Erkek Sağlık

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

 

Tüp mide ameliyatı son yıllarda en fazla uygulanan obezite cerrahisi halini almıştır. Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen bu yöntem tıp literatüründe ise “Laparoscopic Sleeve Gastrectomy” olarak geçmektedir.

 

Obezite probleminin kesin tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahalelerdir. Bu müdahaleler ile birlikte obezite problemi olan kişinin 40 ile 100 kilo arasında kilo vermesi sağlanabilmektedir. Ayrıca ilerleyen süreçte sağlıklı bir takip ile birlikte tekrar kilo alımı önlenebilmektedir. Obezitenin tedavi edilmesi ile birlikte obeziteye bağlı olarak ortaya çıkabilecek şeker hastalığı, kalp hastalıkları, eklem hastalıkları, yüksek tansiyon hastalığı gibi hastalıkların riski büyük oranda kontrol altına alınmaktadır.

 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

 

Tüp mide ameliyatı, obezite problemi olup herhangi bir şekilde diyet, spor ve ilaç tedavisine rağmen sonuç alınamayan kişilere uygulanan cerrahi bir obezite tedavisidir. Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyat, midenin %80’lik kısmının cerrahi müdahale çıkarılması esasına dayalıdır. Ayrıca yapılan bu cerrahi müdahale ile birlikte mide ve bağırsaklar üzerinden salgılanan hormonların düzeyinde de değişiklik olmaktadır. Özellikle kan şeker düzeyini ayarlayan bazı hormonlar ve açlık tokluk hissini oluşturan hormonların etki düzeyi değiştirilmektedir.

 

Tüp mide ameliyatı ile birlikte midenin küçülmesine bağlı olarak tüketilen gıdaların porsiyonları büyük ölçüde azalmaktadır. Oluşacak kalori açığına bağlı olarak kişiler doğal olarak hızlı bir şekilde zayıflamaya başlar ve obezite rahatsızlığından kurtulmuş olur.

 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Tüp mide ameliyatı ile birlikte normalde balona benzer şekli olan midenin bombe yapan depo kısmı çıkarılmaktadır. Cerrahi müdahale sırasında genel anestezi (tüm vücut anestezisi) uygulanmaktadır. Laparoskopi adı verilen kapalı cerrahi yöntemi ile yapılmaktadır ve karın duvarı açılmamaktadır.

 

Cerrahi müdahale çubuk şeklindeki kamera ve aletlerin küçük delikler açılarak karna sokulması ile yapılmaktadır. Yine bu müdahale esnasında otomatik zımbalama ve kesme yapan cihazlarda kullanılmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonunda mide uzun ince bir tüp haline getirilir ve en fazla bir çay bardağını dolduracak kadar besin alabilecek boyutlara getirilir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

 

Bu ameliyat için ilk olarak endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanlarına görünmek gerekiyor. Hormonların kontrolü ve sonrasında metabolik değerlerin kontrolü sağlanmalıdır. Eğer bu değerler uygun değilse ilk olarak dengenin sağlanması gerekmektedir. Sonrasında diyet, spor ve ilaç tedavisi ile birlikte kilo vermeyi denemek gerekmektedir. Diyet, spor ve ilaç tedavisinin sonuç vermediği kişilerde ise tüp mide ameliyatı düşünülebilir. Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır;

 

  • Diyet, spor, ilaç tedavisi uygulanmış fakat kilo verememiş obezite hastalarına
  • Vücut kitle indeksi 40’tan yüksek olan morbid obez hastalarına
  • Vücut kitle indeksi 35’ten yüksek olan ve obeziteye eşlik eden riskli hastalığı (kalp hastalıkları, şeker hastalığı, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon hastalığı gibi) olan kişilere tüp mide ameliyatı yapılabilmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılmaktadır?

 

Tüp mide ameliyatı 18 yaşını doldurmuş herkese yapılabilmektedir. Mümkün mertebe hastanın 65 yaşının altında olmasında da dikkat edilmektedir. Ayrıca hasta kişinin tüp mide ameliyatına uygun olması gerekmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

 

Tüp mide ameliyatının yapılması için vücut kitle indeksinin kesinlikle 35 ve üstünde olması gerekmektedir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi tüp mide ameliyatında da bazı komplikasyonların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu noktada komplikasyonların ortaya çıkma riskini en aza indirmek için gerekli donanıma sahip hastane ve alanında başarılı bir uzman doktor tercih etmek büyük önem taşımaktadır.

 

Tüp mide ameliyatının riskleri arasında en ciddisi midenin kalan kısmından karın boşluğuna sızdırma yapmasıdır. Bu durumun yaşanırsa tekrar cerrahi müdahale gerekmektedir. Ayrıca bazı hastalarda mide darlığı görülebilmektedir. Mide darlığı ortaya çıkan hastalarda ise endoskopi yöntemi ile genişletme yapılmaktadır.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Ağrı

 

Laparoskopi yöntemi yani kapalı cerrahi ile yapılan bu ameliyatta kesiler milimetrik cinstendir. Ayrıca bu ameliyat esnasında karın kasları ve karın zarı zedelenmediği için ameliyat sonrasında ciddi ağrılar ortaya çıkmayacaktır. Karın bölgesinde bir süre gerginlik ve basınç hissi ortaya çıkabilir fakat ciddi ağrılar ortaya çıkmayacaktır.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu ameliyat laparoskopi yöntemi ile yapılmaktadır. Karın bölgesinde çok küçük kesiler yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında birkaç ay içerisinde bu kesiler tamamen iyileşecek ve herhangi bir iz kalmayacaktır.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kaç Kilo Verilir?

 

Ameliyat olan obezite hastaları, ameliyatı takip eden ilk 1 yıl içerisinde fazla kilolarının ortalama %30’unu kaybetmiş oluyor. Bu süreci takip eden 2 yıl içerisinde ise fazla kilolarının yaklaşık %60 kadarını kaybetmiş olmaktadırlar. Tüp mide ameliyatı sonrasında diyet uygulanmadığı durumlarda %15 ihtimal ile uzun dönemde etkisini ortadan kalkmaktadır. Bu gibi hastalar tekrar kilo alır ve ameliyata ihtiyaç duyarsa bu sefer gastrik bypass yöntemi tercih edilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir