Erkek Sağlık

Testis Kanseri Belirtileri

Testis kanseri, erkek üreme organı olan testislerin hücrelerinde meydana gelir. Testis kanserinin ön tanısı fiziki muayene, kan testleri ve ultrason yardımıyla yapılabilir. Testis kanserinin bir çok türü vardır. Hastanın hangi türe yakalandığı miskopik incelemeler sonrası belirlenir.

Testis kanseri tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Tedavi türleri arasında cerrahi tedavi, kemoterapi, radyasyon ve kök hücre nakli yer almaktadır. Testis kanseri 20 ila 35 yaş arası erkeklerde görülebilmektedir. 15 yaşın altındaki kişilerde görülme olasılığıda vardır.

Testis kanseri belirtileri birçok hastalık belirtilerine benzer. Bu nedenle belirtilerin sizde bulunması testis kanseri olduğunuz anlamına gelmemektedir. En doğru karar doktor tedavisidir. Bazı hastalarda belirtiler çok geç aşamalarda kendini gösterebilmektedir. Testis kanserinin en sık görülen belirtisi testislerde ağrıdır. Bununla birlikte yine testislerde bezelye büyüklüğünde bir şişkinlik oluşmasıdır.

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Testislerde ŞişkinlikTestislerin herhangi birinde küçük bezelye şeklinde ağrılı veya ağrısız şekilde oluşan şişkinliktir. Bu testis kanseri hastalarda oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Testislerde Ağrı ve Ağırlık: Testislerde ağrı ve ağırlık farkettiğinizde bu durumu ciddiye almanız gerekmektedir. Testis kanseri belirtileri arasında en çok rastlanan belirti testislerde oluşan ağrı ve ağırlıktır. Bu durumu doktorunuza bildirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Memelerde Şişkinlik: Bazı durumlarda testis kanserinin memelerde şişkinliğe yol açtığı bilinmektedir. Bunun nedenleri arasında vücutta salgılanan testesteron hormonu düşüklüğü ve testis kanseri yer almaktadır.

Sırt ve Bel Ağrısı: Testis kanserinde hastalık lenf düğümlerini ve çevresinde bulunan yapılara dağılmış olabilir. Bu genellikle hastalığın ileriki aşamalarında meydana gelmektedir. Bunun sonucunda kemik, kas, sırt ve bel ağrıları görülmektedir. Bu ağrılar en sık rastlanan testis kanseri belirtileri arasındadır.

Boyun Ağrısı: Boyun bölgesinde bir şişkinlik ya da şiddetli bir ağrı varsa bu durumun nedeni testis kanseri olabilir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda testis kanserinin birçok farklı yere dağıldığı görülmüştür. Bunun sonucunda vücudun farklı bölgelerinde şişkinlik ve ağrılar görülebilmektedir.

İştah Kaybı: Tüm kanser türlerinde olduğu gibi testis kanserinde de iştah kaybı oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durum hastanın iyileşme sürecinide olumsuz yönde etkilemektedir.

Bulantı: İştah ve aşırı kilo kaybının bir sonucu olarak testis kanseri hastalarında mide bulantılarıda olabilmektedir.

Karın Ağrısı: Testis kanserinde karın alt kısmında ağır bir his veya ağrı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir