Erkek Sağlık

Hepatit B

Siz de hepatit B olabilirsiniz

Dünya üzerinde 400 milyon kişi, Türkiye’de ise 3 milyon kişi Hepatit B yani halk arasındaki deyişle sarılık hastalığı virüsü taşımakta tedavisine yılda yaklaşık 150 milyon lira harcanmakta.

Virüsün, karaciğer yetmezliğine ve karaciğer kanserine yol açtığı uzmanlar tarafından söyleniyor. Ayrıca istatistiğe göre Türkiye’deki Hepatit B Hastalarının Avrupa’dakilerden daha fazla olduğu bilinmekte. Son yıllarda hastalıkla mücadelede önemli adımlar sağlık sektöründe atılmakta 2002 yılından itibaren çocuk aşılarına Hepatit B aşısı da eklendi ve şimdiki nüfusta gençlerde ki Hepatit B hastaları sayısı geçmişe oranla azaldı.

Aslında bu hastalığın tedavisine bebekler daha doğmadan önce anne karnındayken başlanmaktadır. Her hamile kadın gebelik sırasında Hepatit B testinden geçmekte ve pozitif bulunanlarda daha ileri seviyede ki testler de yapılarak hastalığın önelimi alınmaktadır. Bu virüsü taşıyanlar sadece kendileri için değil çevresindeki insanlar içinde tehlikeler oluşturmaktadır. Bu virüsü taşıyan insanların ailelerinde yapılan testler sonucunda aileden en az 1 kişi de daha virüse saptanmaktadır.  Testlerin sonucunda henüz virüsün bulaşmadığı aile bireyleri ise aşılanarak önlemleri alınmaktadır. Aynı şekilde sağlık çalışanları, toplu hizmet bölgelerinde çalışanlar,seks işçileri gibi şahıslar dada bu testler yapılmaktadır.

Fakat bu hastalığı taşıyan kişilerin hepsi sağlıksızdır demek mümkün değildir hastalığı taşıyanlardan bazıları sağlıklı iken bazıları siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklara yakalanmışlardır.

Hastalığın sosyal ve psikolojik yükü bazen hastalığın tedavisinden daha sıkıntılı geçmektedir. Tesadüfen başka bir hastalıktan hastanedeyken bu hastalığın kişilerde saptanması psikolojik bir yıkıma yol açmaktadır hastanın çevresi yavaş yavaş hastadan uzaklaşmakta ve sosyal bir yıkım yaşanmaktadır. Virüsü taşıyan kişi kafasındaki bilinmezliklerle savaşmak yerine, ağır bir tramvaya girmektense doktorundan genel bilgileri almalıdır hasta.

Hastalığın rutin aşılama yaşının 14 olduğunu da bilmek gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir