Anne & Bebek

Sezaryen Sonrası Korse Kullanımı Ne Kadar Etkilidir?

Sezaryen Sonrası Korse Kullanımı Ne Kadar Etkilidir?

Bebek sahibi olmak her kadının hayalidir. Doğum konusu da bayanların ikilemde kaldığı bir konudur. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile beraber pek çok bayan normal doğum yerine sezaryen doğumu tercih etmektedir. Sezaryen işlemi sonrası göbek bölgesinde ortaya çıkan sarkma sorunları kadınları rahatsız etmektedir. Bu nedenle bayanların büyük bir bölümü sezaryen doğum sonrası korse kullanarak bu sorunlarından kurtulmak istemektedir. Göbek kısmının incelmesi ve sıkılaşması için korseler en çok tercih edilen ürünlerdir. Sezaryen doğum normal doğuma göre farklıdır. Doğrum sırasında şiddetli sancılar ortaya çıkmaması nedeniyle anne adayları tarafından sıklıkla tercih edilir.

Yaygın inanışın aksine sezaryen doğum sonrası kullanılan bu korselerin göbek bölgesinin sıkılaşmasında çok fazla etkisi bulunmamaktadır. Göbek çevresinde görülen sarkma durumu, gebelik sırasında alınan kiloların bu alanda birikmesinden kaynaklanmaktadır. Bununla beraber göbek bölgesinde bulunan karın kaslarının gücünü kaybetmesi nedeniyle bu kötü görüntü ortaya çıkabilmektedir. Sizde göbek bölgeniz üzerindeki yağlanma ve sarkma sorunlarından kurtulmak istiyorsanız bu konuda en doğru çözüm doğum sonrası egzersiz yapılmasıdır.

Uygulanacak olan karın egzersizleri aksatılmadan yapılmalı ve beslenmede daha sağlıklı besinlerin tercih edilmesi gerekir. Bu sayede ideal göbek bölgesine kavuşabilirsiniz. Sezaryen doğum anestezi koşulları içerisinde uzman doktorlar aracılığı ile yapılmaktadır. Sezaryen ameliyatı narkoz etkisi ile yapılması nedeniyle anne adayı doğum esnasında normal sancılı dönemle karşılaşmamaktadır Doğum sonrasında anne adayları üzerinde dikiş sancısı ortaya çıkabilmektedir. Doğumdan sonraki süreç içerisinde göbek bölgesinde yağlanma problemlerinin ortaya çıkması kadının kaygıya kapılmasına neden olmaktadır. Bu sıkıntıdan kurtulmak için korselerden yararlanmak istemektedir.

Ne Zaman Korse Kullanmaya Başlamalı?

Sezaryen doğumu yaptıktan sonra korsenin dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Anne doğum sonrası güzel ve sağlıklı görünmek için karın bölgesinin toparlanmasını istemektedir. Karın bölgesinde görülebilecek deri sarkmalarını ortadan kaldırabilmenin en iyi yöntemleri arasında diyetisyen eşliğinde diyet programlarının uygulanmasıdır. Sezeryandan sonra korse kullanmak göbek bölgesinde ortaya çıkan sorunları kalıcı olarak ortan yok etmemektedir. Korseler göbek üzerinde çıkan sorunları sadece geçici olarak gizlemektedir. Anne adayları hamilelik öncesi dönemde doğru beslenme ve egzersiz alıştırmaları yaparak kendilerini bu döneme hazırlayabilmektedir. Doğumdan sonra görülecek olan sarkma problemleri karın kaslarının zayıflamasıyla kendisini göstermektedir. Bu sorunların tamamen çözümü için hocalarınızın önerdiği doğru karın egzersiz yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Sezeryan doğum yapan bayanların korse kullanımı konusunda mutlaka doktoruna danışması gerekir. Doktorlar doğum gerçekleştirmiş bayanlarda korse kullanımı gerekli görmesi durumunda korse kullanımı herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bununla beraber doğum zamanında sonra bu alanda yer alan dikişlerin yeni olması nedeniyle korse dikişleri sıkıştırabilir. Bu dönemde korse kullanmak için tavsiye edilen süreç genel olarak doğumdan sonraki kırk gün olarak uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Yine de korse kullanımında annenin doktoruna danışması ve onayı sonrasında kullanması gerekir.

Korsenin Zararı Varmı?

Doğum bittiğinden an korse kullanımı bu bölgede bulunan yağları eritmemektedir. Doğumun en olumsuz konuları arasında bulunan göbek sarkmasını tedavi etmenin en iyi seçenekleri arasında diyet ve spor bulunmaktadır. Doktora danışılmadan kullanılan sezeryan sonrası korseler bel bölgesine zarar verebilir. Belin etrafında yer alan kas yapıları güçsüzleşmesi nedeniyle bel ağrıları ve kas tutulmaları görülebilmektedir. Bu yüzden korse kullanmadan öncede ilk olarak doktora başvurmanız gerekir. Bu nedenle yeni anne olmuş bayanların günün belirli aralıklarında korse kullanımları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bel bölgesinde ağrı yaşayan anne adaylarının mutlaka korse kullanımından önce doktoruna danışmaları gerekmektedir. Korse gibi ürünlerin mutlaka doktor tavsiye ile kullanılması önerilmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir