Ağız & Diş Sağlığı

Sağlıklı Ağız Ve Dişler İçin Ne Yapılmalı?

Sağlıklı Ağız Ve Dişler İçin Ne Yapılmalı?

En önemli sağlık sorunlarından biri de diş ve diş etine bağlı olarak meydana gelen hastalıklardır. Yalnız bu problemler direk olarak insan hayatına etki etmediği için çok üzerinde durulmamaktadır.

Hal böyle olurken; sizler için bu problemlerin nelere yol açabileceğini derledik ilk olarak. Sağlık olarak bozumların meydana gelmesi başta olmak üzere; sindirim üstünde dahi olumsuz etkiler yapacak oranda etkileri vardır. Diş ve de ağız içerisinde; yapı ve işlev bakımından herhangi görülebilecek bir sorunun olmaması, diş ve ağzın görevini tamamı ile yapabilmesi gibi durumlar ağız ve diş sağlığında iyi bir seviyede olduğunun göstergesidir.

Hijyenik ve Temiz Bir Ağız İçin Ne Yapmalıyız?

Tüm bunları göz önünde bulundurarak ağız ve diş sağlığımız için neler yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Tüm bunları sizler için derledik.

Altı aylık süreler içerisine düzenli olarak; ağız ve diş sağlığının korunması adına uzman bir diş hekimine kontrol yaptırılması çok yararlı olacaktır. Dişlerde meydana gelen ve çoğu insanın sıklıkla rastladığı durum diş çürümesi. Diş çürümesi için bütün hekimlerin ortak önerdiği ve sağlıklı dişler için uygulanması gereken bazı durumlar vardır. Örneği bunlardan bir tanesi sularda yeterli florun olmasıdır. Diğer yapılması gereken uygulamaları sıralamak gerekirse: Düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması, aşırı şekerli ve tatlı yiyecek ile gıdalardan mümkün mertebe uzak durulmaya çalışılması, diş ipinin kullanılması ve de yukarıda belirttiğimiz gibi uzman bir diş hekimine görünmek önerilen uygulamalar arasında yerlerini almaktadır. Özellikle burada değinmek istediğimiz iki kısım; dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması ve bunların diş hekimlerine kontrol ettirilmesi faydalı bir uygulamadır. Mikroorganizmalar dişlerde çürümeye yol açarken diş etinde de olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bunlara maruz kalmamak adına; şeker ve asit oranı yüksek içeceklerden uzak durulması şiddetle tavsiye edilmektedir. Bir diğer yanlış olarak yapılan ve dişlere büyük ölçüde zarar veren bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Çevremizde de gördüğümüz kadarı ile; ceviz, fındık ve benzeri çerezlerin kabuklarının ağız içerisinde diş yardımıyla kırılması göz önüne aldığınızda bir şey görmezseniz bile uzun vadede bunlardan zarar görmeniz kaçınılmaz olacaktır. Çünkü dişteki minelerin zedelenmesine ve de bakterilerin daha kolay dişlere erişebilmesine sebebiyet vermektedir. Olası diş minelerin aşınması, etkisinin ortadan kalkma korkusunu da yaşatmaktadır.

Sağlıklı ağız için de önerilen bir durum dilin fırçalanmasıdır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar gösteriyor ki ağız kokusuna sebebiyet veren bakterilerin dilde meydana geldiğidir. Bu sebeple de olsa gerek dilin düzenli bir şekilde fırçalanması oldukça önemlidir. Aynı şekilde kullandığımız diş fırçası ile de bu işlemleri yapabileceğimizi hatırlatırken dil için de olan fırçaların olduğunu sizlere belirtmek isteriz. Arka taraftan, ön tarafa doğru hafif bir şekilde bastırmanız faydalı olacaktır. Bu esnada nazik davranmaya ve kanatmayacak bir biçimde temizleme işlemi uygulamanız çok yararlı olacaktır.

Tüm bunların yanında ağız ve diş bakımınızda kullanabileceğiniz başka ürünlerin de olduğunu bilmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; elektrikli dış fırçası, diş ipleri, ağız duşları, ağız gargara spreyleri bunlara örnek verilebilecek ürünlerdir. Eczane, internet bunları güven içerisinde temin edebileceğiniz başlıca yerlerdir.

Diş fırçası için de merak edilen bir soruya açıklık getirmek isteriz. Diş fırçasının ne zaman değişmesi gerektiği ile ilgili. Genel olarak ağız ve diş bakımı yapanlar: Diş fırçamı ne zaman değiştirmeliyim? Tarzında sorular ile meşgul olmaktadır. Yapılan araştırmalar ve bunun sonucunda çıkan bulgularda yaklaşık 3 ay sonunda diş fırçasının yıpranmaya başladığını ve bakteri taşımaya başladığını bildirmiştir. 3-6 ay gibi süre bandında diş fırçasının değiştirilmesi uzmanlar tarafından önerilen bir kısımdır.

Diş fırçası için de son bir parantez açmak gerekirse, aynı anda 2 diş fırçasının kullanılması ile ilgilidir. Sabah ve akşam farklı olmak üzere 2 tane diş fırçası kullanılır bu uygulamada. Çünkü diş fırçasında bulunan o kıllar daha kuru ve sert bir hale gelebilmektedir. Bunun da yararı ile da etkili bir temizleme işlemi uygulanabilir.

Tüm bu işlemleri yapıp yukarıda da belirttiğimiz gibi gerektiği süre çerçevesinde diş hekimine kontrollerinizi yaptırdığınız sürece herhangi bir problemin oluşması söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir