Anne & Bebek

Tüm Detayları İle Doğum Sancıları

Tüm Detayları İle Doğum Sancıları

 

Pek çok hamile bayan doğumun ne zaman geleceğini merak etmektedir. Hamileliğinin son zamanlarına doğru sancılar yükselmeye başlamaktadır. Bu dönemde bayanların aklına acaba doğum geldi mi? Sorusu kendisini göstermektedir. Bu dönem içerisinde anne adayları sıklıkla doğum zamanının gelip gelmeyeceğini düşünmektedir.Doğum sancıları konusunda tüm merak ettiğiniz bu soruları sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda gerçek ve yalancı doğum sancıları hakkında detayları tamamen öğrenebilirsiniz.

 

Doğum Sancısının Tanımı

 

Doğum sancısı, bebeklerin dünyaya geleceğini bildiren bir uyarı sistemidir. Rahim bölgesinin kasılması ile birlikte ortaya çıkan ağrılı bir süreçtir. Sancının görülmesinin nedenleri arasında, rahminin kendini doğuma hazırlamaya başlamasıdır. Bu sancılarla birlikte, rahim bölgesi genişlemekte, rahim ağzı açılmaya başlamakta ve bebek aşağıya doğru hareket ederek dünyaya gelmektedir.

 

Kaç Çeşit Sancı Vardır?

 

Doğumda görülecek olan sancıların her biri doğum yaklaştığını söylememektedir. Doğum sancısının bazı çeşitleri yer almaktadır. Bu başlığımız içerisinde doğum sancısı çeşitlerini sizlere sunacağız.

 

Yalancı Doğum Sancıları

 

Hamileliğinin son dönemlerinde yavaşça sancılar gelmeye başlamaktadır. Bu dönem içerisinde normal dışı her türlü belirti sizi paniğe itebilmektedir. Fakat bu dönemde görülecek her sancı doğumun göstergesi olmamaktadır. Çünkü bu aylar içerisinde yalancı doğum sancısı sıklıkla görülmektedir.

 

Yalancı doğum sancıları, rahim bölgesinin kendini doğuma hazırlayabilmek için kasılmalar yaşadığı suni sancıdır. Bu sancı türü doğumu doğumun geldiğini göstermemektedir. Sadece doğuma hazır mesajı vermektedir. Yalancı doğum sancısı, normal doğum sancısından farklıdır.

 

Yalancı doğum sancılarını gerçek doğum sancısından ayıran en önemli farklar arasında düzensiz olarak yer almasıdır. Gün içerisinde ne zaman geleceği bilinmeyen bir sancı yaşıyorsanız, bunun yalancı doğum sancısı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni gerçek doğum sancılarının düzenli şekilde olmasıdır.

 

Yalancı doğum sancıları şiddeti düzenli olarak artmamaktadır. Sizlere bu dönemde hep aynı hissi vermektedir.

 

Bu sancıların sana hissettirdiği şey acıdan ziyade huzursuzluk ve rahatsızlık hissidir.

 

Yalancı doğum sancılarını azaltmak için rahat bir pozisyona geçebilirsiniz.

 

Bu dönemde su tüketerek bu sancıları azaltabilirsiniz. Bu dönemde görülen kasılmalar susuzluktan kaynaklı olabilir.

 

Yalancı Doğum Sancıları Neden Çıkar?

 

Bebeğinin hamilelik döneminin son 2 ayında hareket etmeye başlaması,

 

Vücudunun hamilelik döneminde susuz kalması,

 

Rahminin kendisini doğum sürecine hazırlaması,

 

Bu dönemlerde cinsel ilişkiye girilmesi de yalancı doğum sancılarını arttırmaktadır.

 

Yalancı Doğum Sancısını Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

 

Bu dönemde sakin olmanız gerekir.

 

Hamilelik döneminde bol bol su içiniz

 

Küçük adımlarla yürüyerek şiddeti düşürebilirsiniz.

 

Rahat bir pozisyonda hamilelik dönemini geçiriniz

 

Gerçek Doğum Sancısı Hakkında

 

Gerçek doğum sancıları doğum zamanının artık geldiğini göstermektedir. Gerçek doğum sancıların başladığı dönemlerde, artık bebek dışarı çıkmak isteyecektir. Peki, gerçek doğum sancısı nasıl anlaşılır?

 

Gerçek doğum sancısı düzenli şekilde görülmektedir. Bu sancılar belirli aralıklarla girmekte ve ağrı zaman geçtikçe artmaya başlamaktadır. Daha sonra ise arasındaki süre kısalmaktadır. Gerçek doğum sancısını diğer doğum sancısından ayıran en büyük özellik düzenli ve ağrılı şekilde geçmesidir. Bu doğum sancısının ağrısı özellikle bel bölgesinde hissedilmeye başlamaktadır. Ağrıları geçirmek için fazla seçenek yer almamaktadır. Bu zamanda nazik dokunuşlarla yapılacak masajlar etkili olabilir.

 

Gerçek doğum sancısının ortaya çıkma nedenleri arasında bebeğinin doğacağı rahim bölgesinin genişliğini yükseltmesidir. Doğumun yaklaştığı zaman her sancı çekildiğinde rahminde 1 cm açılma görülmektedir. Rahim yeterince açılana kadar bu sancılar devam etmektedir. Daha sonra ise doğum başlamaktadır

 

Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

 

Doğum sancılarını hamileliğin son dönemlerinde görülmeye başlamaktadır. Eğer düzensiz şekilde kısa sancılar çekiyorsanız doğum başlamamış demektir. Ama sancılarının aralıkları kısalmaya başlayıp şiddetleri artmaya başlıyorsa bu durum doğumun başladığını haber vermektedir.

 

Doğum sancısı oksitosin hormonu ile beraber rahim kasılmalarına neden olmaktadır. İlk olarak regl ağrısı ile başlayan bu süreç daha sonra bel bölgesine yayılmaktadır. Daha sonra ise ağrıyı daha şiddetli bir şekilde hissedeceksiniz. Bu dönemde ki ağrının niteliği ve yoğunluğu farklılık gösterebilmektedir Acıya karşı dayanıklı bir yapınız bulunuyorsa daha düşük bir ağrıyla karşılaşabilirsiniz.

 

Doğum sancısının şiddet oranını etkileyen farklı konularda olabilmektedir. Bu dönemde psikolojik faktörler de yaşanılacak olan ağrının seviyesini değiştirebilmektedir.

 

Doğum Sancısı Görülürse Ne Yapılmalı?

 

Görülecek olan doğum sancılarının tekrar etmesi kısalıp, süresi uzadığı zaman hastane gitme zamanı gelmiş demektir. Bu zamanda görülen ağrılar ağrı çok şiddetli olmaktadır. Hastaneye gittiğiniz zaman sancının eşiğinin seviyesinin doğum için yeterli şiddette olup olmadığı, NST cihazı ile kontrol edilmektedir.

 

Doğum Sancısı NST’de Hangi Oranda Görülür?

NTS cihazı göstergesinde @ üzeri ve 20 dakika içerisinde düzenli sancılarınız bulunuyorsa bu doğum sancısı olarak adlandırılmaktadır. Bu süreçte vücudunuz doğum için artık hazır durumdadır.

Bu sancıları ve kasılma problemlerini doğum sırasında devamlı olarak hissedeceksiniz. Bu konuda önemli olan doğum esnasında doğru şekilde nefes kontrolü yapmak ve doktorunun talimatlarına harfiyen uymaktır. Doktorun verdiği tavsiyelere uyarak doğumu tamamladıktan sonra tüm sancıların bitmekte ve bebeğinize kavuşmanın sevinci ile acılarınızı unutmaya başlayacaksınız. Burada tüm anne adaylarına şimdiden geçmiş olsun dileklerinde bulunuyoruz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir