevre sardı. Alınan tedbir ve önlemler sonuç verirken; uzmanlar her geçen gün yeni bir önlemi vatandaşlara duyuruyor.

Hava yolu ve de solunum yolu ile insana bulaşabilen bu virüsün yüzeylerde kalma süresi oldukça üzün bir zamanı içine almaktadır.  Her ne kadar kişiden kişiye virüsün bulaşma oranı yüksek olsa da virüsün olduğu bir yere temas etmek de o kadar tehlike taşımaktadır. Bu konuda uzmanlar ve bilim insanları sosyal mesafenin yanında hijyenik bir ortam yaratmanın çok faydalı olacağını savunuyor.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erbaş verdiği demeçlerde korona virüsü için alınan tedbirlerin durum iyiye gidiliyor diye bırakılmamasını aksine daha da sıkı bir şekilde tedbir ve önlemlere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Ayrıca Prof. Dr. Erbaş, alışverişe veyahut markete gidilmeden önce evde alınacaklar için bir liste yapılmasının orada zaman kazanarak oyalanmamak adına önemli bir husus olduğunu belirtti. Her gün uzmanların da bas bas bağırdığı bir durumu da tekrarladı: “Maske, eldiven ve de kolonya taşımadan mutlaka dışarı çıkılmamalıdır.” Dedi.

Dışarıdan Aldığınız Ekmeği 90 Derecelik Fırında 10 Dakika Bekletin

Alışverişten geldiğiniz andan itibaren dışarıdan kendinizle getirdiğiniz; poşet, gıda herhangi ne ürün varsa bahçe veyahut balkonda bir süre bekletmenin çok faydalı olacağını dile getirdi. Ayrıca açıklamalarına devam eden Erbaş: Bu süreçte daha da sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.” dedi. Özellikle bağışıklık sistemini koruyucu gıdaların ki bunlara örnek olarak; yumurta, et ve süt gibi proteinli besinler tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Mor, kırmızı, yeşil, beyaz ve sarı gibisinden doğal ve vitamin yönünden zengin sebzelerin, meyvelerin tüketilmesinin bağışıklık sistemi için önemli olduğunu vurguladı. Bunların da dışında bu beslenme sürecinde; kefir, turşu, boza ve yoğurt türünde probiyotik oranı yüksek besinler de tüketilmelidir. Ayrıca açık ya da poşetlenmiş bir şekilde dışarıdan alınan ekmeğin, sıcaklık oranı 90 dereceye kadar açılmış fırının içerisinde 10 dakika bekletilmesinin çok önemli olduğunu  belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir