Çocuk & Genç

Çocukların Okulda Dışlanması ve Sosyalleşememesi

Okulda, kursta veya kreşte dahi çeşitli sosyal ortamlarda dışlanan ve sosyalleşemeyen çocukların mutlaka önemsenmesi gereklidir. Anne ve babasının etkilenerek çocuk için endişelendiği çocuğun okulda dışlanması çeşitli nedenlere dayanmaktadır. Öncelikle çocuğun egoist bir karakterde olması buna neden olabilirken genelde tek çocuk olan kişilerde paylaşmayı istememe ve tüm ilginin yalnızca kendisi üzerinde olmasını isteme tarzında çeşitli inanışlar görülmektedir. Bu tip kişiliklerde çekingen ve utangaç davranışların görülmesinin yanında özgüven eksikliği de ortaya çıkan arka plandaki bir sorundur. Çocuğun okulda dışlanması ile birlikte altta yatan nedenlerden biri de duygu değişimi yaşamasıdır. Gelişim bozuklukları, davranış ve duygu bozuklukları bu kapsamda çocuğa ve çevresine olumsuz bir yansıma katmaktadır.

Çocuğun okulda dışlanması nedeniyle gelişen çeşitli psikolojik ve sosyal sorunların anne ve baba tarafından endişeyle karşılanmasının ardından çözüm yolları aranmalıdır. Çocuğun bu tarz sorunlar yaşamasının engellenmesi için öncelikle sosyal yeteneklerinin desteklenmesi gereklidir. Paylaşmayı bilmeyen çocuklarda bu yönde bilgilendirmeler yapılarak özellikle arkadaşlarıyla oyun oynama, eğlenceli aktiviteler yapma, resimler yapma gibi etkinliklerde bulunması için gerekli şartlar sağlanmalıdır. Özellikle tek çocuk olarak yetişen çocuklarda 3-4 yaşlarında mutlaka bir kreşe verilmesi ile erken yaşta arkadaş ortamıyla tanışma ve paylaşmayı öğrenme fırsatı yaratılması oluşabilecek sorunların önlenmesini sağlayacaktır. Çocuğun okulda dışlanması gibi sorunları ileride yaşamayacak olan çocukların genelinde erken yaşta kreş ve arkadaş ortamıyla tanışan ve sosyalleşen bir profil dikkat çekmektedir.

Çocuğun okulda dışlanması ve içine kapanık bir profilde olması bazı durumlarda onun karakteri ile ilgilidir. Herhangi bir davranış bozukluğu göstermeyen bir çocuğun çocuklarla sürekli oyun oynaması ve sosyalleşmesi de beklenmemelidir. Buradaki en hassas nokta ise çocuğun yeri geldiğinde kendini doğru şekilde ifade edebilmesidir. Çocuğun okulda dışlanması konusunda çocuğun üstüne giden ve ısrarcı olan aileler de bulunmaktadır. Bu davranışı iyi niyetle dahi yapmak bile çocuğa zarar verebilecek durumlardandır. Çocuğun üzerine gitmek, onu zorlamak, baskı kurmak veya kızmak gibi davranışlar oldukça yanlıştır. Ancak sadece belli kişiler ile iletişim kurmayı istemeyen çocuğun bu insanlardan uzak durmayı tercih etmesi muhakkak önemsenmesi gereklidir. Bu kişilerin davranışları incelenerek detaylı bir inceleme yapmak anne ve babanın görevidir. Çocuğun okulda dışlanması ile başlayan sosyalleşme sorunu kapsamında hiçbir insanla iletişim kurmak istemeyen çocuklar için de erken dönemde bir uzmanla görüşmek en doğru seçenek olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir