Kadın Sağlık

Protez saç nedir?

Protez saç nedir?

Saç kıran, kanser tedavisi süreci sorumları gibi saç dökülmesini oluşturan pek çok etken vardır. Bu dökülmeler kişide ağır psikolojik bunalımlara sebep olabilir. İnsanlar saç dökülmesi tedavisi yaptırmak için o klinik senin bu klinik benim dolaşırlar. Üstelik sadece bu kadarla da kalmayıp hiçte azımsanmayacak meblağlar öderler. Saç ektirme, bazı durumlarda kişiye istenen sonucu vermeyebilir. Hatta bazen büyük tutarlar maal edilen bu tedavi kişinin görünüşünde en ufak bir şey değiştirmez.

Protez saç, ne sebeple olursa olsun saç dökülmesine maruz kalan kimselere mükemmel bir çözüm oluyor. Protez saç yapılırken kullanılan alt tabaka kafa derisini boğmayacak, oldukça ince bir tabakadan seçiliyor. Bu işlem için genelde suni deri veya tül tercih ediliyor. Protez saçlar oluşturulurken, bu alt yapı üzerine her bir saç teli tek tek tığ ile birleştiriliyor ve kişi işlem bittikten sonra harika bir görünüm kazanıyor. Protez saç kullanan kişilerde belirli bir saç ayrım yeri bulunmaz. Bu nedenle kişi saçlarını istediği tarafa doğru rahatça tarayabilir. Üstelik Protez saç kullanıcısı berber ya da kuaför ihtiyacını sıradan bir birey gibi karşılayabilir; saçına jöle, fön, maşa ve uygulanması mümkün olan daha pek çok şeyi uygulayabilir. Protez saç ekimi yaptırmak isteyen kişi saçlarını istediği uzunlukta ve doğal saç rengine göre hazırlatma şansına sahiptir. Saçların altında kullanılan tül yapı kişinin ten rengini aldığı için protez saçı doğal saçlardan ayırt etmek oldukça güçtür.

Bildiğiniz gibi saç ekimi kişide çok sancılı bir süreç yaratır. Saç çıkartmak için kullanılan şampuanlar da ya kişinin çok uzun zaman saçsız dolaşmasını sağlar ya da hiçbir etki etmezler. Üstelik bu süreç kişinin hem zamanını hem de maddi imkanlarını boşu boşuna kaybetmesine neden olur. Hem kullanım süresi uzunluğu hem de uygulanması sırasında kişinin cerrahi müdahalelerde hissettiği gibi bir acı hissetmediği göz önüne alınırsa Protez saç kullanımının diğer saç ektirme yöntemlerine göre oldukça faydalı olduğunu söylemek mümkündür.

Protez saç nasıl kullanılır?

Protez saçın kullanımı tahmin edildiği kadar zor değil. Öncelikle Protez saç yapımında, kişinin deri sağlığını tehtit eden herhangi bir kimyasal madde kesinlikle kullanılmaz. O kadar güvenlidir ki, kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarına bile gönül rahatlığıyla Protez saç uygulamaları yapılabilmektedir. Kullanmak isteyen kimseler, saçlarının tamamen dökülmesini beklemeden kafa derilerindeki dökülme görülen yere istedikleri uzunlukta Protez saç taktırabilirler. Uzmanlar, 12 yaşını geçmiş her kesin, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin Protez saç kullanabileceklerini belirtiyorlar.

Egzama ya da buna benzer kronik deri rahatsızlığı olan bireylerin Protez saç yaptırmaları sakıncalı olacaktır.Lens kullanımı yada protez diş kullanımı esnasında nasıl pek çok hijyen kuralına uymak gerekiyorsa Protez saç kullanan kişilerin de doktorlarının önerdiği tüm hijyen kurallarına uymaları saçın uzun ömürlü olması için ; bunun yanında en önemlisi kişinin deri sağlığına olumsuz bir etkisi olmaması için üzerinde durması gereken hassas bir konudur.

Protez saçın yan etkileri nelerdir?

Protez saç yapımının bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak Protez saç merkezleri arasından kendi tercihinizi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler mevcuttur. Tercih edilecek olan mekanın temizliği, saç protezi uygulayan doktorun işinde uzman olması ve bunların yanında merkezden daha önce hizmet almış Protez saç kullanıcılarının merkez hakkındaki olumlu olumsuz görüşleri büyük önem taşır. Doğru, işi bilen biri tarafından uygulanan Protez saç teknikleri sayesinde saçlarına yeniden kavuşan birey, en az 5 yaş daha genç gözükür. Protez saç yaptırmak, kişinin istediği zaman vazgeçebileceği bir uygulamadır. Saçları çıkartmak imkansız değildir. Ne Protez saç yapımı sırasında ne de kişi vazgeçtiği taktirde uygulanacak işlemlerden dolayı sancı hissedilmez. Bu nedenle Protez saç yaptırma konusunda hiçbir çekince yaşamanıza gerek yoktur.

Protezde kullanılacak olan saçlar, gerçek bir kişinin doğal ve sağlıklı saçlarından elde edilir. Bu nedenle Protez saç tedavisi uygulanan kişilerde saçlar oldukça canlı, doğal ve parlak duracaktır. Protez saç tedavisi, kafa derisinde kellik meydana gelen bölgeye zararlı güneş ışınlarının temas etmesini de engellemektedir. Protez saç tedavisinde kullanılan alt tabaka insan derisine çok yakın bir maddeden yapıldığı için kafa derisinin terlemesi, kişinin duş alması ya da kafa derisinde başkaca bir problem oluşması durumu yaşanmaz.

Protez saçlar kaliteli bir merkezde, uzman doktorların deneyimiyle olması gerektiği gibi yapılırsa; kişi kullanım esnasında doktorunun önerdiği tüm hijyenik kurallara uyarsa protez saçın ortalama bir buçuk sene kullanım ömrü bulunur.

Protez saç fiyatları

Protez saç fiyatları, firmadam firmaya değişiklil gösterir. Bazı firmalar, 500 TL gibi oldukça cüzi meblağlar karşımıza çıkarır. Bu tür yerlerde kullanılan protez malzemererinin fiyatın uygun olmasını da baz aldığımızda sağlıksız ya da çin malı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Büyük firmalar Protez saç yapımında gerçek insan saçı kullanırlar. Üstelik protezin oturtulacağı alt yapı kafa derisi ile birebir temas ettiği için yapımında doğal maddeler kullanılmak zorundadır. Bu nun için firmalar yüksek teknolujilerden faydalanırlar.Saçın yerleştirildiği alt yapının kaliteli olması hem bireyin sağlığı hem de saçın doğal görünümü için çok önemlidir.

Kaba görünmeyen, bakımlı, uzun ömürlü ve sağlığınıza zarar vermeyecek bir Protez saç yaptırmak istiyorsanız bunun için ortalama 3-6000 TL tutarı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Protez saç kullanıcı yorumları

Galatasaray’ın eski futbolcularından olan Suat Kaya’nın da Protez saç kullandığını biliyor muydunuz?

H.H şöyle diyor: “Kellik benim için oldukça büyük bir problemdi. Üniversiteliydim, Protez saç uygulamaları ile tanıştım. Gerçek insan saçından elde edilmiş, doğru bir uzmanın eli değdi ise insanı 5 yaş geriye götüren; bir erkeğe tanıştığı kız saçlarını fark edene kadar kıza rahatça açılabilme imkanı sağlayan harika bir uygulama.”

İ.Ö şöyle diyor: “Geçirdiğim beyin ameliyatı yüzünden saçlarımın bir kısmından feragat etmek zorunda kaldım. Üstelik ameliyat sonrasında hayatımı alt üst eden iz, çok utandırıcıydı. Sırf bu nedenle uzun süre şapka ya da bere kullanarak yaşadım. Ancak bir süre sonra bu durum arkadaşlarım arasında dikkat çekmeye başladı. Erkek arkadaşımın da desteği üzerine Protez saç merkezine gitme kararı aldım. Başlangıçta çok fazla çekincem vardı ama şimdi gerçekten çok mutluyum. Tıpatıp kendi saçıma benzeyen saçlara kavuştum. Üstelik hiçbir fark yaşamadan saçlarımı istediğim modelde kullanabiliyorum. Saç problemi yaşayan her kese tavsiye ederim.”

M.A diyor ki: “Protez saç sektöründe çok iyi bir firma yok. Çok detaylı araştırdım, bulduğum her firmayla tek tek görüşüp yüz yüze bilgi aldım. Sektörde isim yapmış en fazla 3 firma bulabilirsiniz. Protez saç firması olarak geçinen pek çok işletmenin tek amaçlarının ticari kar amacı gütmek olduğunu fark ettim. İş sadece Protez saç yaptırmakla bitmiyor. Bu saçın aylık periyodik bakımları olmalı. Ayda sadece saçınızın bakımı için 200 TL ödüyorsunuz. Firmaya para ödemek sizin için bir sorunsa malzemelerini kendiniz temin edip evinizde bu bakımı sağlayabilirsiniz. Ama bu bakım oldukça dikkat gerektiren zor bir iştir. Bir kere tek başımıza yapmamız mümkün değil. Kısacası Protez saç mükemmel bir uygulama olmakla beraber ciddi masraf gerektiriyor. Yaptırma düşüncesi olan bireylerin bu konuyu göz önüne almadan Protez saç yaptırma işine girmemelerini tavsiye ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir