Cinsel Sağlık

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalık kisti, yumurtalıkta bulunan içi sıvı ile dolu bir kesedir. Yumurtalık kistleri genellikle bir kadının adet döngüsünde yer alır. Çok yaygın görülürler ve genellikle herhangi bir belirti göstermezler.

Birçoğu iyi huylu olmakla birlikte kötü huylu yumurtalık kistleride bulunmaktadır. İyi huylu yumurtalık kistleri doğal olarak ortaya çıkar ve birkaç ay içinde herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kaybolurlar. Kötü huylu yumurtalık kistleri ciddi problemlere neden olabilirler. Bu nedenle yumurtalık kisti belirtileri olan kişilerin uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gereklidir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Mide Bulantısı: Yumurtalık kisti bulunan hastaların çoğunluğu mide bulantısından şikayet ederler. Mide bulantınız varsa ve diğer yumurtalık kisti belirtileri varsa doktoronuza bunu bildirmelisiniz.

Kusma: Sabah saatlerinde ve yemek yedikten sonra sık sık mide bulantı yaşıyorsanız bu durum kistin olduğuna dair bir belirtidir.

Ateş: Özellikle adet dönemlerinde vücut ısınız artıyor ve yüksek ateş şikayetiniz varsa bu belirgin bir kist belirtisidir.

Baş Dönmesi: Sık sık başınız dönüyorsa ve diğer belirtileri taşıyorsanız bu durumda kistin bir etkisi olabilir.

Düzensiz Adet Dönemleri: Adet döngünüz birden bire değişiyorsa ve düzensiz bir hal aldıysa bu kist oluşumunu işaret edebilir.

Gebe Kalmada Zorluk: Yumurtlama dönemlerini aktif şekilde geçirdiğiniz halde gebe kalmada zorluk yaşıyorsanız bu durum kist yüzünden kaynaklabilir.

İştah Kaybı: Yemek yeme alışkanlıklarınızda ani bir değişim yaşayıp iştah kaybına uğradıysanız ve diğer belirtileri taşıyorsanız yumurtalık kistiniz olabilir.

Saç Uzamaması: Saçların uzamaması önemli yumurtalık kisti belirtilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Şişkinlik: Midede şişkinlik ve batma hissederseniz bu durum yumurtalık kistinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış olabilir.

Karın Ağrısı: Uzmanlar tarafından bildirilen ve en yaygın belirti karın ağrısıdır. Bu ağrı batma şeklinde veya sürekli ağrı şeklinde meydana gelebilir. Belirli aralıklarda ya da uzun süren ağrılara maruz kalabilirsiniz.

Sık Sık İdrara Çıkma: Normalin dışında sık sık idrara çıkmaya başladıysanız ve idrar sırasında yanma varsa bu durum kist oluşumuna veya varlığına işarettir.

Diğer Yumurtalık Kisti Belirtileri: Ağrılı bağırsak hareketleri, ilişki sonrası şiddetli karın ağrısı, kanama, kısırlık, ağrılı adet görme, aşırı kilo alımı, adet kanamasının normalin dışında az ya da fazla olması gibi durumlarda kistin varlığına işaret eden belirtilerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir