Göz Sağlığı

Göz Tansiyonu(Glokom) Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz tansiyonu, glokom halk arasında karasu ismiyle anılmakta olup, çoğu zaman herhangi bir belirti vermeden gizlice ilerleyebilmektedir. Çok yaygın bir göz hastalığıdır. Erken teşhisi yapılmayıp tedavisi gerçekleşmez ise kalıcı görme kaybına neden olabilir. Göz tansiyonu, göz içerisindeki sıvı basıncının artmasıyla göz sinirine zarar vermesi sebebiyle meydana gelir. Glokom genellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Bu kişilerin yılda en az bir defa göz tansiyonu kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Genetik faktörlerin de göz hastalıklarında etkisi büyük olduğundan ailesinde glokom (göz tansiyonu) olan kişilerin tedbir amaçlı sık sık kontrol edilmeleri gerekmektedir.

Glokom Tipleri Nelerdir?

Konjentinal glokom daha çok bebeklerde gözlemlenir, infantik glokom 0-2 yaş aralığında ortaya çıkar. Juvenil Glokom geniş bir yaş aralığında ortaya çıkabilir (2–34 Yaş). Gelişimsel glokomlar (konjenştal, infantil ve juvenildir) açık açılı, kapalı açılı, karışık tip drenaj açısı anatomik olarak açıksa ve trabeküler ağın önünde bir engel yok ise açık açılı glokom olarak adlandırılır. Eğer bu açı iris ya da başka dokularla kapalıysa kapalı açı glokom olarak nitelendirilir. Gelişimsel tipte açı elemanlarının anatomik bozukluklarda ortaya çıktıkları gözlemlenmiştir.

Glokom Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla gizli ilerleyen göz tansiyonu hastalığı hemen hemen hiçbir belirti göstermez. Erken tanı her hastalıkta olduğu gibi glokomda da çok önemlidir. Bazı hastalarda ışıklı halkalar, göz etrafında ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Ancak kesin tanı her zaman hekimler tarafından konulmalıdır. Glokom çoğu hasta tarafından ancak ilerlediğinde fark edilmektedir. Belirgin görme kaybı yaşayan hastalarda şeker hastalığı, miyop, kortizon tedavileri,yaralanmalar ve migren glokom riskini fazlasıyla arttırmaktadır. Bir diğer çeşit olarak glokom ileri yaşlarda eni olarak ortaya çıkabilmektedir. Ani krizle gelen bulantı ve kusma şikayetleri ile kendini belli eder. Şiddetli göz ağrısı, görmede azalma, kızarıklı bu hastalığın belirtilerindendir. Acile bir şekilde tedavi gerektirir. Küçük yaşlarda gözlerde sulanma yaşayan ışığa hassasiyet yaşayan ve gözlerde büyüme gözlenen çocuklarda glokom şüphesi vardır.

Göz Tansiyonunda Erken Tanının Önemi Nedir?

Görme kaybına sebep olduğundan ve geri dönüş şansı olmadığından erken tanı önem arz etmektedir. Sıradan bir göz muayenesinde anormal göz basıncının artışı glokom hastalığının ilk belirtisi olabilir. Bu sebeple düzenli aralıklarla yaptırılan muayeneler ilk tanıda oldukça önemlidir. Göz doktoru “tonometre” denen bir aletle hastalığın teşhisini gerçekleştirir.  Hastaya göz dibi muayenesi yapılarak sinirler gözden geçirilir. RNFL, NFA veya HRT gibi görme siniri ve sinir lifi tabakasını inceleyen ileri tetkikler de uygulanabilir.

Göz Tansiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Glokom(göz tansiyonu) tamamiyle tedavisi mümkün olan bir göz hastalığı değildir. Ancak uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir, ilerlemesi yavaşlatılabilir. Böylelikle görme kaybı engellenebilir. Gözde oluşan glokom tipine göre tedavi yöntemleri belirlenir. Açık açılı glokom(göz tansiyonu) göz basıncını düşüren ilaçlarla tedavi edilebilir.tedaviye yeterli cevabı vermeyen vakalarda ameliyat ile çözüm yoluna gidilebilir. Bu tip vakalarda birden fazla cerrahi işlem gerekebilir. Ani kriz ile ortaya çıkan dar açılı göz tansiyonunda ise tedavi diğer türe göre çok daha acil durumdadır.Lazer tedavisi bu türde tercih edilmektedir. Diğer göz hastalıklarına nazaran glokom oldukça sinsi ilerleyen, teşhisi zor ve genellikle teşhisinde geç kalınan bir göz hastalığıdır. Bu sebeple risk grubuna giren kişilerin sık sık göz tansiyonu ölçtürmeleri gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir