Erkek Sağlık

Kolesterolün Düşmanları

Kolesterol insan sağlığı için son derece önemli olan bir sağlık sorunu. Kolesterole yakalanmamak için herkes her şeyi yapar ancak, bazı besinler vardır ki kolesterol seviyenizi düşürür. Tabi ki bu besinlerin yanında beslenmenize dikkat etmeniz, fazla kilolu olmamanız ve sürekli spor yapmanız kolesterol seviyenizi düşürecektir.

Tahıllar

Yulaf, arpa, çavdar gibi tam tahıllı yiyecekler lif içerdikleri için son derece sağlıklı besin kaynaklarıdır. Bu tahıllardan yemeniz fazla kolesterollerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kuru baklagiller

Protein değerlerinin yüksek olmasından dolayı kas yapma da önemli besin kaynaklarından olan bu besinler Suda çözülebilen lifleri içerirler ve bu sayede kolesterol seviyesini düşürürler.

Yeşil çay

Son çalışmalar, yeşil çayların da kolesterol seviyesini düşüren kaliteli besinler olduğunu ortaya koymuştur. İçerisine özellikle limon suyu atılan çayların etkileri daha fazla olur ancak bu besinler içeriğindeki kafeinden dolayı uykusuzluğa neden olabilirler.

Sağlıklı yağlar

Doymuş yağların aksine doymamış yağlarkolesterol seviyesini düşürür. Yağ asitlerini bolca içeren ayçiçeği, zeytin gibi besinlerden elde edilen yağlar içerdikleri asitler sayesinde kolesterol seviyesini düşürürler:

Kuruyemişler

Kuruyemişler içerdikleri yağ asitleri bakımından doymamıştır bu nedenle kolesterolünüzü düşürürler ancak kalori miktarları fazla olduğundan az sayıda tüketmekte fayda var

Portakal

Portakal ve turunçgiller Flavonlardan dolayı çok zengindirler. Yapılan araştırmalara göre portakal en fazla flavon maddesini içeren besindir. Kalp sağlığını koruyan bu madde kolesterol seviyenizi de düşürmeye yarar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir