Göz Sağlığı

Göz Seğirmesi Nedir? Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi, göz kapağı veya miyokimya, göz kapağı kaslarının istemsizce yaptığı ve tekrarlayan spazmıdır. Genellikle gözün üzerinde, üst kapakta meydana gelmekle beraber alt ve üst kısımda aynı anda da görülebilir. Genellikle gözün üst kısmında oluşan hafif çekilmelerle hissedilir. Bazı zamanlarda ise her iki göz kapağının bütünüyle kapanmasına sebep olacak şekilde kuvvetli spazmlar yaşanabilir. Bu durum iyi huylu blefarospazm ismi verilen klasik göz seğirmesinden farklı bir durumdur.

Göz Seğirmesine sebep olan spazmlar genellikle bir ya da iki dakika boyunca birkaç saniye aralıklarla meydana gelir. Göz seğirmesi birkaç gün boyunca sürekli devam edebilir. Sonrasında aylarca bir daha tekrarlamayabilir. Göz seğirmesi esnasında ağrı, acı ya da spazm dışında herhangi bir durumla karşılaşılmaz anca göz seğirmesi yaşayan kişiyi oldukça rahatsız eder. Çoğu spazm tedaviye ihtiyaç duymadan geçmekle beraber nadir durumlarda göz seğirmesi sırasında gerçekleşen spazmların ileri zamanlarda kronik bir hareket bozukluğunun erken uyarı işareti olabilir. Özellikle göz seğirmesi esnasında yüzde seğirme veya kontrol edilemeyen hareketlerle birlikte geliyorsa dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Göz Seğirmesinin Nedenleri Nelerdir?

Genellikle herhangi bir sebebi olmaksızın ortaya çıkmaktadır.  Nadiren ciddi sorunlara işaret etmektedir. Göz tahrişi, göz kapağı suşu, yorgunluk, uyku eksikliği, fiziksel aktivite, ilaç yan etkileri, stres, alkol, tütün vaya kafein kullanımı göz seğirmesine neden olabilir.  Eğer spazmlar kronikleşmiş durumdaysa “iyi huylu blefarospazm” göz kırpma bozukluğu hastalığına işaret edebilir.

Göz Seğirmesinde Önlem Ne Zaman Alınmalıdır?

Birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde geçmesi gereken Göz seğirmesi, genellikle kendiliğinden tedaviye ihtiyaç duymadan geçer. Genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Eğer bu sürede uzama mevcut ise göz doktoruna başvurulmalıdır.  Bazı durumlarda göz spazmları sıradan bir göz seğirmesinin ötesine geçebilmektedir. Şiddetli göz spazmları fonksiyonel körlük olarak da bilinen blefarospazm hastalığı ile karıştırılabilmektedir. Eğer blefarospazm söz konusu ise tedaviye hızlıca başlanması gerekmektedir. Aksi taktirde kalıcı göz kusurları ortaya çıkabilmektedir. Her göz kapağında oluşan spazm, göz seğirmesi olarak adlandırılmaz. Göz kaslarının spazmını etkileyen başka faktörler de söz konusudur. Göz seğirmesinde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gereken durumlar; göz kapağının sarkması, gözde çapaklanma, seğirmenin yüze sıçraması ya da vücudun herhangi bir başka yerinde gözlemlenmesi, spazm nedeniyle gözün açılmasında zorluk çekilmesi, gözlerde kızarıklık, şişlik ve akıntı olması durumunda süre kaybetmeden hekime başvurulması gerekmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Çoğu zaman göz seğirmesi kendi kendine geçen bir vaka olduğundan tedaviye ya da hekime gerek kalmadan ortadan kalkar. Ancak kendiliğinden iyileşmeyen durumlarda hastalığın direkt teşhisini yapmak hekimler tarafından zorlayıcı bir durumdur. Bu sebeple hekime başvuran hastanın öyküsü ve beyin MR’ının çekilmesi, nörolojik muayenelerinin yapılması göz seğirmesinin sebebinin teşhis edilmesine faydalı olacaktır.  Göz seğirmelerini önlemek için kafeinli ürünlerden uzak durmak gerekmektedir. Aynı zamanda yeterli ve düzenli uyku, yorucu aktivitelerden kaçınmak gibi önlemler alınabilir. Bu önlemler göz seğirmesinin kendiliğinde geçmesine yardımcı olacaktır.  Özellikle dijital göz yorgunluğu dolayısıyla göz seğirmesi yaşayan kişilerin belirli aralıklarla gözlerini kapatması ve kapalı ortamda oksijeni bol olan alanlara çıkmaları gerekmektedir.

Özellikle 3 haftayı aşkın sürede göz seğirmesi yaşayan kişilerin altta başka hastalıkların bulunma ihtimalini göz ardı etmeyerek hekimlere başvurması gerekmektedir. İleride oluşabilecek ciddi problemlere karşı önlem alınması açısından faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir