Göz Sağlığı

Güneş Gözlüğü Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış aylarında da tercih edilse de güneş ışınlarının en etkili olduğu yaz mevsimlerinde güneş gözlüğünün seçimi ve cam kalitesi göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Güneş gözlüğü seçiminde önemli noktalar bilinmeli ve seçimler titizlikle yapılmalıdır. Özellikle gözlüğün çerçevesi, yüze uyumlu olmalıdır. Yüze rahatça yerleşmesi ve burnunuza tam oturması sıkmaması gerekmektedir. Güneş ışınlarının göze doğrudan ulaşamayacağı, yüze yakın mesafede duran ve kaşları da kaplayan güneş gözlüğü göz sağlığı açısından en ideali olacaktır.

Ultraviyole Işınlarına Karşı Korunması

Güneş Gözlüğü alınırken en önemli nokta gözlük camının UV ışınlarına geçirgen olmamasıdır.  Her gözlük UV ışınlarını çeşitli dozlarla engellerken yeterli olmayadabilir. özel Uv ışınlarını bloke eden kaplamalı camlar kullanılmalıdır. Uv blokaj kaplaması olmayan gözlükler göz sağlığını özellikle tehdit ettiğinden satın alınmaması gerekmektedir. Güneş gözlüklerinde kullanılan aynalı kaplamalar göze gelen ışın miktarını etkilerken Uv ışınlarını engellemekte herhangi bir faydası yoktur.

Mercek ve Cam Rengi

Güneş Gözlüklerinde mercekler derinlik oluşturacak, parlaklığı kesecek ve görüş berraklığını arttıracak şekilde renklendirir. Renk seçimi kesinlikle kişinin kendi seçimi olmakla beraber  bazı zamanlar görüşü etkileyeceğinden, renge de özellikle dikkat edilmelidir. Cam rengini seçerken nerede kullanım sağlanacağı, hangi ortamlarda kullanılacağı seçimi etkilemelidir. Cam renginin polarize özelliği ile bir ilgisi yoktur. Cam rengi ışığın göze yansımasına, ortamdaki renkleri ne derece ayırt etmeye imkan tanıdığı ve derinlik algısının hissedilebilirliği üzerinde etkilidir.  Kahverengi, gri, yeşil renkli camlar göz yorgunluğunu engelleyen niteliklidir. Bu sebeple en sık tercih edilen cam renkleri arasındadır. En çok tercih edilen renk olmasının sebebi ise yoğun güneş ve günlük kullanım için uygun olmasıdır. Yeşil renkli camlar etrafın biraz daha farklı algılanmasına yol açar. Aynı zamanda gözleri dinlendirme özelliğine sahiptir. Sarı ve altın renkli camlar ise daha az koruma sağladığından orta düşük ışık koşullarında en yüksek performansı gösterir. Kayak ve snowboard yapanların en çok kullandığı cam rengidir. Ancak turuncu ve kehribar renkteki camlar ise diğer renklerin algılanmasını zorlaştırırken araç kullanımı için tercih edilmemesi gereken cam rengidir.Aynalı camlara sahip gözlükler ise son zamanlarda popüler olsa da ışığın daha çok göze yansımasına sebep olur. Objeleri olduklarından daha karanlık gösterirler.Araç kullanımında asla tercih edilmemesi gereken cam rengidir.

Mercek ve Çerçeve Materyali

Kullanılan materyal berraklık, saydamlık ve maliyet anlamında gözlük seçiminde göz önünde bulundurulması gereken önemli konulardan biridir. Mercekleri cam olan gözlükler çizilmeye müsaittir. Ancak polikarbon mercekli gözlükler kırılmaya ve çizilmeye çok daha dayanıklıdır. Ağır malzemeden yapılmış güneş gözlükleri kullanım açısından uygun olmamakla birlikte burunda eğrilik oluşturabilir. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz rahatsızlıklarına sahip olan kişilerin kesinlikle güneş gözlüklerine numaralı camdan yaptırmaları göz sağlığı açısından daha uygun olacaktır. Sonuç olarak yüz şekline, göz şekline,burun yapısına ve varsa göz hastalıklarına uygun bir gözlük seçimi göz sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır. Güneş gözlüğü yaptırmadan önce göz muayenesinden geçmek ve güncel göz numarasının öğrenilmesi zaruridir. Eğer alerji ve göz kuruluğu gibi hastalıklara sahip kişilerinde doktorlarına özellikle başvurmaları gerekmektedir. Doktor tavsiyesi ışığında gözlük camı seçmeleri ileride oluşabilecek göz hastalıklarının önünü kesecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir