Erkek Sağlık

Kansızlığa Ne iyi Gelir ?

Kansızlık en başta kadınların sorunu halinde. Demir eksikliği ile meydana gelen kansızlığın genel çözümü ilaç tedavileri ile yapılsa da bitkisel olarak kansızlığı gideren bitki ve sebzeleri sizler için derledik.

Tıpta kansızlığın ismi anemi olarak geçerken, aneminin genel olarak başlangıcı kandaki kırmızı hücrelerin yok olmasıdır. Kadınlarda gebelik zamanlarında görülen bu hastalık çocuklarda da sıkça görülmektedir.  Dengeli beslenmeme sonucunda ortaya çıkan bu kansızlık bazı besinlerin dengeli alınması ile giderilebilmektedir.

Karaciğer

Karaciğer, sığır eti ve süt, B12 vitaminleri açısından son derece sengin besinlerdir. Halk dilinde kan yapar denilen besinlerin başında gelmektedirler.

Sebzeler

Koyu ve yeşil yapraklı sebzelerde kansızlığı gideren bitkiler arasında gelir. Ispanak, brokoli, kuşkonmaz gibi bitkiler bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığı giderirler.

Keçiboynuzu

Pekmezlerin kansızlığa iyi geldiğini bilmeyen kalmamıştır. Pekmez demir açısından bir depo görevi yapmaktadır aynı zamanda cinsel gücüde artıran pekmez kadınlarda görülen kansızlığı gidermektedir.

Üzüm ve dut

Üzüm ve Dut, B12 ve demir açısından zengin bitkiler olduğundan kansızlık çekenlerin bolca tüketmesi gereken bitkilerdendir.

Isırgan otu

Isırgan oyu bitkisi kan yapısı özellikteki hücreleri ile kansızlıkla mücadelede kullanılması önerilen bir bitkidir. Yarın kaşık ince kılıkmış ısırgan otunu suda kaynattıktan sonra içmelisiniz.

Aslanpençesi

Halk tarafından çok fazla bilinmeyen bir bitki olan aslanpençesi bitkisi, bitki olarak olmasa da çay olarak içildiğinde kansızlıkla mücadelede bir numaralı yardımcı konumunda bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir