Çocuk & Genç

Ebeveyn Rolünde Dışarıda Kalan Baba

Ebeveyn Rolünde Dışarıda Kalan Baba

Anneler dokuz ay karınlarında taşıdıkları çocukla rahmine düştüğü an kendini anne hisseder peki babaların bu süreçte ve sonrasında ki yeri nedir? Dünyanın genelinde sanki anneler çocuğun sahibiymiş gibi davranabildiğinden ayrıca çocuğu anne doğurduğundan ve emzirdiğinden ona bakmak sadece onun göreviymiş gibi bir algı var. Tabi ki insanların eğitimiyle ve gelişen dünya ve kadınların iş hayatında daha aktif olmasıyla bu kalıp biraz kırılmış durumda ancak Türkiye geleneksel yapısı nedeniyle bu algı hala üstün bir konumda.

Tarihi Süreç İçerisinde Anne ve Baba

Yerleşik hayata geçmeden önce kadın çocuğunu sırtında taşırdı. Göçebe bir hayat yaşarken iş bölümü yoktu ve sadece avcılık ile toplayıcılık vardı. Bu da kadına fazladan bir görev sunmuyordu ancak yerleşik hayata geçmeyle mantık olarak çocuğu taşıyan ve besleyen kişi ev işlerini idare etmeye koyuldu, erkekte avlanıyordu. İşte günümüz ilk yerleşim zamanından kalma sistemle halen daha işlemekte. Ebeveyn olmaktan ziyade görev bilinci vardı.

Babalar Nasıl 3. Kişi Olmaktan Çıkabilir?

Elbette ki günümüz artık ilk yerleşik hayatın ilkelliğinden oldukça uzak ancak hala anne ile çocuk arasındaki olan o ilişki babada bir dışarıda olma durumu yaratıyor. Örneğin anneden para istenebilmesi ya da bir eksik olduğunda anneye rahatça söyleme durumu varken babaya karşı bir çekingenlik oluşabilir. Bu babanın dışarıda  kalmasının bir örneğidir. Bu durumun sebepleri şunlar olabilir; çok çalışan baba uzun saatler çalıştığından, eve geç geldiğinden, yorgun olduğundan ya da Türkiye’de erkeklerin sevgisini göstermeye karşı bir tabu olması durumundan ötürü çocuğuyla yakın bir ilişki kuramayabilir. Uzmanların ise babaların yorgun olsa da çok çalışsa da çocuğuyla iletişim saatleri oluşturmaları gerektiği yönünde. Bu sadece doğduktan sonra değil, hamilelik sırasında eşlerini rahatlatmak ve çocuğuyla bağ kurabileceği yoga spor egzersizleri de bulunuyor. Ayrıca çocuk doğduktan sonra sadece anneye ya da bakıcıya çocuğu bırakmamak altını temizlemek oyunlar oynamak gibi emzirmek dışında –hatta anneler sütünü sağabilir böylece baba da besleyebilir- annenin yapabileceği her faaliyeti yapabilir. Böylece baba çocuğa karşı olan o duvarı hiç örmemiş olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir