Anne & Bebek

Bebeğin Duygusal Gelişimi

Bebeğin duygusal gelişimi

Bebeklerde yeni doğduğu ilk döneminde ihtiyaçlarını ve açlık durumlarını ağlamak suretiyle ifade eden bebeğin ihitiyaçlarının annesi tarafından anında karşılanması, bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Bebek zaman içerisinde acil ihtiyaçlarının hemen karşılandığını öğrenecektir.

Bebekler, iki aylık süre sonrasında karşısındaki aile fertlerine gülümseyecek ve ilk defa göz göze gelip temas kurmaya başalayacaktır. Bu da anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirecek, anne ve baba, oluşturdukları sevgi ortamına bebeğin de artık katıldığını gözleyeceklerdir.

Karşılıklı bu ilişki gittikçe daha kapsamlı sosyal etkileşimlere doğru gelişecektir. Üçüncü ayda bebek gülene güler, onuşana konuşur. Annesini çok iyi tanır, babasını gördüğünde de heyecanını ve sevincini belli eder.

Bazı Bebeklerde kolik sancılar oluşur eğer bebeğinizde var ise çok tedirgin olmanıza gerek yok, çünkü üçüncü ay tamamlandığında bebeği rahatsız eden bu durum kendiliğinden geçecektir. Bağırsak gazı olan bebekler de üçüncü ay tamamlandığında üstten ve alttan daha rahat gaz çıkartırlar. Bebeği özellikle akşamüzeri sinirli yapan kolik ağrıları artık gözlenmez olur, bebek için ek bir huzursuzluk kaynağı olan gaz sorunu da bu dönemde artık geride kalır. Bu nedenle 3. ay tamamlandığında hâlâ ağlama krizleri yaşamaya devam eden bebeklerde hekim görüşü alınmalı, bebeğimutsuz eden sorunun ne olduğu araştırılmalıdır.

Bebeğin odasının her yanı aynı ısıda, 22-24°C’de tutulması gerekir. Bebekler kolay üşürler ve yüksek ısıdan kolay etkilenirler. Evde asla sigara içilmesin. Bebeğin sigara içilen ortamda kalıp dumanlı havayı soluması, bebeğin henüz gelişmemiş solunum sistemini etkileyebilir, geriye doğru kaçış olarak adlandırdığımız kusmaları tetikleyebilir, alerjik reaksiyonlar başlatabilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bebeğe saç kurutma makinesi kullanılmamalı, bebeğin yakınında açık ve çalışan cep telefonu, televizyon ve bilgisayar gibi radyovericisi ya da eletromanyetik dalgalar yayan aletler bulunmamalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir