Anne & Bebek

Gebelik Zehirlenmesi Nedir Neden Olur ?

Gebelik Zehirlenmesi Neden Olur?

Tıbbi anlamıyla preeklampsi olarak adlandırılan gebelik zehirlenmesi, 100 hamilenin 5 ile 8 inde görülen sağlık sorunudur. Özellikle bu tür rahatsızlığın yaşanması, hafife alınacak bir durum değildir. Çünkü gebelik zehirlenmesi ciddi sağlık tehlikesinin yaşanmasına sebebiyet verebilir. Anneler gebeyken, tansiyonun yükselmesi ya da idrarda kan görülmesi gibi rahatsızlıkları tetikleyerek ortaya çıkar. Gebelik zehirlenmesinin gebe olan annede yarattığı olumsuz etkilere baktığımız zaman ihmal edilirse, dünyada görülen öldüren üçüncü büyük hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu yüzden zehirlenmeleri hafife almadan bir an önce uzman bir doktora görünmenizde yarar vardır. Zehirlenme iki evre olarak gelişmektedir. Birinci evre, yetersiz bir plasentanın gelişmesidir. İkinci evre ise bu plasentadan salınan bazı maddeler, annenin damarında spazma sebebiyet verebilir. Bazı annelerde ise bu kadarla sınırlı kalınmayarak daha kalıcı hasarların oluşmasına neden olmaktadır.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Neler?

Gebelik dönemlerinizde zehirlendiğinizi nasıl anlarsınız, fiziksel açıdan ne gibi değişimleri kendinizde görmeye başalayacaksınız mutlaka bilmeniz gereken bir konudur. Gebelik zehirlenmesi belirtileri şu şekilde açıklanabilmektedir.

  • Baş ağrısı ( şiddetli)
  • Görmede bozukluk, bulanık görmek
  • El ve yüzde şişlik
  • Karın bölgesinde şiddetli ağrı görülmesi
  • Tansiyonun yükselmesi

Gebelik Zehirlenmesi Nelere Yol Açmakta?

Gebelik zehirlenmesiyle birlikte hem fetusta hem de annede ciddi sorunlar meydana gelir. Zehirlenmeyle birlikte aşırı derecede baş ağrısı görülür. Baş ağrısı direk olarak gözde sancıya sebebiet verirken görmede bulanıklık olur. Kontrolsüz şekilde yükselen tansiyonda beyinde de kanamaların görülmesine neden oluyor. Karaciğer böbrek fonksiyonlarının yetersiz çalışması ve bozulmasına,  pıhtılaşmayı sağlayan trombosit hücrelerinde azalmaların görülmesine yol açmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse anne gebeyken bu tür rahatsızlık geçirirse, vücudunun bzı bölümlerinde bozukluk ve çalışma yetersizliği ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Gebelik Zehirlenmesi Fetusta Nelere Yol Açar

Annede bu tür rahatsızlıklar ortaya çıkarken fetustada zararları bir bir ortaya çıkmaya başlar. Fetusta büyümenin gerilemesine neden olur. Bu durum doğal olarak sıvı azalmasına sebebiyet verir. Plasentanın doğum öncesi ayrılması da ölümün baş göstermesine zemin hazırlayacaktır. Gebelik zehirlenmesi daha büyük sorunlara bile neden olabilecek bir hastalıktır. Karaciğer yetmezliği. akciğerde ödemin oluşmsı gibi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Gebelik zehirlenmesi olup olmadığınızı anlamanız için mutlaka kontrolden geçmeniz gerekir. Yapılacak muayeneler sonrasında tanı ortaya konulacaktır. Özellikle gebelik öncesinde hiç tansiyonunda yükseklik olmazken, sık sık tansiyondayükselme görülmesi bu tür tehlikeyle karşı karşı karşıya kalacağınızın sinyalini veriyor demektir. Eğer ki 40/90 mmHg’dan fazla görülmeye başlamışsa o zaman teşhise sizi götürecek ilk adımla karşı karşıyakasınız. Bir diğer anlaşılmasını sağlayacak bulgulardan bir diğeri de idrarda fazla miktarda protein atılmasının görülmeye başlanmasıdır. En etken bulgular içerisinde ödem ve şişliğin olduğunu söylememiz gerekiyor. İdrarda ki protein atılımın görülmesi için ise basit bir strip testi yapılmaktadır. Hasta olan annenin idrarı 24 saat boyunca bir kaba toplanır. Kap içerisine atılan idrarın protein atılımı ne kadar olduğu ölçülür. Gebelik zehirlenmesine yakalanıp yakalanmadığınızı anlamanın bir diğer basit yoluda kan testi yapılmasıdır.

Gebelik Zehirlenmesi Tedavisi

Gebelikte en sık karşılaşılan sorunlardan birisi hipertansiyondur. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman doğal olarak gebe olan anneleri ciddi bir tehlike bekliyor demektir. Dünyada bu tür sağlık problemiyle karşı karşıya kalan kişilere baktığımız zaman ölümcül sonuçlara da sebebiyet verildiği net bir şekilde görülmektedir. Anne adaylarında yaratacağı olumsuz sağlık problemlerine bakıldığı zaman ise akciğerlerde su toplanması, nöbet, körlük, akciğer yahut karaciğer yetmezliği, doğum sonrasında meydana gelen kanama denilebilir.

Eğer ki hafif şekilde seyreden bir gebelik zehirlenme durumu söz konusu ise hem anne hem de bebek yakın takip altına alınmaya başlanacaktır. Kan değerleri sürekli olarak kontrol etmeye başlanır. Yükselen tansiyonda düşürülmeye çalışılır. Belirtiler daha fazla çıkmaya başladığı zaman ise hemen doğumun gerçekleşmesi için kollar sıvanır. Burada önemli olan konu, doğum gecikmeden bir an evvel yapılmasıdır. Bu hastalığın tek çaresi, doğum yapılarak hem anneden hem de bebekten bir an evvel uzaklaştırılmasıdır. Diğer yandan ağır preeklampsi ve eklampsi gelişmemesi içinde anneye magnezyum tedavisi yapılmaya başlanır. Anne, yoğun bakım ünitesinde sürekli olarak kontrol altında tutulur.

Gebelik Zehirlenmesi Tekrarlar Mı?

Annelerin  ve anne adayların şüphesiz en çok korktuğu durumlardan birisi de bu sağlık sorununun tekrar tekrarlayacak olması denilebilir. Bu yüzden gebelik zehirlenmesi tekrarlar mı diye her yerde araştırılma yapılmaya başlandı. Tekrardan böyle bir durumla karşı karşıya kalmamanız adına mutlaka kilo vermeniz gerekiyor. Kilo vermediğiniz anlarda yeni bir gebelik zehirlenmesiyle karşılaşmanız kaçınılmaz olabilir. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında alınan fazla kilolar zehirlenmelere yol açıyor. Bu yüzden anne adayların daha dikkatli olmasında yarar var. Normal sınır düzeyinde kilo alımı ve uyku düzensizliklerin kontrol halinde tutulması bu tür sorunları engellemenize neden olur. Eğer tüm bu söylenenleri kulak arkası yaparsanız başınızı ağrıtacak daha büyük tehlikeler kapınızda olmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir