Anne & Bebek

Hamilelikte K Vitamini Kullanımı

Hamilelikte K Vitamini Kullanımı

Kan pıhtılaşmasının oluşabilmesi adına K vitamini almak önemlidir. Bu yüzden çoğu uzman doktor hamile bayanlara K vitamini alması gerektiğini söylüyor. Hamile olan bayanlar K vitamini yeterli düzeyde almaya özen göstermesi gerekir. Aksi takdirde istenmeyen bir takım sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hem kan pıhtılaşması hem de kemik sağlığı açısından K vitamini kullanılması gerekmektedir. Fakat aşırı derece de K vitamini kullanmayınız.  Çünkü K vitamini rezervelerini vücutta muhafaza ettiğinden dolayı aşırı tüketimde bazı hasarlara yol açabilir. K vitaminin ne fazla ne de aaz şekilde tüketilmeden alınması gereken oranda tüketilmesi tavsiye edilmnektedir. K vitamini içeren besinler aracılığı ile K vitamini takviyesi yapabilmeniz mümkündür. K vitamini içeren besinlere göz attığımız zaman ise şu şekilde sıralamamız mümkündür.

  • Soya yağı ve sebze yağları
  • Ispanak, mlahana ve brokoli
  • Yağsız et
  • Yumurta
  • Süt ürünleri

Tüm bu saymış olduğumuz besin grupları içerisinde K vitamini bulunmaktadır. Buna göre sizlerde K vitaminini bu tür belirttiğimiz besinler aracılığı ile almaya başlayabilirsiniz.

Gebelikte K Vitamini Eksikliği

K vitamini yağda eriyen bir vitamin türüdür. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Özellikle kemik proteinlerin sentezi içinde ayrı bir önem arz etmektedir. Zayıflamış kemikler ve kalp hastaları için K vitamini son derece önemlidir. Aynı zamanda gebelikte K vitamini alınması da ayrı bir önem arz eden konulardan birisidir. Diş çürümesi, kanser oluşumu, doğum sırasında kalıcı hasarlara sebebiyet verilmemesi adına gebelik dönemlerinizde de K vitamini alımına dikkat etmeniz gerekir. Hamilelerde oluşabilecek ölümcül kanama bozukluğunun engellenmesine neden olur. Böylelikle daha sağlıklı bir şekilde doğum yapabilme şansına sahip olmaya başlarsınız. Ciddi kanamaları önlemek adına gebelikte K vitamini almanız önerilir. Eğer ki gebelikte K vitamini eksikliği söz konusu olursa ciddi kanamalar ne yazık ki ölümcül tehlikeleri de beraberinde açığa çıkarabilmektedir.

K Vitamini Eksikliğine Bağlı Kanamalar

Pek çok insanımız ne yazık ki günlük alması gereken düzeyde K vitamini ihtiyacını karşılayamıyor. Bu durumda doğal olarak bazı kanamalara sürükleyebiliyor. Çünkü K vitaminin temel görevine indiğimiz zaman kanın en iyi şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olmaktır. Kan pıhtılaşması olmadığı zaman vücudun fonksiyonlarında ister istemez bir takım bozulma durumları söz konusu olmaya başlayacaktır. Bu durumda kanamaların artmasına neden olacaktır. Gebe olan kadınlarda doğum sırasında kanama yüksek oranda olurken gebe olmayanlarda ise regl dönemlerinde kanamalar çok fazla olacaktır. Vücuttan aşırı derece de kan atılması vücudunuzun doğal olarak dengeleşmesine neden olacaktır. Halsizlik ve çeşitli sağlık vakalarıyla karşı karşıya kalmaya başlayacaksınız. K vitamini oldukça önemli bir hayati vgitamindir. Hem protein emilimini hem de kan pıhtılaşmasını en güzel şekilde yapmaktadır. K vitamini de iki şekilde oluştuğunu belirtmemiz gerekir. K 1 ve K2 vitamini olarak iki kısıma ayrılmaktadır.

K Vitamini eksikliğinin görülme nedeni yeterli düzeyde besin gruplarından yararlanamamaktan kaynaklı bir durumdur denilebilir. Ispanak, süt ve süt ürünleri, yumurta ve yağsız et tüketimi çok fazla yapılmadığı takdirde K vitamini eksikliğinin ortaya çıkması da kaçınılmaz bir durum olmaya başlayacaktır.

K Vitamini Bebekler İçin Önemi

Gebe olan annelerde olduğu kadar bebekler içinde K vitamini ayrı bir önem taşıyor. Bu yüzden bebeklerinde K vitaminini alması gereken düzeyde alması gerekir. Yetersiz olduğu zaman sağlık problemleri ne yazık ki bebeklerde de açığa çıkmaya başlayacaktır. Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği daha yüksek düzeyde görülen bir durumdur. K vitamini eksikliği yeni doğan bebeklerde olduğundan dolayı direk olarak K vitamini enjekte edilmektedir. Ya da yeni doğan bebeklere ağızdan damla şekilde verilebilir. K vitamini eksikliği yeni doğan bebeklerde olduğu takdirde kanamalar meydana gelir. Bebeklerde herhangi bir kanama durumu söz konusu olmaması açısından K vitamini enjtekte edilmesi en iyi çözüm yollarından birisidir. Bu sayede bebeklerde kanama sonrası ölümcül sonuçların ortadan kaldırılması sağlanmış olunur.

Ne Kadar K Vitamini Alınmalı

K Vitaminin ne çok fazla ne de az şekilde alınmaması gerekir. Özellikle K vitamini içeren besin gruplarını hafta da 2-3 defa yemeniz tavsiye edilir. Hiç yememeniz de tavsiye edilecek bir durum değildir. Bu konuya mümkün mertebe dikkat etmeniz gerekir. Vücudun sorunsuz şekilde çalışması adına K vitamini alınmalıdır. Bunun bilincinde olduğunuz takdirde hiçbir sorunla karşı karşıya kalmamış olursunuz.

K Vitamini Bakımından Zengin Yiyecekler

K vitamini bakımından zengin olan yiyecekler hangileridir mutlaka bilinmesi gerekir. Bu sayede bu vitaminleri istenilen düzeyde tüketerek vücudunuzda meydana gelmesi muhtemel K vitamini eksikliğinin de önüne geçmiş olursunuz. K vitamini içeriğinde çokca barındıran zengin yiyeceklerimiz bulunuyor. Bunlar süt ürünleri, yağsız et, ıspanak, lahane, yumurta ve brokolinin olduğunu söylememiz gerekiyor. Eğer ki K vitamini eksikliğiniz varsa sofralarınızda bu yiyecekleri tutmaya başlayın. Bu sayede K vitamini eksikliğine maruz kalmamış olur ve hayatınızı sağlıklı şekilde sürdürmeye devam edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir