Cinsel Sağlık

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Bir kadının yumurtalığı milyonlarca folikül içermektedir. Bu foliküllerin bazıları hormonları uyarıcı özelliğe sahiplerdir. Bunun sonucunda uyarılan hormonlar yumurtayı olgun hale getirir ve yumurtaların döllenmeye hazır hale gelmesini sağlar. Kadınlarda bu dönem üreme sisteminin ve buna bağlı fonksiyonların en üst seviyede faaliyete geçtiği dönem olarak bilinmektedir. Dolayısıyla yumurtlama döneminde gebe kalmak oldukça kolaydır.

Gebe kalmak isteyen kadınların bir çoğu bu dönemi yakalamaya çalışır. Yumurtlama dönemi belirtileri oldukça fazladır. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı kişilerde ise bu yumurtlama dönemi belirtileri dönemin içerisinde dahi olunsa kendini göstermeyebilir.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir ?

Vajinal Akıntının Artması: Vajinal akıntının artması yumurtlama dönemi belirtileri arasında en yaygın olanıdır. Yumurtlama dönemine yaklaşıldıkça, servikal mukus yapışkan, nemli ve beyaz veya krem ​​renkli şekilde bir hal alacaktır.

Vücut Isısında Artış: Birçok kadın vücut sıcaklıklarının yumurtlama dönemi sırasında yükseldiğini fark ederler. Bu durum önemli belirtiler arasında yer almaktadır.

Yumurtlama Ağrısı: Bu belirti yumurtlama dönemi anında, öncesinde ve sonrasında ortaya çıkabilir. Genellikle karnın alt bölgesinde kramp şeklinde olurlar. Bu ağrı ve kramplar birkaç saat yada birkaç dakika sürebilir. Bu kişinin metabolizmasına bağlı bir durumdur.

Kahverengi Lekelenme: Bazı kadınlar yumurtlama dönemlerinde hafif kavrengimsi bir renkte lekelenme yaşarlar. Bunun nedeni çatlayan yumurtalardır. Bu duruma yumurtlama dönemi lekelenmesi adı verilir.

İlişki İsteğinde Artış: Yumurtlama dönemlerinde olan kadınların bir çoğunda ilişki isteğinde artış gözlemlenmiştir. Bu durum gebe kalmak isteyen kadınlar için önemli bir durumdur.

Meme Hassasiyeti ve Şişkinlik: Bazı kadınlarda memelerde hassasiyet ve şişkinlik görülebilir. Bu şişkinlik memelerin sertleşmesi ile sonuçlanabilir. Bu durum en yaygın belirtiler arasında yer almaktadır.

Yumurtlama Belirtiniz Olmayabilir

Yumurtlama dönemlerinde bu belirtilere oldukça sık rastlanmaktadır. Ancak bazı kadınlarda bu belirtilere hiç rastlanmayabilir. Bu durum yumurtlama döneminde olmadığınız anlamına gelmemektedir. Vücudunuzun ve üreme sisteminizin yapısı gereği yumurtlama döneminde belirtileri yaşamadanda bu dönemin içerisinde olabilirsiniz.

Adet döngünüze göre bu dönemi belirtiler sayesinde rahat bir şekilde yakalayabilirsiniz. Bunun için bazı uzmanlar tarafından hesaplama yöntemleri paylaşılmaktadır. Unutmayın yumurtlama dönemi bir kadının doğurganlığını sembolize eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir