Anne & Bebek

Gebelikte B12 Vitaminin Kullanımı ve Önemi

Gebelikte B12 Vitaminin Kullanımı ve Önemi

Gebelikte B12 vitamini kullanılmalı möı yahut ne kadar oranda kullanılması anne adaylarının mutlaka bilmesi gereken bir konudur. Çünkü yanlış kullanımlar hem anneye hem de bebeğe ciddi oranda zarar verebilir. Anne adayı yeterli düzeyde B12  almazsa vücudunda çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başlanacaktır. Özellikle B12 eksikliği, doğum sırasında sorunlarla karşı karşıya kalınmasına neden olacaktır. B12 eksikliği bulunan kadınlarımıza baktığımız zaman ise çoğunda  sinir yolu rahatsızlığı ortaya çıktığı saptanmıştır. Öyle ki B12 eksikliği bulunmayan insanlara oranla B1q2 yetersizliğine sahip kişilerin sinir yolu rahatsızlığı riski 5 kat daha fazladır. Bu sebepten dolayı b12 takviyesinin gebelik dönemlerinde de mutlaka alınması gerekir. Fakat B12 vitamini kullanırken uzman bir doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Aksi takdirde yanlış alımlar çok büyük sorunlara sebebiyet verenbilir. Şüphesiz hiç kimse böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemez.

Hamilelikte B12 Eksikliği

Anne adaylarında B12 eksikliği varsa doğma riski ve sonrasında oluşaqcak ciddi hasarlar mümkündür. Eğer ki b12 vitamini ilaç olarak alınmak istenmiyorsa o zaman b12 vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Bunun içinde izlemeniz gereken yollardan birisi de b12 besinlerinin  yer almış olduğu bir liste hazırlamanız olacaktır. B12 vitamin eksikliğinin olup olmadığını anlamak adına kan testi uygulamasına mutlaka başvurulması gerekir. B12 eksikliğinin sorunsuz şekilde giderilmesi adına ise kırmızı et, beyaz et ve yumurta tüketimi yoluna başvurulması gerekir. B12 vitamin eksikliğine sahip hamile bayanlar, mutlaka eksikliğini gidermesini sağlamaya çalışmalıdır. Çünkü b12 eksikliği bebeklerinizde beyni ve omuriliği etkileyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Şüphesiz hiç kimse böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemez.

1900 yıllarda b12 eksikliğin gebe olan kadınlarda ne denli risk oluşturduğuna dair incelemeler yapılmıştır. Bir grup hamile bayanlar gözlem altına alınmıştır. B12 eksikliğine sahip olan gebe kadınların bebeklerinde doğumsal kusurların meydana geldiği gözlemlenmiştir.

B12 Eksikliğinin Bebeğe Etkileri

B12 öncelikle ne gibi bir fayda sağlıyor bilinmesi gereken bir konudur. Kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve sinir sisteminin normal işleyişi açısından b12 eksikliği yeteri düzeyde alınması gereken bir ihtiyaçtır. Gerek anneye gerekse de bebeğe fayda sağlar. B12 eksikliği de çeşitli hasarların yaşanmasına neden olur. B12 alımı ile gebvelik esnasında fetal büyüme ve gelişmeye yardımcı olunmaktadır. B12 eksikliğinin bebeğe etkileri nedir diye düşünen pek çok annelerimiz var. B12 eksikliği olduğu zaman sinir ve beyin sistemlerinin gelişmesi engellenir. Böylelikle bebeklerde doğum sonrasında kusurlar ortaya çıkar. Bu kusurlar kalıcı olabilir. Bebeğin omurgası gelişmez. Bu durumda bebekte ömür boyu kısmi felç oluşumunu tetikleyecektir. Bazı zamanlarda ise b12 eksikliğine maruz kalan bebekte, hem omurilik hem de beyinde gelişme geriliğinin görülmesine neden olur.

B12 Vitamin Fazlalığı

Her şeyin azı zararlı olduğu gibi fazlası da öyledir. B12 vitamin haddinden fazla alınırsa da vücuda olumsuz yönde etki edebilir. Özellikle birde hamile bir bayansanız hem kendinize hem de çocuğunuza zarar vermiş olursunuz. Bu sebepten dolayı nyeterli mikjtarda b12 alımı sizin yararınıza olacaktır. Bunun tespit edilmesi içinde mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor. V12 vitamin fazlalığı varsa bu durumlar ortaya çıkabilir.

 • Vücudun bgazı bölgelerinde kaşıntının görülmesi
 • Uyuşma
 • Hissizlik
 • Aasabiyetin fazlaca görülmesi
 • Hazımsızlık
 • Ödem ve sırt ağrısı
 • Koordinasyon eksikliğinin görülmesi
 • Bulantı
 • kusma ve sırt ağrısının şiddetli görülmesi

Yukarıda saymış olduğumuz tüm bu vakalar b12 vitamin fazla alınması sonucu ortaya çıkacak hususlardan birisidir.

B12 Vitamin İğnesi

Son zamanda üzerinde çok durulduğu konulardan birisi de b12 vitamin iğnesi diyebiliriz. Faydalı mı yoksa zararları var mı endişesi içerisindeyiz. Halkımızda b12 eksikliği yaygın sorunlar içerisinde yer alıyor. Büyük kesimde b12 fazlalığı değil eksikliği görülüyor. Çok nadir kesimimizde de b12 fazlalığı görülüyor. B12 eksikliği, yaşın ilerlemesiyle birlikte daha sık karşılaşılan bir sorundur. Çünkü vitaminin emme işlemi daha hızlı şekilde gerçekleşiyor. Bu durumda vitaminin vücutta kalma süresinin daha daraltılmasına sebebiyet veriyor. B12 vitamin eksikliği unutkanlık, yorgunluk, halsizlik ve sinir harbine yol açıyor. Bu yüzden dolayı b12 vitamin eksikliğinin giderilmesi adına doktor kontrolünde olarak b12 vitamin iğnesi yapabilirsiniz.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini kırmızı et içerisinde ağırlıklı olarak bulunmaktadır. B12 vitamini eksikliğiniz var ve bunu b12 içerewn besinlerle gidermek istiyorsanız yapmanız gereken yollar son derece basittir. O halde hemen b12 açısından zengin olan şu besinleri tüketin.

 • Süt ve süt ürünlerini bolca tüketmeye çalışın
 • Kırmızı et
 • Balık tüketilmeli
 • Yumurta, tavuk ve kaz etleri
 • Deniz ürünleri ( midye, istiridye gibi)

B12 Vitamin Hapı

B12 eksikliğiniz varsa b12 hapı kullanabilirsiniz. Tabi ki günlük alacağınız miktara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü b12 vitamin hapı fazla alındığı zaman ister istemez yan etkileri açığa çıkarabilir. Her gün bir kapsül kadar b12 vitamin hapını kullandığınız takdirde b12 eksikliğinizi gidermeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir