Anne & Bebek

Gebelik Döneminde Vitamin Kullanımı

Gebelik Döneminde Vitamin Kullanımı

Gebelik dönemlerinde aldığınız vitamin takviyeleri swon derece önemlidir. Çünkü bu vitamin takviyeleri bebeğin gelişmesi, güçlenmesi, hücrelerin düzgün çalışabilmesi ve kan yapımı için ayrı bir önem arz etmektedir. Vitamin ve minerallerin kontrollü olarak alınması gerekir. Günlük alınması gereken dozu geçmemelidir. Bu durum hem anne için hem de anne karnında ki bebek için sıkıntıya sürükleyebilir. Fakat altını çizmemiz gereken bir diğer önemli konu ise gebe olan anne, olabildiğince her türden vitamin almaya özen göstermesi gerekir. Bu sayede anne ve bebekte oluşabilecek eksiklikler giderilir. Tabi ki tüm bunları yaparken uzman bir doktora görünmek ve onay almak gerekir.

Vitamin ve mineral alımları anne için gebelik ve emzirme dönemlerinde daha fazla ihtiyaca dönüşür. Her ne kadar anne adayının şikayeti olmasa bile mutlaka günlük düzenli olarak alması gereken bir takım vitaminler bulunuyor. Alacağınız bu tür vitaminler sayesinde anne, bebeğini dünyaya daha sağlıklı bir şekilde getirmiş oluyor. Dünyada görülen hiç tasvip edilmeyen doğum sonrası ölümlerin kaynağına indiğimizde vitamin eksikliklerinde görülmesi olduğu anlaşılıyor. Fakat her vitamin ilacı anne ve bebeğe faydalı gelecek diye bir kural yoktur. Öyle ki bazı ilaçlar bebeklerde yan etki yaratabilir. Bazı ilaçlar bebeğe direk olarak geçerek zarar vermektedir. Kimisi de aynı zararlı etkiyi yapmaz.

Gebelikte Kullanılması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Gebe olan bir annenin, kullanması gereken vitaminler bulunmaktadır. Özellikle hamile annenin alması gereken vitaminlerin başında folik asit yer alıyor. Bu vitamin son derece faydalı olmakla birlikte gebe kalmadan öncede mutlaka alınması gerekmektedir. Gebe kalmadan 3 ay öncesinde folik asit kullanımına başlanması tavsiye ediliyor.  Gebelik süreci başladıktan sonra da 3 ay boyunca bu vitaminin düzenli olarak kullanılması gerekiyor. Eğer ki gebelik planlıyorsanız o zaman düzenli olarak folik asit almaya başlayabilirsiniz. Bebeklerde görülmesi muhtemel olan nöral tüp defekti olarak isimlendirilen anormalin oluşmasının önüne geçer. Günde alınması gereken doz miktarıda aynı şekilde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Günlük olarak günde 0.4 mg (400 mcg) folik asit yeterli olarak gözürkürken,  nöral tüp defekti riskine karşı alınması gereken dozun 4 mg (4000 mcg)  olduğunu söylememiz gerekiyor.

Folik asitleri kullanmayı unuttuysanız bu sıkıntıya sebebihyet vermez. Fakat düzenli kullanmanız olumlu etkisini ortaya çıkarması açısından önemlidir.

A Vitamini

Gebe olan anne için A vitamin takviyesi gereklidir. Fakat aşırıcılığan kaçırılmaması gerekir. Aksi takdirde mide rahatsızlığı sorunları baş göstermeye başlayacaktır. Gebelikte yetersiz düzeyde A vitamini alırsanız, fetusun gelişiminin kısıtlanmasına yol açacaktır. Bu durumda doğal olarak erken doğum yada düşük doğum gibi sorunların çıkmasına neden olacaktır. Eğer ki bebeğinizin sağlığını düşünüyorsanız bu tür problemlere yol açmaması adına A vitamin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olmanızas gerekmektedir. Embriyonun büyümesi ve bağışıklık kazanması için A vitamini önemlidir. Tabi ki A vitamini alırken denge de tutmanız gerekir. Çok fazla aldığınız takdirde istenmeyen sorunlar gelişebilir. Bunlar, doğum kusurlarının çıkmasına neden olmaktadır. A vitamini meyve ve yeşil yapraklı sebzelerde çok fazla bulunur. Bunları tüketmeniz sağlıksal gelişim için daha faydalı olacaktır.

B Vitamini

B vitamini eksikliğiniz varsa özellikle gebelik döneminizde bu eksikliğin giderilmesini sağlamanız gerekiyor. Gebelikte B vitamini almak, bebeğin beyin gelişimine büyük oranda katkı sağlamaya yardımcı oluyor. Gebeyseniz, günlük mutlaka almanız gereken doz oranı 1.4 miligram B-1 ayarında olması gerekir. Bilindiği üzere her şeyin fazlasıda zarardır. Bu yüzden hamilelik sürecinde çok fazla B vitamini almadan dengede tutmanız gerekir. B vitamini tahıllı makarnalardan tutundan  maya, bezelye ve hatta bazı süt ürünlerinde bulmanız mümkündür. Bu yüzden ilaç şeklinde B vitamini almaktansa saymış olduğumuz yararlı bu besinleri kullanmanız daha iyi olacaktır. B vitamini  aldığınız zaman bebeğin hem beyin hem de siinir sistemi gelişmeye başlayacaktır.

C Vitamini

Hamilelikte C vitamini tüketmek, hem anne adayı hem de bebek için büyük ölçüde fayda sağlar.. Annenin fiziksel olarak daha dirençli olmasına fayda sağlarken bu durum aynı şekilde bebeğe de yansımaya başlar. C vitamini alarak hamilelik esnasında, soğuk havanın yaratacağı risklerden korunmuş olursunuz. Kış mevsiminde enerji ihtiyacı daha fazla olur. C vitamini alarak ihtiyaç duymuş olduğunuz enerjiye kavuşabilirsiniz. Bebeğin kas, beyin, kan ve diş yapımının normalden daha hızlı şekilde gelişmesi içinde C vitamini takviyesinden yararlanmaya başlamanız gerekir. Hamilelik sürecinde mutlaka Kuru fasulye, nohut, mercimek ve barbunya gibi bakliyatları sık sık tüketmelisiniz. Tüm bunların yanı sıra bol bol meyve ve sebze yemenizi de önermekteyiz.

D Vitamini

Vücudun hem kalsiyum hem de fosfor seviyelerini dengede tutabilmek adına D vitamine ihtiyaç çok fazla duyulmaktadır. D vitamini kullandığınız zaman bebeklerde kemik ve diş oluşumlarının başlamasına neden olur. Berbeğin sağlıklı şekilde gelişmesini istiyorsanız D vitaminini mutlaka almanız gerekiyor. Doğum sırasında ya da doğum sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların yok olmasına büyük ölçüde fayda sağladığı görülmüştür. Bu yüzden doktorlarda gebelik sürecinde D vitamini alınması gerektiği konusunda uyarılar yapmaktadır. En çok görülen vitamin eksikliğinden birisi de D vitaminidir. D vitamini eksikliği hamile bayanlarda daha sık görülen bir durumdur. D vitamini eksikliğinin gebelikte görülmesi sonucunda dü,şük doğumların yapılmasına neden olabilir.

E Vitamin

Gebelikte E vitamini alınmalıdır. Böylelikle kanları daha akışkan hale gelecektir. Hal böyle olunca da hem annenin hem de bebeğin bağışıklık sisteminin daha aktif olarak çalışmasına fayda sağlayacaktır. Sadece bununla sınırlı kalınmadan, E vitamini alımı cilt üzerinde de olumlu etkilerin yaratılmasına zemin hazırlamaktadır. Anne adayların morallerini daha üst düzeyde tutmaya yardımcı olacak antioksidan etkileri bulunur. Eğer ki hamilelikmte E vitamin eksikliği görülürse, kan basıncı daha fazla artacak  bebek ve anne adayı ciddi zarar görecektir. Böyle bir tehlikeyle karşılaşmamak adına önceden tedbirlerinizi almanız gerekiyor.

K Vitamini

K vitamini içeren besinlerin neler olduğu bilinmelidir. Yağsız et, süt ürünleri, yumurta, sebze yağları, brokoli ve ıspanak gibi besin türlerinin içerisinde K vitamini bulunur. Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı açısından gebe kalmadan ve gebe kalındığı vakit K vitaminin alınması gerekir. Bebek anne karnındayken istenen oranda K Vitamini tüketilmediyse doğum sonrasında kanama bozuklukları ortaya çıkacaktır. K vitamini, özellikle hamile kaldığınız zaman mutlaka almanız gereken vitaminlerin başında yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir